Vaše zdravie a život sú v rukách ľudí, ktorí na to nemajú licenciu ani vzdelanie. To nie je úvod do kriminálneho seriálu, ale reálna situácia, ktorá už viackrát nastala, a vy ste si toho ani nemuseli byť vedomí. V Bratislave po­dľa našich informácií pôsobí spoločnosť, ktorá nielenže nemá oprávnenie vykonávať záchrannú službu, ale viackrát zasahovala v teréne a zabezpečovala služby záchranky na veľkých kultúrnych podujatiach. Aby toho nebolo málo, mladíci, ktorým sa zapáčila záchranárska uniforma, participujú na televíznom projekte, kde si zahrajú so skutočnými hercami, aby mohli predviesť svoje neodborné schopnosti.

Pochybný inzerát

Vlnu podozrení spustil inzerát z 11. októbra tohto roka na sociálnej sieti Facebook. Tam v uzatvorenej skupine Rajka, ktorá slúži pre potreby našincov žijúcich v tejto maďarskej prihraničnej obci a jej okolí, zverejnil konateľ spoločnosti Blue Star Emergency status, kde ponúka služby svojej spoločnosti. „Otázka na vás je - ak by ste mali v Rajke pohotovosť, koľko by ste boli ochotní paušálne platiť? Mesačne? Ročne? Išlo by o výjazdovú pohotovosť s lekárom a so záchranárom a, samozrejme, s kompletne vybavenou sanitkou,“ pýta sa Pavol Krajčovič potenciálnych pacientov, pričom dodáva, že v cene paušálu by bol okrem ošetrenia prípadný transport do nemocnice. Kam by sa transport vykonával, či by išlo o nemocnicu v Bratislave, nie je známe. Informácia o nových službách pre obyvateľov v pohraničí však dlho nezostala bez reakcie a začiatkom novembra spustila rad polemík na otvorenom fóre Denník záchranára, kde si vymieňajú skúsenosti profesionálni záchranári a laická verejnosť. V statuse z 2. novembra Denník upozorňuje na „záchranárske duo“ Paľo K. a Lukáš G., ktorí sa tvária ako záchranári, ale nedisponujú žiadnym zdravotníckym vzdelaním. Mladíci ošetrujú ľudí a podávajú lieky. „Nosia uniformy, ale nemali by, lebo robia len zlé meno,“ uvádza sa vo výstrahe pred spoločnosťou.

Táto spoločnosť, podľa Živnostenského registra uvedená ako Záchranná zdravotná služba Blue Star Emergency, bola založená v polovici roka 2013 spoločenskou zmluvou so sídlom v bratislavskom Starom Meste. Spoločníkom v nej, ako sa uvádza v Živnostenskom registri, bol aj Adam Greksa. Po­dľa našich informácií ide o syna speváka Mariána Greksu, ktorého v auguste tohto roku vzali do väzby pre prečin nebezpečného vyhrážania a prečin poškodzovania cudzej veci. V predmete činnosti spoločnosti sa uvádza okrem iného kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi, prenájom hnuteľných vecí, počítačové služby, ale takisto dopravná zdravotná služba a prevádzkovanie vodnej záchrannej služby.

Zneužívajú profesionálov

Ako sa nám z dostupných zdrojov podarilo zistiť, spoločnosť fungovala tak, že si najala profesionálnych záchranárov, ktorých však patrične nevyplatila, respektíve nevyplatila vôbec. Bluestar nemá status záchrannej služby. „Robia tak, že zoberú úrazovku a na tej úrazovke za peniaze prevážajú ľudí na vyšetrenie. Nesmú používať majáky, nemajú status. Aj iné prevozové služby, ak chcú ísť s majákom, musia požiadať dispečing, aby ho mohli používať. Oni ho však používajú svojvoľne,“ prezradil nám niekdajší spolupracovník záchranárskeho dua, ktorý si neželá byť menovaný.

V novom seriáli: Podľa našich informácií sa „záchranári“ majú
objaviť v novom televíznom projekte.
V novom seriáli: Podľa našich informácií sa „záchranári“ majú objaviť v novom televíznom projekte.
Zdroj: Facebook

Spočiatku si myslel, že začal pracovať pre normálnu firmu, ale hneď pri prvých skúsenostiach zistil, že ide o amatérov. Okrem toho, že disponujú dvoma záchrannými vozidlami, podávajú podľa nášho zdroja ľuďom lieky a prevážajú vo svojich autách vysokoinfekčný materiál. Zarážajúca je aj skutočnosť, že táto spoločnosť zabezpečovala niekoľko veľkých verejných podujatí, kde vystupovali zahraniční hudobní interpreti či športovci. Všetko za účasti niekoľko tisíc nič netušiacich divákov. „Oni vôbec nevedeli, čo treba robiť a čo si treba zobrať. Chceli napríklad vziať nosidlá, tak im hovorím, že to je úplne zbytočné. Na nosidlách, ak by sa niečo stalo, sa predsa resuscitovať nemôže,“ opísal nám jeden z vyškolených záchranárov kontakt s tými ľuďmi počas jedného podujatia v Národnom tenisovom centre, na ktorom sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí.

