Tip na článok
Nový proces: Od 2. do 18. decembra sa Vareha opäť postaví pred Špecializovaný trestný súd. Za svoju nevinu sa bude biť proti tomu istému senátu, ktorý ho už raz odsúdil.

Vareha chce na súd zavolať vyše tristo svedkov

Nový proces s pánom Zemplína sa začne 2. decembra. Vareha už teraz tvrdí, že celý spis nestihne ani len prečítať.

Samozvaný pán Zemplína Mikuláš Vareha si mädlí ruky. Za posledné dva mesiace dostal z Najvyššieho súdu dva darčeky - zrušené rozsudky, podľa ktorých mal pôvodne skončiť za mrežami.

Dôvod? Údajne procesné chyby, ktoré urobili prvostupňové súdy. A tak sa mu namiesto jedenásťročnej basy črtá nádej na úplnú slobodu. Zatiaľ však stále sedí vo väzbe a doteraz boli všetky jeho žiadosti o prepustenie zamietnuté.

Stále tvrdí, že je nevinný a už takmer tri roky si odsedel protizákonne. Špecializovaný trestný súd i prokuratúra majú však na jeho nevinu úplne iný názor.

Podľa obžaloby robil fiktívne obchody medzi svojimi firmami, uplatňoval si vymyslené nadmerné odpočty DPH a štát tak vraj obral až o 60 miliónov eur.

S Mojsejkou v base

Východniar si už na basu zvykol. Pravidelne cvičí, sleduje politické dianie. Píše listy všetkým politickým ustanovizniam nielen na Slovensku, ale aj v Európskej únii. Či už nemeckej premiérke Angele Merkelovej, alebo šéfovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barossovi.

Dokonca sa stretol i s ďalšou mediálne známou východniarskou odborníčkou na dane Norou Mojsejovou, ktorú do väznice v Banskej Bystrici previezli kvôli výsluchom. Mojsejová podobne ako Vareha je podozrivá a súdená pre machinácie s daňami. Vraj sa aj videli a s Mojsejovou sa pozdravili. „Na túto otázku neviem odpovedať. Pravidlá väzby také niečo nepovoľujú,“ vysvetľuje inak zhovorčivý Vareha.

Panstvo: Vareha plánoval na svojom rozľahlom panstve otvoriť súkromnú zoo. Daniari a polícia mu to prekazili. Foto: TASR

Chybičky súdov

S uznesením Najvyššieho súdu je spokojný. Ten konštatuje, že špecializovaný súd vyniesol rozsudok na základe nezákonne získaných dôkazov.

Okrem iného Najvyšší súd vyčíta kolegom z Pezinka, že nedali Varehovi dostatok času na naštudovanie spisu, čo sa môže teraz zopakovať. Atrament na rozsudku Najvyššieho súdu ešte nestihol ani zaschnúť a na špecializovanom súde už mali hotový rozpis s novým pojednávaním.

„Proces sa začína 2. decembra a bude trvať až do 18. decembra. Do začiatku decembra by som mal preštudovať okolo 30-tisíc strán spisu, čo predstavuje viac ako 80 zväzkov. Už teraz je jasné, že nemám šancu to ani len prečítať, nie riadne sa pripraviť na proces. Je zrejmé, že súd opäť robí presne tú istú chybu, ktorú mu vytkol aj Najvyšší súd,“ smeje sa Vareha.

Za najväčšiu chybu považuje Najvyšší súd to, že špecializovaní sudcovia v Pezinku neumožnili novému obhajcovi záverečnú reč. Toho si Vareha zvolil tesne pred vynesením rozsudku.

„Aj keď sa zmena obhajcov zo strany obžalovaného môže zdať ako obštrukcia, obžalovaný postupoval v súlade s paragrafom 39 Trestného poriadku,“ konštatuje Najvyšší súd vo svojom uznesení. Takisto vytkol špecializovanému súdu, že nútil pôvodných Varehových obhajcov, aby pri vynesení rozsudku zotrvali v pojednávacej miestnosti.

Skeptik

„Neverím, že ma prepustia na slobodu. Jednoducho je to politická objednávka. Začalo sa to ešte za Lipšica a Mikloša a teraz sa len pokračuje. Robia všetko pre to, aby ma čo najskôr nanovo odsúdili,“ reaguje Mikuláš Vareha.

Na proces plánuje zavolať svedčiť najmenej sto daňových kontrolórov, ktorí robili kontroly v jeho firmách, ako aj viac než dvesto bývalých zamestnancov - a už teraz pochybuje, že mu to súd povolí.

„Pre mňa sú to mimoriadne dôležití svedkovia a budem trvať na ich vypočutí,“ tvrdí spoza mreží Vareha. Dokonca je presvedčený, že Špecializovaný trestný súd urobí všetko pre to, aby do konca januára padol rozsudok a Najvyšší súd ho do 1. marca aj správoplatnil. „Jednoducho chcú, aby som zhnil za mrežami. Aj teraz píšem žiadosť o prepustenie na slobodu. Aj keď viem, že mi ju opäť zamietnu,“ myslí si Vareha.

Čítajte viac:

Varehovi rozsudok zrušili, no jeho kumpán skončil vo väzení

Ďalší zrušený

Varehovi však Najvyšší súd nedal za pravdu len v mediálne sledovanom megaprocese, ale aj v kauze, ktorá sa vlečie už viac ako 14 rokov. Ešte v roku 1998 mal podľa obžaloby krátiť daň a poistné, keď na Slovensku nakúpil vysokotlakové čerpadlá. Uplatnil si nadmerný odpočet DPH vo výške 5,5 milióna korún (viac ako 150-tisíc eur) a hneď nato čerpadlá predal do Ruska.

Obžaloba mu kladie za vinu, že celý predaj na východ bol fingovaný, cez hranicu prešiel iba prázdny kamión a on poškodil štát práve o vrátenú daň z pridanej hodnoty.

Krajský súd v Košiciach uznal Varehu za vinného a uložil mu dvojročnú podmienku so skúšobnou lehotou štyri roky. Najvyšší súd začiatkom septembra zrušil rozsudok a nariadil krajskému súdu, aby celú vec nanovo prejednal a rozhodol. „Aj tu napríklad svedkov z Ukrajiny vyšetrovateľ vypočul bez mojich advokátov.

Najprv bolo vznesené trestné stíhanie len vo veci. To by bolo v poriadku, no potom už vyšetrovateľ akosi pozabudol, že ten istý úkon sa má vykonať aj vtedy, keď už je obvinený konkrétny človek, a to za prítomnosti obvineného či jeho obhajcov.

Nakoniec tohto svedka pre súd vypočuli na Ukrajine a ten sa iba odvolal na svoje tvrdenia, ktoré povedal bez môjho advokáta. A to malo byť akože v poriadku,“ potmehúdsky sa usmieva nad chybami štátnych orgánov Vareha.

VIDEO Plus 7 Dní