Tip na článok
Najväčší problém, ktorý premiérovi nedovolí pokojne spávať, je reštrukturalizácia Váhostavu.

Váhostav, CT-čko, eurofondy: Škandály Ficových vydarencov

Okolo premiéra sa pohybuje až príliš veľa ľudí, ktorým sa smola lepí na päty. Od piešťanského CT-čka strieda jedna kauza druhú.

Galéria k článku (6 fotografií )
Najväčší problém, ktorý premiérovi nedovolí pokojne spávať, je reštrukturalizácia Váhostavu.
Toho času minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý kedysi robil pre Juraja Širokého v Plastike Nitra, veľakrát Fica nepotešil.
Medzi prvými sa porúčal z vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Robertovi Ficovi sa po päťdesiatke, ktorú oslávil 15. septembra, začali rúcať kulisy, ktorými vytváral zdanie spravodlivého a poctivého vládnutia. Špina, ktorú za nimi ľudia zbadali, mnohých šokovala.

Začalo sa to piešťanským CT krátko po narodeninách a odvtedy jedna kauza strieda druhú. Keďže sa blížia voľby, premiér sa hrá na nekompromisného, a tak viacerí aktéri sa so svojimi teplými miestami museli rozlúčiť. Naposledy napríklad minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý patril k premiérovým najbližším.

Prežil, že jeho bývalá a možno aj súčasná firma Port Service žiada vysoké odškodné od štátu, ktorý ako minister zastupuje, neprežil však „blbú“ Ficovu náladu spôsobenú škandálom s Váhostavom. V zlom čase totiž vysvitlo, že firma Pavlisovho švagra zarába státisíce na upratovaní v rezorte hospodárstva, ktorý vedie práve Pavlis…

Široký Váhostav

Najväčší problém, ktorý premiérovi nedovolí pokojne spávať, je reštrukturalizácia Váhostavu. Obrovská firma neplatila za faktúry a dlhuje vyše 100 miliónov eur. Najmenší veritelia mali dostať iba odrobinky - 15 percent za svoju prácu na diaľniciach, vodných dielach, nemocniciach, hoci z nezaplatených faktúr museli štátu odviesť DPH vo výške dvadsať percent.

Firme pritom šéfuje ako predseda predstavenstva Juraj Široký mladší a jeho známejší otec, tiež Juraj, je podpredseda predstavenstva. Podľa depeší amerických diplomatov je Široký sponzorom Smeru.

Zvolenskej cétečko

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a šéf parlamentu Pavol Paška padli na kauze CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Ten mal byť takmer o milión eur drahší ako podobné CT v Česku. Zvolenská nedala pozor na vedenie nemocnice a CT dodávala Paškova „bývalá“ firma Medical Group, kde konečný neznámy majiteľ sedí v karibskom Belize.

Protesty pred Paškovým noblesným bydliskom v Košiciach donútili oboch odísť. Spolu so sebou stiahli aj podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú, ktorá sedela v dozornej rade nemocnice a proti drahému CT neprotestovala.

Vyjednávač Výboh

Jedného z najbližších Ficových ľudí Miroslava Výboha vyšetruje rakúska polícia pre možné úplatky. V Česku pred časom nakupovali rakúske pancierové autá Pandur. O dosť drahšie ako iné krajiny.

Podľa výpovedí rakúskych manažérov pred súdom bol Výboh vyjednávačom a poradcom slovenského premiéra, ktorý si na drzovku vypýtal úplatok 18 miliónov eur (trikrát šesť miliónov), aby obchod prebehol hladko.

O bývalom obchodníkovi so zbraňami cez spoločnosť Willing sa hovorí ako o sivej eminencii Doprastavu. Práve cezeň vraj má záujem o ovládnutie Váhostavu.

Pavlisove prešľapy

Najprv sa súdil s Fondom národného majetku, v ktorom pracoval na vedúcej pozícii, a nakoniec ho ako minister hospodárstva riadil. Kauza firmy Port Service, ktorá chce od štátu teraz už asi 60 miliónov eur za údajne zmarený tender, Pavlisovi jeho pevný krk nezlomila.

Hoci bol jej spolumajiteľom a neskôr ju predal do daňového raja v Curaçau, kde sa, mimochodom, nedá dopátrať ku skutočným majiteľom. Poslednou kvapkou bolo až to, že firma jeho švagra vyhrala tendre na upratovanie v rezorte.

Uzavrela zmluvy na upratovanie firmy ministerstva MH Invest a Polikliniky Tehelná, ktorá spadá pod Fond národného majetku, za 103-tisíc eur.

Jahnátkova rodina a pozemky

Toho času minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý kedysi robil pre Juraja Širokého v Plastike Nitra, veľakrát Fica nepotešil. Hlavne, keď vyšlo najavo, že vo svojom úrade zamestnal polovicu svojich rodných Komjatíc vrátane príbuzných. Kauzu zvalili na tvrdé pokuty pre obchodné reťazce za nekvalitné potraviny.

Oveľa horším problémom je však kšeftovanie so štátnymi pozemkami. Čarovanie s reštitúciami sa nápadne podobá na kauzu Veľký Slavkov za prvej Ficovej vlády.

Podľa Denníka N bývalý Ficov sused Peter Sýkora na Slovenskom pozemkovom fonde expresne vybavil reštitúciu lukratívnych pozemkov a ich zmenu na stavebné krátko nato, ako ich za babku odkúpil od pôvodných reštituentov, ktorí sa roky nevedeli domôcť svojich majetkov. Prípad už preveruje Generálna prokuratúra.

Medzi prvými sa porúčal z vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Okrem malej akčnosti mu nepomohol spätný odpredaj akcií SPP. Vládny materiál o miliónovom obchode totiž vytvorili priamo v spoločnosti J&T Investment Advisors.

A J&T je prepojená priamo na vtedajšich majiteľov SPP - Malatinský to vysvetľoval tým, že zodpovedný pracovník materiál písal na počítači bývalého zamestnávateľa. Štát tak prevzal stratovú spoločnosť a od starostí pomohol Energetickému a priemyselnému holdingu, napojenému na skupinu J&T.

Problémový Federič

Igor Federič je na verejnosti pomerne neznámy, no pre Fica mimoriadne dôležitý človek. Šéfuje jeho Úradu vlády a má pod palcom všetky eurofondy. No tie sú tŕňom v oku najmä Bruselu.

Veľký audit Európskej komisie pred rokom konštatoval, že Slovensku sa pri čerpaní eurofondov nedá veriť. Slovenskí kontrolóri sú pri korupcii a porušovaní zákonov hluchí a slepí. O miesto prišiel človek na ministerstve financií. No najvyššie nad eurofondmi sedí Ficov človek - Igor Federič.

VIDEO Plus 7 Dní