Asi stovka záchranárov prišla včera pred Národnú radu „poďakovať“ za smiešne navýšenie platov o 34 eur, s ktorým sa nakoniec podľa šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS) v rozpočte ani nepočíta. Záchranárov podporili i zdravotné sestry a ich kolegovia z iných časti krajiny zapnutými sirénami na sanitkách.

Potlesk, nadávky, napádanie

„Dva roky padáme totálne na huby. Ideme na dno svojich psychických a fyzických síl. V prvej vlne nám ľudia tlieskali, v druhej nám nadávali a v tretej nás napádajú,“ povedal prezident Slovenskej komory záchranárov František Majerský. To ešte asi netušil, že skončí v policajnej cele.

Keďže je núdzový stav a platí zákaz zhromažďovania, na záchranárov si posvietili muži zákona.

„Bratislavskí policajti pri dohľade na verejný poriadok v priebehu dnešného popoludnia zaznamenali zvýšený počet ľudí, pred priestorom Národnej rady SR. Tieto osoby boli opakovane zo strany hliadok Policajného zboru vyzývané, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území SR nezhromažďovali,“ opísala situácia Bratislavská polícia na svojom Facebooku.

Podľa mužov zákona ich opakované výzvy osoby nerešpektovali a na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu a budú oznámené príslušnému Úradu verejného zdravotníctva.

„Na mieste boli na osobnej slobode obmedzené dve osoby a to z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu. Tie boli následne eskortované na príslušné policajné oddelenie.“ Večerom obidvoch po vykonaní potrebných úkonov prepustili na slobodu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nariadil preskúmať odôvodnenosť úkonov v súvislosti so zadržanými záchranármi.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) došlo k porušeniu zákazu zhromažďovania. „Neuposlúchli výzvu, preto boli predvedení,“ povedal po rokovaní vlády. Dnes svoje stanovisko rozšíril. Ubezpečil v ňom, že policajti by voči nikomu zo zdravotníkov nezasiahli, ak by takýmto pokojným a slušným spôsobom prišli vyjadriť svoj názor pred Národnú radu v čase, keď by neplatil zákaz zhromažďovať sa. Mikulec je presvedčený, že situácia nebola príjemná ani zasahujúcim policajtom. Zdravotníkov totiž v tomto období vnímajú ako „pilier boja proti pandémii a doposiaľ sme práve naopak, riešili situácie, kde bolo potrebné ich chrániť“. Mikulec ocenil, že „záchranári túto, pre obe strany nepríjemnú situáciu, zvládli bez zbytočných drám“. „Nesmierne si vážim, že sa okamžite otvorene postavili proti tomu, aby sa z tejto témy urobila téma politická, keďže stále máme na Slovensku politikov, ktorí si percentá naháňajú len takýmto prízemným a úbohým spôsobom.“

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) zákon musí platiť pre všetkých, „či už pre kotlebovca alebo šéfa záchranárov, je to úplne jedno“. „Pred zákonom sme si všetci rovní.“ Tomu protirečila poslankyňa Vladimíra Marcinková (klub SaS). „A Kotlebu alebo Fica niekedy niekto zadržal keď po Slovensku organizovali protesty? Kde bola polícia vtedy? Fuj odporné, hanba nám! Stojím za záchranármi, je to smiešne ako sa im predseda najsilnejšej vládnej strany vysmial a pociťujem hanbu za toto jeho vyjadrenie, keď už jemu nebolo horko niečo také vysloviť,“ napísala na Facebooku.

Hrdinovia len pre najbližších

Majerský po prepustení na sociálnej sieti poďakoval za podporu a policajtom za slušné správanie. Príspevok zo svojho Facebooku neskôr zmazal, no už sa stihol rozšíriť po internete. „Nikoho sme neburcovali a neprotestovali sme proti vláde a opatreniam. Prišli sme ukázať, že všetkým, že sme tu… Nie sme okraj spoločnosti. Sme hrdinovia, možno len pre naše rodiny,“ reagoval Majerský.

