Boli vraj poslední, kto sa o tom dozvedel. Samosprávy tvrdia, že urobia všetko pre to, aby testovanie obyvateľov dopadlo dobre. Ale potrebujú precíznu logistiku, jasné usmernenia v dostatočnom časovom predstihu, za dva týždne to vidia málo reálne.

„Voľby sa pripravujú štyri mesiace dopredu. A 25 dní pred ich konaním dostáva každý volič dokument s informáciami a inštrukciami,“ hovorí Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska. Veľké testovanie však podľa premiéra Igora Matoviča bude už o dva týždne. „Ak by to konzultovali so samosprávami, dozvedeli by sa, aká je prax. Samosprávy realizujú totiž päť rôznych druhov volieb,“ vysvetľuje Kaliňák s tým, že od obcí nik rady nežiadal. „Môžeme sa pokúsiť to urobiť, čo najlepšie, ale na to naozaj treba precíznu logistiku, jednoznačné usmernenia, ktoré budú v dostatočnom časovom predstihu,“ dopĺňa.

Majú určiť dobrovoľníkov: Do štvrtka do obeda. Samosprávy pritom na prípravu volieb potrebujú celé mesiace.
Zdroj: FACEBOOK

Kde zoženú dobrovoľníkov?

Reálna prax totiž bude o niečom inom, ako plány. „Ak si vláda myslí, že organizáciu tak obrovskej operácie môže v priebehu pár dni hodiť na samosprávy, tak sa trochu pomýlila,“ napísal na facebook Ivan Lučanič z petržalského miestneho úradu. Najväčšie sídlisko v strednej Európe má totiž okolo stovky volebných okrskov. „V sobotu bolo zverejnené, že to bude na pleciach armády. Pomyslel som si o tom svoje, ale bral som to ako fakt. Včera na TB vlády už hovorili len o 8000 príslušníkoch armády, ďalej policajtoch a zdravotníkoch. Dnes po stretnutí starostov mestských častí na okresnom úrade vidíme, že gro tejto operácie musia zastrešiť samosprávy. A tie sa to dozvedeli naozaj ako posledné,“ šokuje Lučanič.

Bratislavská Petržalka: Je najväčším sídliskom v strednej Európe.
Zdroj: ilustračná, Plus JEDEN DEŇ/ Michal Smrčok

Dodáva, že v Petržalke býva cez 100-tisíc voličov. S deťmi nad 10 rokov to tak môže robiť asi 108-tisíc ľudí na otestovanie. „Do týchto cca 100 miestností v školách, do ktorých chodia petržalské deti, má samospráva zabezpečiť 3 administratívnych pracovníkov a 3 dobrovoľníkov. Do každej. Termín nahlásenia týchto ľudí je do štvrtka 22.10.2020 do 12:00. Za necelé tri dni máme zohnať cca 600 ľudí a pritom im nevieme povedať, na aký čas tam budú, ako budú chránení, za koľko tam budú, či sa majú striedať, skrátka nevieme im povedať základné informácie,“ hnevá sa Lučanič.

Voľby: Nie sú žiadna brnkačka. Potrebujú prípravu. A veľké testovanie ešte precíznejšiu.
Zdroj: TASR

Strany pošlite ľudí

Dodáva, že organizácia len samotných volieb je extrémne náročný proces. „A to máme vždy jasné podmienky a približne pol roka na organizáciu,“ dopĺňa s tým, že si ani nepamätá, kedy delegovali politické strany dostatok ľudí do volebných komisií. „Ako to prosím máme zorganizovať my ako mestská časť? Chcem preto požiadať vládne strany, teda 4 subjekty, aby nám v Petržalke nominovali a dodali do každej takejto odbernej miestnosti aspoň jedného člena, tj. 96 ľudí za jednu stranu, zvyšok nejako mestská časť azda zvládne zabezpečiť,“ žiada Lučanič, ktorý šéfuje odboru mobility na miestnom úrade. A dodáva, že má rešpekt pred pandémiou, ale nie pred zbrklými rozhodnutiami. „Ak táto operácia nebude úspešná, nebude to chyba nikoho iného, len toho, kto to potreboval tak dobre utajiť,“ zakončuje.