Tip na článok
Mestská firma OLO má v Bratislave monopol na odvoz odpadu. Poplatky určujú poslanci. Napriek tomu sa firma v roku 2011 dostala do straty.

Vedenie firmy na odvoz a likvidáciu odpadu si rozdelilo 70-tisíc eur

Sedem členov predstavenstva bratislavskej spoločnosti OLO si malo nadeliť kráľovské odmeny, ktoré im vraj odklepol ešte bývalý primátor.

Pekný hurhaj spôsobila medzi bratislavskými poslancami správa, že vlani dostalo predstavenstvo mestskej akciovej spoločnosti na odvoz odpadu - OLO - tučné odmeny.

Poslanci sa najskôr márne dožadovali informácií, koľko peňazí to vlastne bolo. Vedenie mesta to prezradilo až nám. Aj keď nie práve exaktne. Sedem členov predstavenstva si vraj rozdelilo 60- až 70-tisíc eur. Išlo o podiel na zisku za roky 2011 až 2013 a odklepol im to ešte primátor Milan Ftáčnik. Zaujímavé však je, že v roku 2011 OLO vykázalo stratu.

Márna snaha

Poslanci sa snažili k informáciám dostať už na finančnej komisii. Potvrdili nám to viacerí z nich. Či vôbec takzvané tantiémy a koľko vlastne predstavenstvo dostalo, však z vedenia mesta nevypáčili. „Na komisii sa to nejako zahralo do autu. Bola to dosť napätá atmosféra. Niekto chcel pre to podať interpeláciu,“ hovorí bratislavský mestský poslanec Radoslav Olekšák.

Dianie v komisii potvrdil aj Martin Chren, ktorého nemilo prekvapilo, že poslanci sa k informáciám o odmenách šéfstva smetiarov vôbec nedostali. Prípad pokračoval aj o týždeň v mestskej rade, kde sa poslanci opäť vrhli na vedenie mesta. Presnú sumu odmien sa však nedozvedeli.

Vlastníkom všetkých akcií spoločnosti OLO je pritom mesto Bratislava. Výšku odmien mohlo vedenie Bratislavy získať doslova lusknutím prstov. „Prešli tú otázku mlčaním. Viceprimátor Černý len odpovedal, že predstavenstvo si vyplatilo nejaké tantiémy. Tam je nejaká špekulácia. To, ako to zahmlievajú, je podozrivé,“ vraví poslanec Borguľa.

Podľa neho môže byť problém práve to, že viceprimátor Milan Černý, ktorý je pravou rukou primátora Iva Nesrovnala, sedí v dozornej rade smetiarov. Oveľa viac sme sa na prvýkrát nedozvedeli ani my.

Zatĺkať, zatĺkať?

Ako prvý nám odpovedal predseda predstavenstva OLO Roman Achimský. Poprel, že by tento rok dostalo vedenie odmeny s tým, že účtovne sa rok 2014 oficiálne uzatvoril posledný marcový deň. Až keď sme upresnili, o aké odmeny ide, odkázal nás na magistrát. Ani ten nedokázal odpovedať hneď.

Podľa hovorkyne mesta Ivany Skokanovej o odmenách primátor Nesrovnal nevedel. Napriek tomu, že sa ho na to poslanci na finančnej komisii týždeň predtým pýtali. Nakoniec sme sa však k odpovedi dostali.

„O vyplatení podielov na zisku rozhodol hlavný akcionár, vtedajší primátor, za dobré výsledky v rokoch 2011 - 2013. Podiel na zisku sa pohyboval vo výške približne 60- až 70-tisíc eur,“ zistila nakoniec Skokanová.

V predstavenstve pritom sedí podľa Obchodného registra sedem ľudí. Priemerne si teda mohli prísť na 10-tisícovú odmenu. Pritom v roku 2011 skončilo OLO so stratou vyše 113-tisíc eur. Nejde o prvý prípad, keď sa verejnosť oneskorene dozvedela o odmenách pre šéfstvo spoločnosti OLO.

Pred štyrmi rokmi vytiahol Robert Fico niečo podobné na predsedu SaS Richarda Sulíka, ktorý bol v minulosti v OLO riaditeľom. Sulík priznal, že dostal v roku 2006 17-tisíc eur, čo mal byť jeho päťmesačný plat. Mimochodom, súčasný šéf OLO je Sulíkov bývalý spoločník z FaxCopy.

Bude na spaľovňu?

Niektorým mestským poslancom sa rozdávanie odmien v OLO nepáči. „Máme separovať a platiť za odpad čoraz viac, aby si zo zisku vyplácali odmeny?“ pýta sa Borguľa.

Ďalší majú zase pochybnosti, či bude mať OLO dostatok peňazí na postavenie novej spaľovne pre hlavné mesto. Potrebná bude zrejme už o desať rokov. Nová spaľovňa pritom nie je lacný špás. Napríklad v českej Plzni ju v tendri vysúťažili za vyše 70 miliónov eur.

Podľa šéfa OLO Romana Achimského pôjdu všetky zisky od roku 2014 do rozvojového fondu. Ten má slúžiť na kumulovanie peňazí, aby do rokov 2027 až 2030 malo OLO dosť peňazí na výstavbu spaľovne alebo iného zariadenia na likvidáciu odpadu.

Aj vodári rozhadzovali

Svoju kauzu má na krku aj ďalšia z akcioviek na pôde mesta. Ako odhalil aktivista Miroslav Dragun, Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) dala na koncert Desmodu a Cigánskych diablov v Pezinku 13-tisíc eur s vysvetlením, že to bolo nevyhnutné na ich propagáciu.

BVS má pritom v Bratislave a okolí absolútny monopol na dodávku vody. Navyše jej ceny určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Podľa Draguna jednoducho na propagáciu svojho mena nemusí míňať. Napriek tomu však za vyše päťtisíc eur nakúpila darčekové poukážky pre víťazov súťaže vodárenských zručností.

Za samotnú súťaž a zasadnutie asociácie vodárenských spoločností zaplatila BVS podľa Draguna PR agentúre vyše 100-tisíc eur. Stopercentným akcionárom BVS je Fond národného majetku, ktorý patrí pod ministerstvo hospodárstva.

VIDEO Plus 7 Dní