Očista spoločnosti odštartovaná v roku 2020 má aj nečakané úskalia. Hovoriť o tom by zrejme vedela známa vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry,šéfka tímu Gorila Martina Babacsová, ktorá sa ocitla tak trochu v ošemetnej situácii. Koncom roka 2016 jej totiž špeciálna komisia  ministerstva vnútra odklepla sociálnu výpomoc v podobe finančného príspevku 50-tisíc eur.

Peniaze boli určené na kúpu rodinného domu. Pôžička to bola výhodná, bezúročná. Navyše, Babacsová nemusela kvôli nej zaťažovať svoju nehnuteľnosť.

Neznamená to však, že rezort jej peniaze poskytol bez akejkoľvek zábezpeky. Ruku do ohňa za ňu museli vložiť dve dôveryhodné osoby. Išlo o kolegov, vyšetrovateľov. Jedným z nich bol Marián Kučerka, muž, ktorý dnes čelí obžalobe a je na úteku.

Nemajetný a za hranicami

Mená ručiteľov Babacsovej pôžičky sú zverejnené v zmluve o poskytnutí návratnej sociálnej výpomoci, ktorá je dostupná v Centrálnom registri zmlúv. Vyplýva z nej, že druhým je Ján Orda-Oravec, ktorý už bol v tom čase Babacsovej partnerom aj v súkromí. Z dokumentu je tiež zrejmé, že splatnosť poľadávky je datovaná na február 2032. 

Spomínaný Babacsovej ručiteľ Marián Kučerka je aktuálne obžalovaný z brania úplatku a len nedávno požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine. Utiekol tam krátko pred vyrieknutím rozhodnutia Najvyššieho súdu SR v jednej z káuz, v ktorej mu hrozí 11-ročný trest odňatia slobody a prepadnutie majetku. Ten má už niekoľko mesiacov zablokovaný nielen na základe uznesenia špeciálnej prokuratúry aj Špecializovaného trestného súdu, ktorý nad ním vyriekol už spomínaný neprávoplatný verdikt.

Je teda zrejmé, že sa zmenili podmienky, za akých Martina Babacsová pôžičku od ministerstva vnútra dostala. Napriek tomu nie je v Centrálnom registri zmlúv zverejnený dodatočný dokument reflektujúci na vzniknutú situáciu. Nie je teda známe, akým spôsobom si rezort vnútra aktuálne poistil svoju pohľadávku, ktorú má Babacsová splácať až do februára 2032.

Nespôsobilý 

Ak by sa totiž, čisto teoreticky, partneri Babacsová a Orda-Oravec dostali do ťažkostí a neboli by schopní dlžnú sumu splácať, na rad by prišiel práve Marián Kučerka. Ten pre PLUS 7 DNÍ prostredníctvom svojho advokáta potvrdil, že keďže „mám na základe rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu v súčasnosti zaistený celý majetok, nie som spôsobilý splácať žiadny záväzok“. Dodal, že v súvislosti s poskytnutím finančnej výpomoci pre Martinu Babacsovú nemá žiadnu vedomosť o prípadnej aktualizácii predmetnej zmluvy, napríklad v podobe uzavretia dodatku.

V Kučerkovom prípade však nejde len o zaistený majetok. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ tento exvyšetrovateľ NAKA nepoberá ani výsluhový dôchodok, keďže do civilu odchádzal v čase, keď nemal odrobených dostatočný počet rokov, a teda nevznikol mu naň nárok. Aj počas jednej z výpovedí priznal, že jeho mesačný príjem je presne nula eur. Samozrejme, namieste je otázka, z čoho žije na úteku, ale na tú by odpoveď mali zrejme hľadať nejaké orgány.

Na žiadosť priateľa

V súvislosti s ručiteľstvom pohľadávky Martiny Babacsovej Kučerka priblížil, že ho o to požiadal „jej priateľ a môj bývalý kolega Ján Orda-Oravec, s ktorým som spolupracoval pri vyšetrovaní trestnej veci takzvaných valčekov. Urobil tak z dôvodu, že jedna z podmienok poskytnutia pôžičky zo sociálneho fondu ministerstva vnútra bola, aby osobe, ktorej sa takáto pôžička poskytuje, ručili za jej splatenie dvaja ručitelia. V tom čase som nevidel dôvod na to, aby som takýmto spôsobom môjmu kolegovi a jeho priateľke nepomohol,“ vysvetľuje Kučerka.

Pani poslankyňa

Vyšetrovateľka Martina Babacsová na otázky PLUS 7 DNÍ nereagovala. Nie je tak jasné, či kompetentných o vzniknutej situácii informovala a došlo k zmene zmluvy o poskytnutí sociálnej výpomoci, ani to, kto by jej pôžičku v prípade problémov platil. Ak, samozrejme, berieme do úvahy možnosť, že urobiť by tak nemohol ani jej partner, vyšetrovateľ Ján Orda-Oravec.

Dodajme, že Martina Babacsová sa v marci 2017 stala oficiálnou majiteľkou rodinného domu v Ivanke pri Dunaji. Zrejme práve na ten dostala finančnú výpomoc od ministerstva vnútra. Ako už bolo spomenuté, splácať by ju mala do februára 2032, pričom mesačné splátky má stanovené na 278 eur, okrem poslednej, ktorá je vyrátaná na 238 eur. Keďže od novembra 2018 do začiatku decembra 2022 neslúžila len vlasti v pozícii príslušníčky polície, ale zastávala aj post poslankyne v miestnom zastupiteľstve, problémy so splácaním pohľadávky zrejme nemala. Okrem služobného príjmu totiž každý mesiac poberala odmenu od Obecného úradu v Ivanke pri Dunaji. Priemerne to bolo okolo 250 eur.

Vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré vydáva PLUS 7 DNÍ, patrí investičnej skupine Penta. Nemá to vplyv na redakčný obsah časopisu.