Tip na článok
Platy úradníkov pôjdu hore.

Veľké zvyšovanie platov vo verejnej správe. Čo na to hovorí ekonóm?

Dva a pol roka príprav a aký je výsledok? Štátni úradníci, opatrovateľky v službách miest, zdravotníci, ale aj zamestnanci v justícii, či v školstve si prilepšia o 10 percent.

Galéria k článku (10 fotografií )
Vyššie platy. V štátnej a verejnej správe by mali stúpnuť o 10 percent.
Predstavitelia vlády na čele s premiérom Petrom Pellegrinim.
Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (obaja Smer-SD) počas výjazdového rokovania 103. schôdze vlády SR v Trebišove 4. mája 2018.

Minimálna mzda stúpa, ale neplatí pre zamestnancov, ktorí pracujú pre štát. Niektorí pracujú doslova za facku a mestá, VÚC a iné inštitúcie im musia minimálnu mzdu dorovnávať z vlastného rozpočtu, lebo tabuľky sú nižšie. Iní, kvalifikovaní, stredoškolsky a vysokoškolskí dlhoroční zamestnanci zarábajú oveľa menej, ako by im na podobnej pozícii mohli dať firmy v súkromnom sektore.

Konečne riešenie

Štát roky situáciu neriešil, hoci dlhodobo majú viaceré oblasti štátnej a verejnej správy problém zohnať ľudí. Ešte expremiér Fico vyhlásil, že tento rok sú vyššie platy úradníkov top priorita. Vláda príde s návrhom zákona koncom júna a tarifné platy by mali stúpnuť o 10 percent.

Pomôže to? "Pre mňa ako ekonóma sú dôležite dve otázky: odkiaľ bude financované toto zvýšenie platov a ako sa premietne do zvýšenia kvality služieb, ktoré daňový poplatníci môžu očakávať," analyzuje ekonóm INESS Róbert Chovanculiak.

Menej ľudí, lepšie platy

"Čo sa týka prvej otázky tak stále máme rezervy v samotnej štátnej správe, kde pracuje množstvo úradníkov. Tých máme veľa aj v porovnaní s ostatnými krajinami. A navyše ich počet, častokrát vplyvom nezmyselnej agendy, v čase rastie. Cieľom by malo byť menej lepšie zaplatených úradníkov," vraví liberálny ekonóm. Vláda tieto argumenty pozná, rovnako, ako tie predošlé. Aj preto sa štát už niekoľkokrát zaviazal znížiť počet svojich zamestnancov o dvadsať percent. Bez badateľného výsledku.

"Čo sa týka druhej otázky, tak je určite pozitívne, ak práca vo verejnej správe bude viac zohľadňovať skutočný výkon, ale len vtedy ak sa zmení spôsob fungovania úradov či štátnej správy. Ak chceme dať viac možnosti štátnym zamestnávateľom rozhodovať o výške platu, tak by sme mali aj zaviesť kontrolné a merateľné mechanizmy, či ten ktorý zamestnanec, ale aj organizácia podáva kvalitný výkon a pridanú hodnotu pre daňových poplatníkov. Lebo to je konečný cieľ samotnej existencie štátnej správy, na ktorý sa zabúda pri diskusiách o platoch," myslí si Chovanculiak. Podľa neho je tento posledný bod spojený s rozsiahlejšou reformou verejnej správy, na čo sa podľa neho vláda rezignovala.

Koľko zarábajú knihovníci, sekretárky na katedrách, sanitári, či zamestnanci súdov? Ako vnímajú sľuby vlády? Čo sú ich povinnosti a ako sa zmenila náplň ich práce po digitalizáícii služieb pre občanov? Stretli sme desiatku zamestnancov štátnej a verejnej správy, ich príbehy a názory si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní, ktorý je v stánkoch od 14. júna 2018.

Najnovšie číslo týždenníka Plus 7 dní
Najnovšie číslo týždenníka Plus 7 dní
Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní