Tip na článok
Starší muž na záberoch bezpečnostnej kamery pripomína skôr Tomáša Novanského (na snímke vpravo) ako jeho brata Petra.

Vandalstvo v Banskej Bystrici: Šklbe smerácky politik na ulici kvety?

Kto robil spoločnosť synovi smeráckeho nominanta na mieste vandalstva v centre Banskej Bystrice?

Galéria k článku (3 fotografie )
Zo záberov bezpečnostnej kamery: Na polícii syn i brat Tomáša Novanského tvrdili, že mali vypité, a čo presne robili, si nepamätajú.
S bývalým primátorom Saktorom: V tom čase Tomáš Novanský šéfoval bytovému podniku mesta.
Tomášov tridsaťročný brat Peter Novanský tvrdí: Na videozázname som ja so synovcom.

Podľa mňa tam žiadne kvety neboli. Mne to pripadá ako burina. Nie kvetinová výzdoba. Tak honosne by som to nenazval, - takto reaguje dlhoročný regionálny politik strany Smer Tomáš Novanský.

V súčasnosti je členom výkonného výboru Fondu národného majetku a členom predstavenstva Centrálneho depozitára cenných papierov SR, na prípad vytrhaných kvetov pri súkromnej budove v centre Banskej Bystrice. Podľa jeho slov s ním nemá nič spoločné ani on, ani jeho syn.

Z bezpečnostnej kamery

„Polícia vec objasňovala ako priestupok proti majetku. Spis už bol odstúpený na odbor všeobecnej vnútornej správy na prešetrenie priestupku,“ uvádza hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ Mária Faltániová k prípadu z 27. septembra 2014.

V nočných hodinách vtedy ktosi vytrhal kvety z vonkajšieho kvetináča pri budove OCA, kde sídli kaviareň, reštaurácia a rôzne obchody, a šmaril ich aj so zeminou do vystaveného automobilu s reklamnými nápismi. Vlastníci budovy až ráno zistili, že ich majetok sa stal terčom vandalov. Zase.

Kvety v centre mesta ľudí vracajúcich sa z nočných podnikov v podguráženom stave z neznámych dôvodov iritujú natoľko, že majú nástojčivé nutkanie zničiť ich. Odtrhnúť, polámať, vyšklbať, pomočiť...

Na rozdiel od predošlých vyčíňaní to tentoraz vyzeralo tak, že ujmu neutrpeli len úbohé kvety, ale poškodený sa zdal aj lak reklamného vozidla umiestneného na ich súkromnom pozemku. Preto podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Priestor sa nachádza v zábere bezpečnostnej kamery neďalekej banky. Z jej záznamu okolo pol jednej v noci má polícia k dispozícii kratučké video, na ktorom vidieť dvoch mužov a jednu ženu, ako sa približujú k reklamnému autu a nazerajú do jeho vnútra, mladší akoby sa snažil otvoriť dvere na strane vodiča.

Potom sa otáča a za prítomnosti staršieho čosi robí pri kvetináči. Čo presne sa dialo ďalej, už nemožno s určitosťou tvrdiť, pretože osoby na zázname sa ocitli v tieni.

Čítajte viac:

Výrastok z Banskej Bystrice sa vozí na audine s nohami von oknom a mláti na ulici ľudí

Nepamätajú sa

„Na záberoch bezpečnostnej kamery je môj syn a môj brat,“ hovorí bývalý mestský poslanec za stranu Smer Tomáš Novanský. „Ale to ešte nič neznamená. Prechádzali tade tak isto ako desiatky ďalších ľudí v ten večer. Akurát niekto účelovo vybral práve tú časť, kde sú oni. Lenže oni nič nespravili!"

"Keby sa môj syn správal ako Kockovci (synovia banskobystrického výtvarníka, obaja odsúdení za násilné trestné činy - pozn. red.), tak by som ho osobne vyfackal. Ale v tomto prípade sa skutok nestal,“ bráni Tomáš Novanský krv svojej krvi aj policajným slovníkom.

Na stretnutie s nami priviedol okrem právnika aj svojho brata Petra a ten predostrel trochu inú verziu. „Na videozázname som ja so synovcom, išli sme z oslavy. So skutkom nemám nič spoločné, aj na zázname vidieť, že som stál dva metre od črepníkov. Čo robil pri črepníku synovec, nevidno a ja si to nepamätám."

"Keď sme boli na výsluchu, povedal policajtom - mrzí ma, ak som niečo spôsobil. Mal som vtedy vypité, nepamätám si, čo som tam robil.“

Bratia Novanskí

V podstate bezvýznamná epizóda vytrhaných kvetov nedokumentuje nič iné, len malosť, úbohosť niektorých ľudí. Za bežných okolností by bola už po pár týždňoch zabudnutá. Lenže čosi tu nesedí. Starší muž na záberoch bezpečnostnej kamery pripomína skôr Tomáša Novanského ako jeho brata Petra, mladšieho o viac ako desať rokov.

Spolu s pochybnosťami, kto vlastne bol na mieste činu, sa nesú špekulácie, či sa k prítomnosti na mieste vandalstva nehlásil Peter Novanský dobrovoľne len pre možné ohrozenie politickej kariéry svojho staršieho brata, ktorý pôsobí na pomerne dôležitých postoch.

Už v úvode sme písali, že momentálne podľa Obchodného registra figuruje vo Fonde národného majetku a v Centrálnom depozitári cenných papierov, v minulosti bol v dozornej rade Mestských lesov Banská Bystrica, šéfoval bytovému podniku mesta. Navyše, súkromnú kvetinovú výzdobu zničili pred komunálnymi voľbami.

Na miesto mestského poslanca síce kandidoval aj Peter Novanský, ale jeho šanca na zvolenie bola predsa len nižšia ako oveľa známejšieho Tomáša. Napokon sa do mestského zastupiteľstva neprebojoval ani jeden z bratov, čo, samozrejme, neznamená, že starší z nich by svoju politickú kariéru navždy uzavrel.

Tomáš Novanský priznáva, že verzia o nastrčenom bratovi sa dostala aj k jeho ušiam, ale kategoricky ju popiera: „V čase, keď môjho syna a brata zachytila kamera pri budove OCA, som ja bol niekde úplne inde. Mám na to svedkov, viem to dokázať. Spájanie mojej osoby s touto vecou považujem za hrubé osočovanie. A upozorňujem vás, že ak dôjde k zverejneniu spomínaného videa, budem to vnímať ako zásah do svojich práv.“

Len malá škoda

Bez ohľadu na Novanského tvrdenia treba objektívne uznať, že videozáznam nie je kvalitný. Ak muž na záberoch pripomína skôr Tomáša Novanského ako jeho brata Petra, nemáme ešte nespochybniteľnú istotu, že pri kvetináči stojí smerák Tomáš Novanský.

Expertízne skúmanie záznamu by mohlo povedať, kto sa na ňom naozaj nachádza, ale vynakladať značné finančné prostriedky na zodpovedanie otázky, kto vytrhal kvety z kvetináča, by nebolo efektívne. Obzvlášť po tom, čo firma vlastniaca reklamné vozidlo, ktoré vandali nenechali na pokoji, si v rámci policajného vyšetrovania žiadnu škodu neuplatnila.

VIDEO Plus 7 Dní