„Na FMUK sme nastúpili ako druhý ročník existencie školy. Adekvátne tomu boli podmienky - škola sídlila v provizórnych budovách, jej systém fungovania sa iba tvoril. Prijímačky boli náročnejšie ako na iné školy, každý musel mať výbornú angličtinu. Bolo nás na škole iba sto v ročníku,“opisuje a pochvaľuje si vzdelanie, ktoré študenti dostávali na úrovni Západu, len v slovenských pomeroch.

„A hlavne zadarmo. Asi žiadna rodina by si v tých časoch nemohla dovoliť platiť štúdium svojho dieťaťa na Západe. Mali sme aj výborného dekana, profesora Komorníka. Prilákal na Slovensko kvalitných pedagógov zo zahraničia, ktorí po rozdelení republiky chceli pomôcť v rámci výmenných programov našej krajine. Lákal ich postkomunistický blok a chceli nám pomôcť dohnať priepastný rozdiel vo vzdelaní. Oni zbierali skúsenosti z inej kultúry, my vedomosti od nich,“ spomína na svoje štúdium, za ktoré je dodnes vďačná.

„To, že to malo systémové chyby adekvátne štádiu zavádzania školy, ktoré sa mohli ukázať aj pri Matovičovej diplomovke a jej obhajobe, je prirodzené. Kto chcel zo štúdia načerpať kvalitné vedomosti a prepojiť ich s praxou, ten to robil. A podotýkam, ako sa ukazuje dnes, veľmi úspešne. Veľa z mojich spolužiakov doštudovalo na prestížnych univerzitách MBA, sú vo vrcholových pozíciách v nadnárodných firmách, majú svoje fabriky, firmy - vedie sa nám profesionálne nad pomery dobre. Na druhej strane, kto chcel podvádzať, klamať a ulievať sa, ten sa asi nejako predral a robil školu len pre titul. Podobne ako to verejne priznal samotný Igor Matovič,“potvrdzuje slová iných absolventov fakulty, ktorých sme oslovili.

Neskrýva rozčarovanie z prístupu predsedu vlády a z kauzy, ktorá vrhá zlé svetlo na fakultu aj poctivých študentov. „Na dobrého lídra si asi ešte budeme musieť počkať. Krajinu čaká hospodárska kríza, tieto témy by mali zapĺňať stránky novín a mobilizovať šikovných ľudí, aby sme to všetci v krajine prežili najlepšie, ako sa dá. Matovičova diplomovka je pre mňa diskurz o nemorálnom správaní jednotlivca a pokrivených hodnotách. Jednotlivca, ktorý je na čele našej vlády,“netají sa svojím jednoznačným postojom Andrea Vadkerti.

FOTO Vadkerti v čase, keď študovala na fakulte, TU

Mohlo by vás zaujímať: