Polícii sa nedávno podarilo objasniť ďalšie dve vraždy z obdobia, keď Slovensko zažívalo mafiánsky boom. Po vyše sedemnástich rokoch majú muži zákona zrejme celkom presne zdokumentované, kto a ako sa podieľal na čistkách, ktorých obeťami sa v rozmedzí niekoľkých týždňov stali dvaja kohúti bažiaci po ovládnutí východoslovenského podsvetia.

V máji 1997 zomrel v Čiernej nad Tisou pri výbuchu auta majiteľ súkromnej bezpečnostnej služby Július Tóth. Začiatkom júla toho istého roku sa pri ceste vedúcej cez horský priechod Čertovica našlo telo Petra Muszku. V hlave mal tri guľky.

Zoznam ľudí, ktorí sa na týchto vraždách podieľali, je podľa našich informácií naozaj pestrý a nechýbajú v ňom zvučné mená ako Miloš Kaštan, Jozef Roháč, Mikuláš Černák či bratia Ivan a Karol Mellovci.

Oficiálnemu obvineniu však nateraz čelia len dvaja údajní páchatelia. Sú nimi Zsolt Ballók a Erik Adamčo, starší súrodenec Branislava Adamča, odsúdeného na doživotný trest, známeho z kauzy beštiálnej dvojnásobnej vraždy ženy a desaťročného dieťaťa v Moste pri Bratislave.

Mafia na vzostupe

Písal sa 17. marec 1995. V Bratislave sa uskutočnila veľmi zaujímavá tlačová beseda, ktorú v hlavnom meste zvolal majiteľ SBS z Kráľovského Chlmca Július Tóth. Na úplne opačný koniec Slovenska cestoval, aby verejne chránil svoju česť a dobrú povesť. Cítil sa totiž nesmierne dotknutý vystúpením poslanca parlamentu a zároveň primátora Kráľovského Chlmca Istvána Pásztora.

Ten v parlamente vyzval vtedajšieho ministra vnútra Ľudovíta Hudeka (HZDS), aby zabezpečil kontrolu činnosti súkromných bezpečnostných firiem. Pred plénom Národnej rady István Pásztor upozornil, že napríklad taká SBS Júliusa Tótha znižuje autoritu Policajného zboru.

Na plné ústa povedal, že pôsobenie tejto bezpečnostnej firmy začína mať jasné znaky organizovaného zločinu. „Príkladom toho je násilné vysťahovanie rómskych občanov z nelegálne obsadených rodinných domov v okolitých dedinách, zastavovanie motorových vozidiel na území mesta v nočných hodinách a kontrola dokladov a vystatovanie sa zbraňami na verejnosti,“ opisoval v parlamente Pásztor.

Či ho v tom čase niekto z poslaneckých kolegov alebo, nebodaj, priamo minister vnútra vôbec počúval, nevedno, s odstupom času však možno pokojne konštatovať, že zo strany primátora malého mestečka na ďalekom východe krajiny to bol hrdinský počin.

Už vtedy dokázal celkom presne pomenovať veci, ktoré mali najvyšší predstavitelia krajiny okamžite zastaviť. Nestalo sa. Ba práve naopak, organizovaný zločin bol na vzostupe a jeho hlavní aktéri mali veľmi silné pozície.

Pokojne si podávali ruky s politikmi a zvolávali tlačové besedy, prostredníctvom ktorých vysvetľovali, akí sú skvelí a ctihodní. A že ten, kto sa odváži spochybňovať to, bude mať s nimi do činenia. Napokon, odkaz v tomto duchu si vypočul aj poslanec Pásztor. Július Tóth mu totiž verejne naznačil, že ak neprestane, zverejní akési fakty o zneužití postavenia primátora, za čo by mohol byť trestne stíhaný.

Boj o územie

O dva roky neskôr, presne 20. mája 1997, prišiel Tóth o život. Keď v podvečerných hodinách nasadal pred svojím barom v Čiernej nad Tisou do auta, vybuchlo vedľajšie auto. Nálož bola umiestnená vo výplni dvier starého Žiguli. Okrem trhaviny obsahovala aj klince a skrutky, ktoré telo Júliusa Tótha doslova prederavili. Zomrel okamžite.

