Inflácia zvýšila ceny medziročne takmer o 19 percent. Denník Plus JEDEN DEŇ preto navštívil maďarské a rakúske obchodné reťazce pri slovenských hraniciach a porovnal ceny niektorých druhov potravín. A kde nakúpite najvýhodnejšie?

Kedysi ste za 30 či 50 eur mali poriadny nákup, no dnes zaplníte ledva dno košíka! Najviac, až o 21 percent, išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec, mäsa o 19 percent, olejov a tukov o 47,2 percenta, ale tiež zelenina o 15,4 percenta, cukor a cukrovinky o 11,2 percenta či ovocie o 7,6 percenta. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 percenta a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 percenta. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 percenta.

Inflácia na Slovensku by sa už mohla priblížiť k svojmu vrcholu, hoci jemné zrýchlenie počas najbližších mesiacov sa ešte úplne vylúčiť nedá, zdôrazňuje Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v súvislosti s aktuálnym vývojom spotrebiteľských cien. Podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR inflácia sa v júni zrýchlila na 13,2 percenta, ide tak o najvyššiu hodnotu od júna 2000.

Počas porovnávania sme sa zamerali na najbežnejšie potraviny, ako napríklad múka, cukor, olej, maslo, vajíčka, mlieko, paradajky, paprika, chlieb a podobne. Posvietili sme si však aj na ceny pracích prostriedkov. Upozorňujeme, že niektoré ceny sú orientačné a môžu podliehať priebežným zľavám.

„Ceny potravín u nás tlačia vyššie ceny vstupov, najmä energií, potravinárskych komodít, ale aj miezd. Vo svete vidíme v poslednom mesiaci-dvoch upokojenie na trhu viacerých komodít a už dokonca aj postupne klesajúce ceny, napríklad pšenice, ale aj lodnej dopravy a pod. Obávam sa však, že napriek tomu na najbližšie mesiace nie som optimista, rast cien potravín sa pravdepodobne spomalí, no stále bude existovať,” vysvetlil analytik INESS Martin Vlachynský.

Oplatí sa ešte chodiť na nákupy do zahraničia? Článok pokračuje na druhej strane >>>