Inflácia zvýšila ceny medziročne takmer o 19 percent. Denník Plus JEDEN DEŇ preto navštívil maďarské a rakúske obchodné reťazce pri slovenských hraniciach a porovnal ceny niektorých druhov potravín. A kde nakúpite najvýhodnejšie?
Kedysi ste za 30 či 50 eur mali poriadny nákup, no dnes zaplníte ledva dno košíka! Najviac, až o 21 percent, išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec, mäsa o 19 percent, olejov a tukov o 47,2 percenta, ale tiež zelenina o 15,4 percenta, cukor a cukrovinky o 11,2 percenta či ovocie o 7,6 percenta. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 percenta a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 percenta. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 percenta.
Inflácia na Slovensku by sa už mohla priblížiť k svojmu vrcholu, hoci jemné zrýchlenie počas najbližších mesiacov sa ešte úplne vylúčiť nedá, zdôrazňuje Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v súvislosti s aktuálnym vývojom spotrebiteľských cien. Podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR inflácia sa v júni zrýchlila na 13,2 percenta, ide tak o najvyššiu hodnotu od júna 2000.
Počas porovnávania sme sa zamerali na najbežnejšie potraviny, ako napríklad múka, cukor, olej, maslo, vajíčka, mlieko, paradajky, paprika, chlieb a podobne. Posvietili sme si však aj na ceny pracích prostriedkov. Upozorňujeme, že niektoré ceny sú orientačné a môžu podliehať priebežným zľavám.
„Ceny potravín u nás tlačia vyššie ceny vstupov, najmä energií, potravinárskych komodít, ale aj miezd. Vo svete vidíme v poslednom mesiaci-dvoch upokojenie na trhu viacerých komodít a už dokonca aj postupne klesajúce ceny, napríklad pšenice, ale aj lodnej dopravy a pod. Obávam sa však, že napriek tomu na najbližšie mesiace nie som optimista, rast cien potravín sa pravdepodobne spomalí, no stále bude existovať,” vysvetlil analytik INESS Martin Vlachynský.