V decembri prišiel Mikuláš Dzurinda na snem strany Spolu so slovami, že sa „rozpráva s krásnymi mladými ľuďmi“ a chce byť akýmsi spájateľom pravicových strán. V januári podpísal s Miroslavom Kollárom memorandum o spolupráci. Výsledkom mala byť platforma, ktorá sa postaví už do tohtoročných predčasných volieb.

Spolu sa dokonca premenovala na Modrú koalíciu a odvtedy Kollár na otázky novinárov odpovedal, že rokuje a výsledky budú známe v najbližších dňoch.

Preto do istej miery prekvapilo vyhlásenie Mikuláša Dzurindu pre TASR, že sa vracia „k svojim pôvodným aktivitám“. Dôvod je tak trochu bizarný: strana Spolu nie je schopná alebo ochotná urobiť zlučovací snem.

Príbeh strany Spolu a Modrej koalície. Bude nakoniec krátky?

„Na návrh nás, Modrých, dostala táto platforma názor Modrá koalícia,“ povedal bývalý premiér Dzurinda. Podľa neho sa však Kollárove aktivity smerom k nemu skončili 27. januára, keď sa Spolu premenovala na Modrú koalíciu a verejne to aj oznámila.

„Od tohto momentu naše verejné účinkovanie ustalo a médiá i časť verejnosti sa oprávnene pýtajú, prečo. Dôvod je prostý, strana Spolu (pod novým názvom Modrá koalícia) nie je schopná alebo ochotná realizovať zlučovací snem tak, ako to memorandum o našej spolupráci definuje,“ vysvetlil Dzurinda. Podľa neho bol snem pôvodne zvolaný na 12. februára, ale Spolu ho jednostranne zrušila. „A nový termín nám doteraz nie je známy,“ dodáva.

Modrá koalícia mala podľa neho združovať subjekty najmä na báze Európskej ľudovej strany. „Chceme byť prítomní v slovenskom politickom diskurze,“ zdôrazňuje Mikuláš Dzurinda s tým, že teraz jeho Modrí nie sú „účastníkom žiadnych diskusií o novom ´pravicovom subjekte´a ani nemajú o podobných diskusiách informácie".

Dzurindove slová zaskočili Miroslava Kollára. „Som šokovaný a sklamaný. Nerozumiem postoju Mikuláša Dzurindu,“ ozva sa Kollár na sociálnej sieti. Aj preto, že od neho „žiadne oficiálne oznámenie o odchode z projektu Modrej koalície doteraz nedostal“.

Kým Dzurinda vyčíta, že Spolu nebola schopná zorganizovať zlučujúci snem, Kollár tvrdí, že „idú podľa memoranda a dohodnutého scenára“.

V utorok večer sa má Kollár stretnúť s povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom. Ten totiž začiatkom roka verejne ohlásil, že sa chystá odísť z OĽaNO a od jeho šéfa Igora Matoviča. Zatiaľ však tiež nespresňuje, kedy naozaj odíde a najmä, či si bude zakladať vlastný subjekt alebo sa k niekomu iba pridá.

Na decembrovom strany Spolu-občianska demokracia sa Mikuláš Dzurinda stretol s Eduardom Hegerom.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Kollár tvrdí, že s Hegerom má hovoriť o „detailoch spolupráce“ a tento týždeň malo predsedníctvo riešiť „detaily zvolania snemu“.

Situácia je pre neho o to prekvapujúcejšia, že podľa vlastných slov s „Dzurindom hovoril v nedeľu“. Už vlani na sneme Kollár tvrdil, že mu ide o to, aby neprepadli voličské hlasy. „Budeme pokračovať v spoločných rokovaniach s cieľom pripraviť širokú kandidátku… a verím, že vo finále bude na palube tohto spájania aj sám Mikuláš Dzurinda,“ dodáva Kollár.