Keď líder Sme rodina Boris Kollár videl, čo sa mu deje pred parlamentom, sľúbil záchranárom, že za nich ako súkromná osoba zaplatí pokuty, aby nemali pokazené Vianoce.

„To nedovolím. Keď tu Robert Fico robil protesty tak nikto nič s tým neurobil. Keď tu niektorí protestovali v Bratislave a zabránili prechodu sanitky, zablokovali mesto na niekoľko hodín, nič sa takéto nedialo a zrazu sem dôjdu záchranári, ktorým môžeme vďačiť za naše životy, že zachraňujú ľudí, že v tých skafandroch sú navlečení od rána do večera, že v tom ledva dýchajú, že sa v tom potia, že vozia tých ľudí do nemocníc, tak toto je naša odmena, to ma veľmi mrzí a preto dávam tento prísľub, že pokutu za nich zaplatím,“ rozohnil sa Kollár, no zdá sa, že zbytočne. „Záchranári pokutu nedostali, takže ani na tomto by si nemuseli kolegovia robiť PR,“ uviedla Bittó Cigániková na svojom Facebooku.

Čo je to za cirkus?

Na pomoc záchranárom sa na videoakcii vydal aj líder opozičného Smeru Robert Fico po boku poslanca Ľuboša Blahu či smeráckych členov výboru pre obranu a bezpečnosť Petra Šuca a Mariána Saloňa. „Ideme tam, slušne sa spýtame, čo je to za cirkus,“ vysvetlil Fico vo videu na svojom Facebooku. „No poďte chlapci všetci,“ pobádal Fico kolegov, aby vošli na políciu, kde sa snažili zistiť, či majú záchranári právnu ochranu.

„Nech sa opováži Heger alebo Čaputová si otvoriť ústa na Bielorusko, pretože toto prekračuje všetky hranice únosnosti,“ zaútočil už tradične Fico na premiéra a prezidentku.

„Pred Národnú radu prídu ľudia bojovať za svoje práve, tí ktorí stoja v prvej línii, často im tlieskala táto vláda, ale keď bolo treba dať nejaké peniaze tak sa im vysmiali smiešnym príplatkom k platu a naopak dnes nasadila na nich policajtov,“ povedal Fico novinárom po opustený policajnej stanice s tým, že policajtom nič nevyčíta, lebo robia iba to, čo im prikázali.

Kaliňák ich chcel zastupovať

Fico vysvetlil, že sa boli informovať, či majú záchranári „dostatočnú právnu ochranu“. „Bolo nám povedané, že už volali svojim právnikom, pretože pokiaľ by nemali vlastnú právnu obhajobu, tak sme boli pripravení poskytnúť služby jednej právnickej kancelárie, s ktorou som už komunikoval a ktorá povedala, že je v tomto okamihu pripravená prísť týmto ľuďom pomôcť. Ja len dúfam, že už konečne otvoríte oči aj vy,“ uzavrel svoju akciu Fico.

Záchranárom mal podľa všetkého poskytnúť právny servis exminister vnútra, smerák Robert Kaliňák. „Keď sme boli v CPZ prišiel pán Fico na policajnú stanicu a pán Kaliňák nás chcel zastupovať,“ uviedol šéf záchranárov Majerský. „To, že sa im prišli líškať a chceli si na tom robiť PR Fico s Kaliňákom, je až absurdné a nechutné,“ myslí si Bittó Cigániková.

Záchranári, ale Ficovu ponuku odmietli. Prečo? „Lebo za stav nášho zdravotníctva nemôže táto vláda, ona prišla rovno do pandémie, ale všetky predchádzajúce vlády. Takže páni politici prestaňte riešiť svoje egá a percentá, ale začnite riešiť krajinu… Je to krajina nás všetkých,“ odkázal mocipánom naprieč politickým spektrom Majerský.

FOTO z protestu záchranárov pred Národnou radou v GALÉRII

„My sme chceli dať tejto krajine nádej, aby sme sa nerozdeľovali, ale spolu túto pandémiu zvládli,“ uzavrel stoicky šéf záchranárov.