Niekto sa tešil viac pred štyrmi rokmi, niekto teraz. Pozrite si vo veľkom videoporovnaní volebné stálice, skokanov aj vyhasínajúce hviezdy preferencií >>

„Keď sme to my, ide to,“ neskrýval predseda SaS Richard Sulík úsmev na tvári po výsledkoch exit pollov v roku 2016. Po sčítaní všetkých voličských hlasov dosiahli v Liberálnom dome dvojciferný výsledok – 12,10 percent, no nakoniec boli aj tak štyri roky v opozícii. Vládu totiž zostavil víťazný SMER, ktorý si našiel koaličných partnerov tam, kde by zo začiatku hádam nikto nechyroval.

Porážka, či?!

SMER-SD v roku 2016 vyhral parlamentné voľby s výsledkom 28,28 % voličských hlasov. Predseda strany Robert Fico si však trúfal mať o štyri či päť percent viac. Veď v roku 2012 smeráci prevalcovali s výsledkom 44,41 % všetky ostatné strany a na zostavenie vlády nikoho ďalšieho nepotrebovali. „Po osemročnom vládnutí prichádza únava materiálu, vyhrali sme však opäť, po štvrtý raz, voľby,“povedal po prvých výsledkoch Fico v roku 2016. Aj vtedy si na jeho vystúpenie museli novinári počkať v centrále strany na Súmračnej až do rána.

V týchto voľbách sa im Fico ukázal ešte neskôr, až v poobedných hodinách, no s obdobnou rétorikou ako pred štyrmi rokmi: „Keď počúvam tie vyjadrenia, že historická porážka, v poriadku, prehrali, sme druhí, a to sú piate voľby. V piatych voľbách sme skončili ako druhí, ja to nevnímam ako obrovskú porážku, ale prehrali sme, uznávam porážku,“ povedal Fico, no odstúpiť z postu predsedu strany, hoci mal o vyše 170-tisíc krúžkov menej ako podpredseda Peter Pellegrini, sa nechystá. Veď na to, že vlastne v kampani ani nebol, super výsledok.

Nepreliezli

Po eufórii z exit pollov, prišlo v centrále PS/SPOLU k veľkému sklamaniu. Úsmevy lídrov tohto zoskupenia pri zrátavaní hlasov čoraz viac kysli. K siedmim percentám, ktoré potrebovali na to, aby zasadli do parlamentných lavíc im chýbalo veruže málo – len 926 hlasov. Preto sa stali ústredným motívom vtipných internetových memov. Srandovný je aj fakt, že líder SPOLU Miroslav Beblavý bol predtým pri vzostupe strán SDKÚ aj #SIEŤ. Náhoda?

Apropo, #SIEŤ, tej pred štyrmi rokmi dávali prieskumy dvojciferné preferencie, no v konečnom súčte získala strana len 5,60 %. Klinec to politického dôchodku zabil #SIET-i jej líder Radoslav Procházka, keď sa upísal koalícii so SMER-om, SNS a Mostom-Híd. Procházka tým svoju stranu prakticky definitívne pochoval, rovnako ako Béla Bugár. Most-Híd síce zostal v tejto družnej koalícii dokonca, no voliči mu za to vystavili účet v týchto voľbách, keď si strana získala len 2,05 % voličov. Nielenže sa nedostala do parlamentu, ale nedostane ani príspevok za hlasy, či na svoju činnosť.

Z koalície SMER, SNS, Most-Híd a #SIEŤ nezostal kameň na kameni. Lebo z parlamentu sa porúča aj SNS. Lebo novinári... Zatiaľ, čo v roku 2016 mala Slovenská národná strana pod vedením Andreja Danka pohodlných 8,64 %, po sobotných voľbách sa už do parlamentu s 3,16 % nedostala, no stačí to aspoň na príspevky. „S plnou pokorou prijímame výsledok, nebojím sa povedať aj vysvedčenie, ktoré Slovenská národná strana dostala,“ povedal sklamaný Danko po prvých výsledkoch, no len, čo sa ho novinár spýtal, v čom vidí chybu, pokora zmizla. „Keby neboli takí chrapúni v Denníku N, ako ste vy, tak by sme mali viac,“neudržal emócie zo zdrvujúceho voličského debaklu na uzde. Danko už avizoval, že vedenie SNS položí na sneme funkcie.

Päťpercentnú latku „postupových“ miest do parlamentu zas raz nepreskočila strana KDH. V roku 2016 mali 4,94 % a v tomto roku 4,65 %. Pred štyrmi rokmi to stálo miesto predsedu Jána Figeľa, teraz sa v jeho šľapajach bude porúčať Alojz Hlina.

Napriek antikampani

„My sme rodina,“skandovalo sa v centrále hnutia Borisa Kollára v roku 2016 po výsledku 6,62 %. Teraz s 8,24 % sa tešia ešte viac. Tento výsledok by im už aj mohol hodiť nejaké to ministerstvo. Strana Za ľudí Andreja Kisku sa do parlamentu dostala tiež. Z odretými ušami. Mala 5,77 % a to aj, ako zvykne hovoriť líder strany Andrej Kiska, „špinavej kampani“.

Ku kotlebovcom sa vyjadrovať nebudeme, nie sme predsa politológovia, no len toľko, že oproti roku 2016, keď oslovili 8,04 % voličov, ich teraz oslovili stále ešte – 7,97 %...

Síce posledná v tomto článku, ale prvá vo voľbách je strana OĽANO Igora Matoviča, ktorá dostala silný mandát – 25,02 %, čiže o vyše polovicu viac ako pred štyrmi rokmi. Matovič sa tešil, tentoraz bez nejakého teátra, ako sme uňho zvyknutí. Netají sa, že chce poskladať vládu tak, aby mali ústavnú väčšinu a nám zostáva len dúfať, že ako nám Igor – ako ho máme volať – viackrát pripomínal v povolebných diskusiách, „nebojte sa, ľudia, bude dobre“... Tak bude? Hlasuj v ankete:

Anketa
Bude dobre, ako vyhlásil Igor Matovič po výsledkoch parlamentných volieb 2020?
  • 40%
  • 60%

FOTO z centrál strán počas volebnej noci v GALÉRII >>