Tip na článok
Širokému sa o problémoch ľudí, ktorí do platili na prácu pre Váhostav, ani nesníva.

Vďaka, pán Široký! Mnohých veriteľov Váhostavu čakajú smutné sviatky

Kým oligarcha Široký si môže pomaranče odtrhnúť priamo zo stromu v ďalekej exotike, mnohí z veriteľov Váhostavu budú radi, ak si ich budú môcť dovoliť kúpiť na sviatočný stôl.

Galéria k článku (5 fotografií )
Nový dom: Široký si stavia na Bahamách väčšiu vilu. Starú predáva.
Milan Blaho: Malým veriteľom vybojoval lepšie podmienky, teraz pre najviac zasiahnutých zbiera peniaze na transparentný účet.
Len večeru: Dominik, Pavel a Anna si nebudú dávať darčeky. Nemajú z čoho.

Dúfajú, že budú mať aspoň na šalát a nejaké pomaranče! Chudobné Vianoce bude mať tento rok rodina Dominika Oláha (22). Ten pracoval pre Váhostav, no pre formálnu chybu v adrese molocha ho nezaradili do reštrukturalizácie. Ostatní veritelia teraz pre neho a ďalšiu obeť Váhostavu Vladimíra Janeka organizujú finančnú zbierku. Juraj Široký tento problém zjavne nemá.

Darčeky? Kdeže

Dominik, ktorý žije spolu s manželkou Annou a so svokrom Pavlom v nájomnom bytovom dome v Detve, to nemá jednoduché. „Darčeky? Na tie môžeme zabudnúť, dúfame, že budeme mať aspoň na šalát a nejaké pomaranče,“ šokuje nás Dominikov svokor Pavel.

Jeho zať je totiž práve v práci vo fabrike, kde zarába na splatenie dlhov. „Lakuje dosky,“ vysvetľuje Pavel, ktorý si zatiaľ prácu nenašiel. „Som na úrade práce, ale snažím sa niečo si nájsť, aby sme mali na splácanie. Potrebujem robotu,“ dodáva smutne. Ich Vianoce budú tiež poriadne smutné „Všetko, čo zarobíme, dávame na dlhy,“ tvrdí Pavel.

Čítajte viac:

Malí veritelia Váhostavu sú zúfalí. Niektorí si siahli na život

Oni splácajú

Ako vyučenému automechanikovi sa Dominikovi práca v odbore v tomto regióne nehľadala ľahko. Preto bol rád, keď sa mu vlani v lete podarilo na živnosť pracovať pre Váhostav.

„Plnili sme gabióny, pletivo s kameňmi, zo začiatku to bolo v poriadku,“ opísali nám na návšteve u nich doma. Aby mohli prácu rozbehnúť a pred vyplatením faktúr platiť ľudí, vzali si úver. Pracovali na úseku R2 Pstruša - Kriváň. Prvú faktúru im Váhostav vyplatil. Ďalšie dve faktúry, na vyše štyritisíc a takmer dvadsaťdvatisíc eur, však už nie.

Nevyplácanie im urobilo poriadny škrt cez rozpočet. Do toho sa pridalo ešte aj rozhodnutie súdu, že napriek tomu musia zaplatiť bagristovi, ktorý pre Dominika pracoval. Postupne mu spláca svoj vyše 9-tisícový dlh, a to podľa splátkového kalendára. Zatiaľ po sto eur mesačne, od marca musí posielať dve stovky.

Do reštrukturalizácie, v ktorej mohol dostať aspoň časť peňazí, napríklad pre bagristu, sa však nedostal. Spravil totiž chybu v adrese Váhostavu, a tak ho do nej jednoducho nezaradili. Prišiel o polovicu zo sumy 26-tisíc eur, ktoré mu mal Váhostav vyplatiť.

Čítajte viac:

Pán Široký, dobre vám je v haciende?! Takto žijú veritelia Váhostavu

Dlžný dlžníkovi

Nie ideálne Vianoce má aj Vladimír Janek, ktorý tiež vlani takmer tri mesiace robil pre Váhostav. Keď videl, že k plateniu sa veľmi nemajú, radšej skončil. O to viac bol šokovaný, keď dostal výzvu na zaplatenie faktúry okolo štyritisíc eur. Priznáva, že nereagoval, lebo nemal z čoho zaplatiť, pretože oni dlhovali jemu asi raz toľko.

Po pár týždňoch mu prišla druhá výzva. Odpísal spoločnosti, že ak mu uhradia jeho faktúry, tak nemá problém zaplatiť aj on. Odpovede sa už nedočkal, zaskočil ho až platobný rozkaz zo súdu, že do 15 dní musí zaplatiť Váhostavu, inak splatenie faktúry začne vymáhať exekútor.

Jeho podlžnosť vznikla tak, že ako bagrista tankoval pohonné hmoty z pumpy, ktorú na stavbe zabezpečil Váhostav. Až neskôr vraj spolu s ostatnými zistil, že za liter im účtovali asi o 10 centov viac, ako by platili na inej pumpe.