Po atentáte sa v okolí miest Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou a Veľké Kapušany rozpútal tvrdý boj podsvetia o územie. Nahlas sa skloňovalo meno Petra Muszku, ktorý mal záujem vyhrať konkurenčný zápas. Lenže netrvalo dlho a východným Slovenskom otriasla ďalšia vražda. Obeťou sa prekvapujúco stal práve Peter Muszka.

Jeho telo našli 11. júla 1997 v priekope pri ceste na horskom priechode Čertovica. Vedenie polície vtedy priznalo, že v Kráľovskom Chlmci skutočne išlo o konkurenciu a vymedzenie priestoru. Akosi nevysvetlená však zostala otázka, kto mal zo smrti Tótha a Muszku vlastne úžitok.

Deň zúčtovania

Trvalo neuveriteľných 17 rokov, kým sa polícii podarilo prípady oboch vrážd dotiahnuť až k obvineniu konkrétnych ľudí. Zo záverov vyšetrovania vyplynulo, že obeťou konkurenčného boja sa v podstate stal iba Július Tóth. Zabiť ho dal Peter Muszka. A najal si na to skutočných profesionálov.

Stačí spomenúť mená ako Karel Szatmári, Mikuláš Černák, bratia Ivan a Karol Mellovci, Jozef Roháč a, samozrejme, Zsolt Ballók. Všetci sa mali na vražde Júliusa Tótha nejakým spôsobom podieľať. Spoločnými silami vymysleli, že svoju obeť „dajú dole“ pomocou nástražného systému.

Niekoľko kilogramov výbušniny umiestnili do predných dverí vozidla, ktoré takto špeciálne upravili bratia Mellovci v garáži patriacej Mikulášovi Černákovi. Potom auto odviezli do Veľkých Kapušian, kde sa počas desiatich dní muž v podsvetí prezývaný Tichá smrť pripravoval na Tóthovu vraždu.

So zvyklosťami obete a s miestami, kde sa zvyčajne zdržiaval, ho oboznamoval práve Zsolt Ballók. Auto s výbušninou odstavili v Čiernej nad Tisou pred podnik patriaci Júliusovi Tóthovi. A keď chcel nastúpiť do svojho vozidla, došlo k výbuchu. Z lovca korisť: Po odstránení Tótha však prišiel na rad samotný Muszka.

V jeho prípade však nešlo o konkurenčný boj. Vysvitlo totiž, že svoju nekalú činnosť si dovolil zastrešovať menom bosa Černáka, čo sa bez jeho požehnania robiť nesmelo. Ďalším dôvodom na odstránenie Muszku bola skutočnosť, že akosi zabudol zaplatiť dohodnutý milión korún za Tóthovu likvidáciu.

Černák prikázal Muszku priviezť cez pol Slovenska do penziónu Shark do Bystrej. Medzi tými, ktorí ho tam dovliekli, bol aj Erik Adamčo. Za účasti svojich najbližších si následne Černák s Muszkom z očí do očí „vysvetlili“, že takto to vo svete mafiánov nechodí, aby sa len tak hocikto oháňal bosovým menom.

Zrejme zo zábavy naliali potom do Muszku tvrdý alkohol a tabletky rohypnolu. Takto „pripraveného“ ho odviezli na miesto, kde mu jeho prešľapy spočítali. Peter Muszka schytal tri rany do hlavy, pričom jeho telo nechali pohodené pri hlavnej ceste cez Čertovicu. Napriek tomu, že v oboch prípadoch vystupuje množstvo mien, polícia v júni tohto roka obvinila len dvoch mužov.

Zsolta Ballóka okamžite vzali do vyšetrovacej väzby. Erik Adamčo už vo väzbe sedel, je zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 12-ročný trest za likvidáciu nepohodlného svedka Jaroslava Baláža. Konečný zoznam obvinených však nemusí byť zďaleka konečný. Ako nám povedal policajný hovorca Michal Slivka, „prípadná trestná zodpovednosť ďalších osôb bude predmetom ďalšieho dokazovania“. Chytení vtáčikovia možno začnú spievať.