Tip na článok

Veľkomožný sudca: Za štátne dáva voziť dcéru, pred domom ho čaká šofér aj niekoľko hodín

Sudca je na Slovensku veľký pán. Nad výhodami a ochranou, ktorú táto kategória ľudí požíva, sa už zamyslel nejeden občan. Maniere zamestnancov Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sú ďalším dôkazom, že sudcovia svoje výsady radi využívajú.

Galéria k článku (4 fotografie )
Do školy: Dcéra sa dá odviezť na aute pridelenom tatkovi len za roh do školy.
Harabin: Aj on rozvážal rodinu na štátnom aute.

Za roh do školy

Služobné auto Škoda Superb so šoférom ochrankárom stojí denne pred bytovým domom v okrajovej časti Bratislavy už pred siedmou hodinou. Desať minút pred ôsmou pricupitá k autu dievčina a sadne na zadné sedadlo.

Harabin myslí na rodinu: Služobné auto požičal žene i synovi

Limuzína platená peniazmi nás všetkých zavezie školáčku na vyučovanie. Do troch minút je auto späť. Škola je totiž vzdialená maximálne osem minút pešo od domu rodiny sudcu.

Do školy: Dcéra sa dá odviezť na aute pridelenom tatkovi len za roh do školy.
Do školy: Dcéra sa dá odviezť na aute pridelenom tatkovi len za roh do školy.
DÁVID DUDUCZ

Foto: Dávid Duducz

Náš fotograf zastihol v tejto situácii dcéru sudcu Ivana Matela dvakrát v slnečnom počasí. Po návrate zo školy čaká šofér so zapnutým motorom na svojho šéfa do pol desiatej, niekedy do pol jedenástej. Nie sú tri hodiny čakania len kvôli odvozu dcéry do školy trochu drahý špás za štátne? Sudca si to nemyslí. „Odkazujem vás na predsedu,“ odpovedal na otázku, či sa mu to predsa len nezdá trochu neefektívne. „Pozrite si zákon,“ odkázal nám so zamračeným výrazom na tvári, keď sme mu spomenuli dcérin odvoz.

Sexi hlavná štátna radkyňa a nerozlučná spoločníčka premiéra Fica Majka Trošková si užíva vymoženosti ako vrcholový štátnik

DÁVID DUDUCZ

Foto: Dávid Duducz

Práva, ktoré sudcom zo zákona vyplývajú, sme si, samozrejme, pozreli. Všetci sudcovia Špecializovaného trestného súdu v Pezinku majú nárok na ochranku a služobné auto so šoférom. Avšak ich rodinní príslušníci ho môžu využívať len vo výnimočných prípadoch. Podľa hovorcu ministerstva vnútra Petara Lazarova je to možné len „v odôvodnených prípadoch“ a po schválení žiadosti.

Či toto právo získal Ivan Matel, nám však už nikto povedať nechcel.

Budúci slovenský prezident? Štefan Harabin šokuje, namierené má poriadne vysoko

Na chalupu

„Z bezpečnostného a taktického hľadiska takúto informáciu nemôžeme poskytnúť,“ argumentuje ministerstvo vnútra, pod ktoré spadá Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Podľa výpisu z internetovej stránky súdu Matel aktuálne pojednáva prípad emisného škandálu exministra za SNS Mariána Januška a prípady sprenevery i podplácania. Súd v Pezinku rieši aj procesy mafiánov, žiadny taký však Matel momentálne pridelený nemá.

Rozprávkové majetky Kaliňáka a Počiatka: Kde na toto zobrali?

Neskorý odchod: Medzi odvozom dcéry do školy a odchodom sudcu do práce ubehnú aj tri hodiny.
Neskorý odchod: Medzi odvozom dcéry do školy a odchodom sudcu do práce ubehnú aj tri hodiny.
VLADO BENKO JR.

Foto: Vlado Benko Jr.

„V súvislosti s poskytovanou ochranou sudcov Špecializovaného trestného súdu ide o informácie, ktoré súd nie je oprávnený zverejňovať vzhľadom na režim poskytovanej ochrany,“ napísala hovorkyňa súdu v Pezinku Katarína Kudjáková. Podľa našich informácií Matel pod zvýšenou ochranou nie je. Rodina dotyčného sudcu si štátnu limuzínu obľúbila natoľko, že ani pri odvoze na víkendový výlet sa bez nej nevie zaobísť.

EXKLUZÍVNA SPOVEĎ: Najlepší priateľ muža († 72), ktorého usmrtil Lipšic, prezradil šokujúce podrobnosti o nehode!

Náš fotograf ich zastihol v piatok podvečer, ako do superbéčka naložili tašky, zobrali kabelu s domácim miláčikom a odišli. „Možno ide o banálnu záležitosť, ale z nášho hľadiska obyčajných ľudí, ktorí žijú z biednych príjmov, je počínanie človeka, ktorý by mal byť symbolom spravodlivosti, len ťažko stráviteľné,“ myslia si susedia. Veľkopanské spôsoby sudcu sú na ulici známe. „Myslíme si, že správanie tohto pána je neúmerné a čo si myslia ľudia v jeho okolí, je mu ukradnuté,“ dodávajú. Sťažujú sa tiež na to, že málo využívané súkromné auto sudcu zaberá miesto na parkovisku.

Rusko o Ficovej asistentke Troškovej: Rýchlo pochopila, ako v živote postupovať

Ako Harabin

Ivan Matel nie je prvý a zrejme ani posledný sudca, ktorý svoje práva rozširuje na celú famíliu. Podobné spôsoby v minulosti ukázal Štefan Harabin. Keď šéfoval Najvyššiemu súdu, vozila jeho rodinných príslušníkov kade-tade najskôr limuzína BMW a po výmene auta Škoda Superb v najlepšej výbave.

EXKLUZÍVNE spoza mreží: Mikuláš Černák prehovoril pre Plus 7 Dní!

Rovnako Harabinovci narábali so služobným autom vtedy, keď bol tatko minister spravodlivosti. Nuž, ako Harabin hovorí, sudca je skutočne „bohom vyvolený“ občan. Na rozdiel od ich českých kolegov majú slovenskí sudcovia aj ďalšiu ochranu. Ich tvár ani tváre členov rodiny sa nemôžu bez ich súhlasu zverejniť. Od pána Matela sme si súhlas pýtali. Nedal ho.

VIDEO Plus 7 Dní