V ústave pre výkon väzby v Hrnčiarovciach nad Parnou údajne zaznamenali v posledných dňoch vysoký nárast väzňov nakazených vírusom COVID-19. Najnovší prírastok len na dvoch oddeleniach má byť 36, pričom mnohí z nich pracovali v kuchyni, odkiaľ je nebezpečenstvo ďalšieho šírenia mimoriadne vysoké. Obrátila sa na nás partnerka jedného z väzňov, ktorá nás požiadala o zachovanie anonymity.

Dali mu paralén a šupli ho na celu

Ako náš zdroj hovorí, všetko začalo, keď väzňov minulý víkend testovali antigénovými testami. "Pozitívnych umiestnili do samostatných priestorov, ale tí, čo s nimi boli v styku, sa ďalej voľne pohybujú  po takzvaných otvorených oddieloch."

Na jedno z oddelení dokonca vrátili chlapa z karantény vo veľmi zlom stave. "Mal horúčky, nevedel dýchať, vyzeral ako mŕtvola. Dostal dva paralény a umiestnili ho do cely, kde bol predtým," pokračuje zdroj. "Niektorí spoluväzni sú v strese, píšu sťažnosti, obávam sa však, že také veci končia v skartovačke. Priateľ navrhol referentovi, aby uzavrel aspoň celu s týmto chorým a jeho troma spolubývajúcimi. Bolo by to určite vhodnejšie ako ohroziť zvyšok oddielu - asi 60 chlapov. Referent mu síce dal za pravdu, ale vraj on je na to malý pán..."

Bojíme sa o našich blízkych

Podľa priateľky väzňa tvrdia zamestnanci väznice, že ho nemajú kam inam umiestniť, pretože nie je dostatok kapacít. Dodáva, že zo soboty na nedeľu v tomto zariadení zomrel jeden z "chovancov", ktorý sa predtým sťažoval že nevie dýchať.

"Mrzí ma, že zbor nerobí rázne opatrenia. V podstate tú katastrofálnu situáciu ignoruje. Pritom, pokiaľ viem, chlapi sa od začiatku pandémie snažili dodržiavať všetky opatrenia, nosili rúška, umývali si ruky, používali dezinfekciu. Teraz, keď je rad na vedení väznice, aby zakročilo, nerobia nič, aby šíreniu nákazy zabránili," uzatvára zdroj. "Bojíme sa o našich blízkych. Myslím, že keby tam išiel zverolekár, zabezpečil by lepšiu zdravotnú starostlivosť, než akú tam majú teraz."

FOTO väznice v GALÉRII

Redakcia PLUS 7 DNÍ sa s otázkami obrátila na vedenie Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou aj na hovorcu Ministerstva spravodlivosti. Zatiaľ sme odpovede nedostali. Po ich reakcii bude článok aktualizovaný.