Zasahujú bez povolenia

O tom, že spoločnosť naozaj operuje v teréne, svedčí skúsenosť našej čitateľky z Petržalky. „Bol zopárkrát u nás so záchrankou a viem, že teraz niečo natáča. Verím, že je naozajstný doktor, lebo nám ho odporučili na 112,“ prezradila nám čitateľka, ktorá si napriek pozitívnej skúsenosti s pofidérnou záchrannou službou neželala byť menovaná. „Bol naozaj profesionálny, veľmi milý a pomohol môjmu synovi,“ dodala starostlivá matka, ktorá potrebovala pomoc záchranárov. K zásahu prišlo približne pred rokom a podľa našej čitateľky nie je jediná, u koho Blue Star Emergency zasahovalo. Na odbornú pomoc sa obrátila pre brušné problémy svojho syna. Bolo to neskoro, okolo polnoci. Povedali mi, že majú veľa výjazdov a mám zavolať na iné telefónne číslo. Prišiel on plus doktor. V ten mesiac obehli naozaj veľa kamarátov okolo nás,“ uviedla ďalej pani z Petržalky, pričom pod pojmom on myslela Pavla Krajčoviča. „Boli veľmi milí a profesionálni, nemala som pocit, že by to boli podvodníci. Až na to, že neprišli sanitkou, len nejakým starším autom, a povedali, že sanitka je pokazená. Asi o mesiac sme tam volali znova a vtedy už prišli aj so sanitkou,“ dodala ohľadne svojej skúsenosti.

Iné si myslia odborníci. Ako sme sa dozvedeli z prostredia záchranných služieb, spoločnosť Blue Star Emergency je známa najmä tým, že sa jej darí získať viacero zákaziek práve na zabezpečovanie kultúrnych podujatí. Najmä pre skutočnosť, že za svoje služby pýtajú najmenej peňazí. „Záchrannú zdravotnú službu môže vykonávať každá právnická osoba, ktorá splní podmienky uvedené v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a úspešne absolvuje výberové konanie,“ uviedla všeobecné podmienky na získanie oprávnenia vykonávať záchranársku službu Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. „Spoločnosť Blue Star Emergency, s. r. o., nemá od ministerstva zdravotníctva vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby,“ dodala.

S tým, ako fungujú záchranné služby, sme oslovili aj Slovenskú komoru zdravotníckych záchranárov. Zdravotníckeho záchranára môže podľa nich robiť len osoba, ktorá má vzdelanie zdravotníckeho záchranára na strednej alebo vysokej škole. Táto osoba musí byť registrovaná v komore. Ak osoba nespĺňa predchádzajúce kritériá, nemôže vykonávať povolanie zdravotníckeho záchranára a nemôže sa ani vydávať za toho, kto vykonáva povolanie zdravotníckeho záchranára,“ povedal nám viceprezident komory Michal Weinciller.

Podľa viceprezidenta existuje mnoho dobrovoľných záchranárov s kurzom pre laikov, ktorí pomáhajú profesionálnym záchranárom. Takýto záchranár bez príslušného vzdelania nemôže pracovať v záchrannej zdravotnej službe. „V súčasnosti záchrannú zdravotnú službu na Slovensku prevádzkuje trinásť poskytovateľov. Vami uvedená spoločnosť medzi nimi nie je,“ dodal viceprezident ohľadne otázky, či Blue Star Emergency nejakým spôsobom figuruje v rámci komory záchranárov. Podľa Weincillera komora ani neeviduje v žiadnych registroch nijaké obchodné spoločnosti. „Viceprezident vidí problém v poskytovaní rôznych zdravotníckych asistencií, čo v súčasnosti zákon dostatočne nereguluje a nemá jasnejšie kritériá. Naša komora je už niekoľko rokov pripravená podieľať sa na príprave regulácií v tomto odvetví,“ dodal viceprezident.

Žiadne Maďarsko

Pretože posledná správa o záchrannej službe Blue Star Emergency sa objavila v súvislosti so zdravotníckymi službami v susednom štáte, zaujímalo nás, či vôbec takáto vec je možná. „V Maďarsku rovnako ako v ďalších susediacich krajinách platí, že zásah záchrannej zdravotnej služby môže robiť výlučne záchranná zdravotná služba príslušnej krajiny,“ uviedla Alena Krčová, hovorkyňa operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. „Blue Star Emergency nie je súčasťou systému zdravotnej záchrannej služby na Slovensku.  Operátori na linke 155 ju nekontaktujú ani nevysielajú na zásah,“ potvrdila nám do tretice relevantnosť spoločnosti hovorkyňa Krčová.

Sieť záchranárov pritom na Slovensku tvorí 280 staníc vrátane siedmich vrtuľníkových staníc. „V praxi to funguje tak, že ak volajúci potrebuje pre seba alebo iného urgentnú zdravotnú pomoc pre ohrozenie zdravia alebo života, volá na tiesňovú linku 155. Operátor po komplexnom spracovaní tiesňovej výzvy rozhodne, či na miesto udalosti vyšle sanitku,“uviedla správny postup pri privolaní pomoci Krčová. „Operátori na tiesňovej linke 155 aj samotní záchranári musia spĺňať náročné kritériá na to, aby mohli vykonávať svoju prácu. Absolútnym základom je vzdelanie a profesionalita,“ dodala.

Za zmienku stojí aj pripravovaný seriál televízie JOJ, kde majú falošní záchranári figurovať. Podľa našich informácií pôjde o seriál zo záchranárskeho prostredia, kde účinkujú herci ako Karol Csino, Martin Chynoranský a takisto herecká legenda František Kovár. Seriál by mal uzrieť svetla sveta zrejme na jar budúceho roku. O stanovisko sme sa pokúšali požiadať spoločnosť Blue Star Emergency. Obidva telefónne kontakty, ktoré má uvedené na internete, však boli „hluché“. Vypočuté azda ostane varovanie, aby si ľudia v rámci vlastnej bezpečnosti overili, kde hľadajú zdravotnú pomoc pre seba a svojich blízkych.