Tip na článok
Kamenné tváre: Ženy z rezešovského klanu počas pojednávania ľútosť voči pozostalým neprejavili.

Varholíkovej advokát už vysekal aj maďarských mafiánov

Eva Varholíková pred súdom neprejavila ani náznak pokory, iba sa usmievala na matku.

Galéria k článku (7 fotografií )
Obhajca: Spochybňuje dôkazy o nájdenej fľaši vodky v jej aute.
Varholíkovej verzia: Fiat Punto sa mal vrútiť do cesty jej terénnemu BMW X5.
Zdrvení príbuzní: Deti nebohých veľmi ťažko niesli výpovede svedkov.

Milionárska dcéra Alexandra Rezeša na súde, ktorý jej má vymerať trest za zabitie štyroch ľudí, vystupuje tak, ako bola naučená po celý svoj život pred nehodou. Sebavedomo, arogantne, bezcitne, bez štipky ľútosti a pokory. V jej výraze a správaní na lavici obžalovaných nevidno ani náznak toho, že pochopila rozmery tragédie, ktorú spôsobila svojou bezohľadnou jazdou.

Naopak, jej prominentný advokát mimoriadne agresívnym spôsobom hľadá možnosť, ako ju z maléru vysekať. Spochybňuje svedkov, spochybňuje odbery krvi na alkohol, spochybňuje kvality vodiča, ktorý spolu s rodinou uhorel v aute, do ktorého rezešovská dedička vo vysokej rýchlosti a opitá vlani v auguste nabúrala svojím BMW X5 na diaľnici pred Budapešťou.

Varholíkovej obete umierali v bolestiach, utrpeli mnohopočetné poranenia chrbtice, zlomeniny stavcov a kostí, otrasy mozgu, niektoré mali zlomené väzy a popáleniny na celom tele. Obžalovaná je za smrť viacerých ľudí, za vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu a za ohrozovanie plynulosti cestnej premávky. Varholíkovej za zabitie štyroch ľudí hrozí trest päť až desať rokov, za ohrozovanie a nebezpečnú jazdu ďalšie dva až tri roky.

Čo zapríčinilo požiar Fiata: Podľa znalkyne mohol požiar Punta spôsobiť aj elektrický skrat. Foto: archív

Horiace obete

„Počul som niečo ako výbuch. Myslel som si, že sme asi dostali defekt. Vtedy som v spätnom zrkadle zbadal svetlá prevráteného auta a šľahajúce plamene. Zastavili sme pri krajnici a vrátili sa k miestu nehody,“ opisuje udalosti bezprostredný svedok tragickej dopravnej nehody, závozník z nákladného auta. Pri nehode milionárska dcéra Eva Varholíková narazila zozadu do malého Fiata Punto.

Tragédiu spôsobila 21. augusta minulého roku krátko pred piatou hodinou ráno. Vo Fiate sa viezli na oberačku dva manželské páry z neďalekej obce Karácsond.

„Na zvodidlách vedľa prevráteného BMW sedela blondína. Pýtal som sa jej, či sa jej niečo stalo. Potom som išiel k horiacemu autu a videl som ženu, ktorá z neho vyšla. Vravela mi, že v aute sú ešte traja ľudia. Bola spálená, šaty mala pripečené ku koži. O 4.47 som volal na 112. Potom som išiel k žene sediacej na zvodidlách a povedal som jej, že v Punte horia traja ľudia,“ hovorí potichu svedok, ktorým výjav evidentne otriasol a aj po roku si naň veľmi dobre spomína.

Spomenul si aj na to, že vedľa prevráteného auta videl ležať fľašu vodky. Špeciálne na tento detail upriamila pozornosť aj sudkyňa, pýtala sa, či fľaša stála, alebo ležala. Vo výpovedi v prípravnom konaní tento svedok tvrdil, že z Varholíkovej cítil alkohol, pred súdom si na tento detail už nespomenul.

Razil z nej chľast

Do desiatich minút bola na mieste už aj privolaná výjazdovka z diaľničnej polície. Obetiam v Punte nebolo pomoci, z auta šľahali obrovské plamene a nedalo sa k nemu priblížiť. „Videl som prevrátené auto a blondínu. Bola šokovaná, mala vyvalené oči, tvárila sa vyjavene a razil z nej alkohol,“ diaľničný policajt opisuje sudkyni výjav, ktorý ho čakal na mieste nehody.

Na otázku, ako vie, že bola v šoku, policajt dodal, že s podobnými reakciami sa stretol už veľakrát. Varholíkovú okamžite zadržal a dal jej fúknuť do sondy.

