Martina Lučanská, vdova po bývalom policajnom prezidentovi Milanovi Lučanskom, ešte stále nemá dosť síl, aby hovorila o veciach, ktoré sa udiali v decembri minulého roka. To však neznamená, že nesleduje všetko, čo sa okolo jej nebohého manžela deje. Najnovšie ju zaskočili medializiované informácie o ukončení činnosti komisie prešetrujúcej okolnosti smrti jej muža. Denník Sme napríklad uviedol, že správa má 23 strán a potvrdzuje, že Lučanskému k samovražde nikto nepomáhal. Hovorca ministerstva spravodlivosti pre Sme potvrdil, že v najbližších dňoch by mohla byť správa zverejnená. Vopred ju však uvidí právnik Lučanského rodiny.
Iba omylom?
Vdova teraz poverila právneho zástupcu rodiny Miroslava Radačovského, aby reagoval. Radačovský teda napísal predsedovi spomínanej nezávislej komisie Tomášovi Čitbajovi text plný opatrných výčitiek. Niekoľkokrát opakuje, že zverejnené informácie o ukončení činnosti komisie sú snáď len omylom.
"Predpokladám, že len omylom člen komisie pán Kotleba informoval TA SR, že hlasoval proti záverečnej správe a mal k nej niekoľko závažných pripomienok. Nepredpokladám totiž, ba priam to považujem za vylúčené, aby členovia kontrolnej komisie vzhľadom na vážnosť ich funkcie, nerešpektovali vlastný štatút, v ktorom sa konštatuje:
´O zasadnutí komisie, na ktorej sa má prijať záverečná hodnotiaca správa, vyrozumie komisia blízke osoby obvineného generála Lučanského a umožní týmto zasadnutia zúčastniť.´
O zasadnutí komisie neboli zástupca rodiny, ani samotná rodina Milana Lučanského ani len informovaní, o možnosti zasadnutia sa zúčastniť ani nehovoriac. Za týchto okolností by nemalo dôjsť k situácii, "aby ktorýkoľvek člen komisie podpísal záverečnú hodnotiacu správu."
Rodina bývalého policajného prezidenta Lučanského sa dožaduje, aby jej oznámili dátum zasadnutia komisie.
Lučanský zomrel 30. decembra 2020. Deň pred tým vo väzobnej cele v Prešove vykonal akt samovraždy, životné funkcie mu načas obnovila privolaná záchranka.
Do väzby sa Lučanský dostal po obvinení z korupčného správania v rámci policajnej akcie Judáš. Uvsedčoval ho hlavne siskár František Böhm. Ten krákto po Lučanského smrti tiež spáchal samovraždu. Podľa tvrdení jeho blízkych ho kvôli Lučanskému trápilo svedomie.
Nezávislá komisia prešetrujúca oklonosti Lučanského smrti má 17 členov, väčšinou politikov. Komisia nemá prístup ku všetkým informáciam a jej zistenia nemajú trestnoprávny dosah.
Policajné vyšetrovanie tejto udalosti stále pokračuje, podľa Radačovského je potrebné vypočuť ešte množstvo osôb i vykonať niekoľko znaleckých posudkov.