Dlžnú sumu musel uhradiť. Aj s penále, ktoré mu síce najskôr odpustili, ale po tom, čo vyšiel na verejnosť jeho mail, kde si pustil ústa na špacír, sa rozhodli neodpustiť ich. „Aj s peniazmi, ktoré som dostal v reštrukturalizácii, som asi 500 eur v mínuse,“ hovorí sklamaný Janek.

Už ho súdi ten hore

Váhostav argumentoval tým, že vzájomné započítanie faktúr nebolo možné. Zákon to podľa nich vylučuje a, navyše, vraj by sa dopustili napríklad trestného činu krátenia veriteľov. Asi však mysleli zabezpečených veriteľov ako banky, a nie malých živnostníkov.

„Vianoce budú smutnejšie, ale najesť sa mám za čo. Mám rodinu. Tieto sviatky nie sú len o darčekoch. Pre Váhostav už plakať nebudem,“ dodáva.

A čo by odkázal Jurajovi Širokému do jeho luxusného sídla? „Nič, jeho už súdi ten hore,“ hovorí Janek. Nadšený nie je ani z reštrukturalizácie. „Nebyť pána Blaha, dostali by sme len 15 percent, ako pôvodne plánovali,“ dopĺňa nahnevane.

Čítajte viac:

Kým sa politici hádajú, veritelia Váhostavu si berú pôžičky a živoria

Transparentný účet

Vianočnú zbierku organizuje šéf bojujúcich veriteľov Milan Blaho. „Nejakí ľudia už na účet občianskeho združenia Proti korupcii prispeli, poslal som veriteľom už dva maily, takže pribúdajú,“ dopĺňa. V nich oslovuje aj Váhostav.

„Hodnotu finančného daru sme nastavili na symbolické jedno percento z ušetrených prostriedkov oproti pôvodne hroziacemu stavu. Napríklad živnostník s pohľadávkou tisíc eur mal podľa pôvodného 15-percentného plánu dostať späť 150 eur, po novom „vybojovanom“ sa mu vráti 50 percent, teda 500 eur. Rozdiel predstavuje 350 eur, dar by mal byť 3,50 eura,“ vysvetľuje Blaho.

To podľa neho znamená, že Váhostav, keby mal ísť do konkurzu, by neušetril nič, ale po novom, v reštrukturalizácii, ušetril niečo vyše 110 miliónov eur. „Teda jedno percento v takomto prípade predstavuje 1,1 milióna,“ počíta.

Je mu však jasné, že žiadnu takúto sumu od Váhostavu na transparentnom účte neuvidí. Zbierať plánujú do marca. „Potom dáme každému rovnakým dielom,“ dopĺňa.

Dlhy Váhostavu

Dlh stavebnej spoločnosti Váhostav-SK voči bankám sa vyšplhal na sumu 26,7 milióna eur. Ďalších 85 miliónov eur dlhovala firma dodávateľským spoločnostiam. Pohľadávky dodávateľov patrili medzi nezabezpečené, a teda najrizikovejšie.

Spoločnosť išla namiesto do konkurzu, kde by sa rozpredával jej majetok, do reštrukturalizácie. To znamenalo odpísanie časti dlhov a pokračovanie činnosti firmy.

Malí veritelia mali najskôr dostať len 15 percent zo svojich pohľadávok. Neskôr vláda rozhodla, že prostredníctvom Slovenskej reštrukturalizačnej, ktorú na tento účel založila, ich pohľadávky odkúpi, ale len za 50 percent ich hodnoty a maximálne do výšky 200-tisíc eur. Štát za to vraj neskôr získa akcie Váhostavu.

Široké Vianoce

Podnikateľ Juraj Široký, ktorý je v podstate tvárou Váhostavu, bude mať Štedrý deň určite pozitívnejší než drobní veritelia stavebného kolosu. Nemusí sa obávať, že by nemal na darčeky, a už vôbec nie na pomaranče. Tie si asi natrhá na Bahamách úplne čerstvé.

Aj keď ho totiž mnohí pokladajú za skutočného majiteľa Váhostavu, ide o akciovú spoločnosť, ktorej oficiálna vlastnícka štruktúra je mimoriadne zložitá.

Čítajte viac:

Don Široký: Pribratý oligarcha si užíva pobyt za mrežami. Svojej vily

Už niekoľko politikov sa vyjadrilo, že za problémy Váhostavu by mal zodpovedať Široký svojím majetkom. Napríklad Andrej Hrnčiar zo Siete navrhol, aby predal hotel pri bratislavskom zimnom štadióne či haciendu na Bahamách, čo by podľa neho stačilo na vyplatenie dlhov.

Širokého hovorkyňa však upozornila na to, že hotel vlastní akciová spoločnosť Tehelné pole a Široký nemôže disponovať jej majetkom. Juraj Široký býva v luxusnej vile na Strmých vŕškoch v bratislavskej Záhorskej Bystrici. Okrem toho má okázalú haciendu na Bahamách.

Do rodinného portfólia patrí tiež vila v Starom Smokovci. Širokí majú vplyv aj na blízky hotel Bellevue a Double Tree by Hilton pri zimnom štadióne v Bratislave. Keďže oficiálne Juraj Široký nie je vlastníkom zadlženého Váhostavu, jemu nehrozí, tak ako živnostníkovi Dominikovi, že by mu súd rozkázal, aby dlhy splácal.

VIDEO Plus 7 Dní