Na prvýkrát nedokázala ani správne nafúkať, podarilo sa to až na opakovaný pokus. „Povedala mi, že zaspala za volantom a nabúrala do Fiatu. Nafúkala 0,9 promile. Nasadil som jej putá a posadil ju do služobného auta. Keď k nemu kráčala, tackala sa. Pri odbere krvi v nemocnici v Hatvane tvrdila, že deň predtým vypila na obed dve deci piva a deci tvrdého alkoholu,“ vypovedal policajt.

Duchom neprítomná?

Varholíková po celý čas procesu pôsobí priam až nezúčastnene. Priebeh pojednávania jej tlmočí prekladateľ, milionárska dedička iba počúva a nedáva najavo žiadne emócie. Iba pri pohľade na matku sa na jej tvári občas zjaví úsmev. Na súd chodí oblečená tak, ako si zvykla chodiť po celý svoj predchádzajúci život. Draho, značkovo a nevkusne. Vyblednuté džínsy zakrývajú anorekticky vychudnutú postavu, rukávy bielej blúzky ukrývajú kostnaté ruky, veci si nesie v rifľovej kabelke ozdobenej infantilnými mašličkami.

Aj matka Rezešová chodí na pojednávania vyzbrojená nepriestrelným výrazom tváre, nahodená v dizajnových apartných modeloch doplnených vyčačkanými kabelkami a ozdobená šperkmi. Decentný jednofarebný kostým ako prejav rešpektu voči autorite súdu či nebodaj pokory k pozostalým je niečo, čo sa zrejme v rezešovských šatníkoch nenachádza.

Oblečenie oboch milionárok je v kontraste so strohým a jednoduchým smútočným odevom pozostalých, ktorí sedia na jednej z lavíc a s bôľom sledujú dianie v súdnej sieni. Jediný moment, keď sa obe rezešovské ženy prejavili, bolo vyjadrenie nevôle s fotografovaním v súdnej sieni.

Advokát mafie

Rezešovský klan si na obranu svojej členky najal naozaj ťažký kaliber. Pôvodného advokáta Gábora Tótha iba pár dní pred začiatkom procesu nahradil Péter Novák. Ten sa preslávil úspešným zastupovaním členov maďarskej mafie a prominentov. Počas procesu sa nový advokát snaží vnášať pochybnosti do výpovedí svedkov a vyrukoval aj so spochybnením jedného z bodov obžaloby. Snaží sa vyvrátiť fakt, že Varholíková bezohľadnou jazdou vytláčala Fiat z cesty a blikala naň.

Ak by jej to súd dokázal, k trestu by pribudli ďalšie dva až tri roky za mrežami navyše. Péter Novák predložil na pojednávaní ako dôkaz zábery z diaľničných kamier. Nie je to však nič nové, polícia počas vyšetrovania havárie tieto zábery skontrolovala a vzhľadom na ich mizivú výpovednú hodnotu ich označila za bezcenné.

Otázne teraz bude, k čomu sa prikloní súd. Predmetom ďalšieho boja na súde bude aj alkohol, ktorý mala Varholíková vypiť. Testy na alkohol jej robili v nemocnici. Odobrali jej vzorky krvi aj moču. Po prvých zisteniach sa objavili aj informácie, že v moči sú stopy drog.

Vzhľadom na malé množstvo odobraných telesných tekutín však nebolo možné testovať všetky druhy narkotík a Varholíkovej obhajoba prišla s tým, že Košičanka užila kombináciu antibiotík a liekov proti kašľu. Podľa Nováka aj alkohol milionárka požila údajne až po tom, ako spôsobila dopravnú nehodu.

Obhajca: Spochybňuje dôkazy o nájdenej fľaši vodky v jej aute. Foto: Juraj Roščák

Čítajte viac:

Rezešová položila na súde prvú otázku: Prečo ste ma nevyšetrili na psoriázu?

Dlhý proces

Súd s dedičkou oceliarskeho magnáta Alexandra Rezeša je naplánovaný na niekoľko pojednávacích dní. Koniec je avizovaný na 27. septembra tohto roku. Sudkyňa Ágnes Fülöpová vypočuje postupne ďalších svedkov, policajtov, šoférov okoloidúcich áut, záchranárov, hasičov a znalcov, figurovať budú aj lekári z nemocníc, kam priviezli Varholíkovú aj jedinú preživšiu obeť nehody, súdni lekári a patológovia, ale aj expartner Varholíkovej Erik Fischer.

Obhajoba bezpochyby využije každý moment, ktorý by mohol zvrátiť vývoj súdu v jej prospech. Z doterajšieho vystupovania ťažko očakávať priznanie a pokánie od hrdej dedičky milionárskeho klanu.

VIDEO Plus 7 Dní