„Tak tu ste!", srdečne sa vítajú dve rodiny. Jedna hovorí po slovensky, druhá česky, či skôr moravácky. Nie sú jediní, ktorí si Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine nenechajú ujsť. „Nevynechali sme ani jeden ročník - predtým sme sa tu stretávali ako slobodní, teraz berieme aj deti," dodajú.

Veľkú Javorinu ovládla bratská láska aj Jožin z bažin

Horúčavy neodradili

Mladí i staršie ročníky, niekto pod slnečníkom, iní v šatkách či kovbojských klobúkoch… Ľudí neodradilo ani horúce slnko. „Len pivo sa už minulo," povzdychol si mladý pár na záver podujatia.

Z pódia na Veľkej Javorine sa ozývali ľudové piesne v oboch jazykoch, stovky ľudí si vychutnávali jedinečnú atmosféru bratstva dvoch národov. Predajné stánky ponúkali kadečo - umelecké výrobky, dobroty aj gýče. „Výberom stánkarov organizátori pokračujú v smutnej tradícii - kto zaplatí, predáva. Žiaľ, ten čo to má na starosti, nemá vkus ani predstavu ako to robiť," nedáva si obrúsok pred ústa Miro Martinček, chatár z Holubyho chaty.

Hudobný program tvorili najmä ľudové a country piesne. Na malom póduu posledné dve hodiny prítomným hrala známe country hity bratislavská kapela Ivan Terry Country Band a zlatým klincom bolo vystúpenie Ivana Mládka a Banjo Band na veľkom pódiu. Keď zaznelo na záver jeho „Jožin z bažin", publikum spievalo s ním.

Veľkú Javorinu ovládla bratská láska aj Jožin z bažin

Vo švíkoch praskala aj Holubyho chata, ktorej majiteľ Miro Martinček úspešne rozvíril turistický ruch v tejto atraktívnej lokalite. Posledné roky však neporiadok po slávnostiach upratoval chatár so svojou rodinou a zamestnancami, namiesto toho, aby túto činnosť zabezpečili organizátori - okolité obce na slovenskej aj moravskej strane. Rád by som poďakoval primátorke Starej Turej Anke Halinárovej, riaditeľke Technických služieb Janke Vráblovej a všetkým pracovníkom Technických služieb, ktorí mali na starosti upratovanie po skončeni tohoročných Javorinskych slavnosti. Všetko, alebo veľkú väčšinu, upratali hneď po slávnostiach ako som im hovoril, že sa to dá," dodáva chatár.

Veľkú Javorinu ovládla bratská láska aj Jožin z bažin

Hranice nerozdelili srdcia

Na najvyššom vrchu Bielych Karpát Veľká Javorina sa Slováci a Češi stretávali už v devätnástom storočí. V niektorých obdobiach režim akcie na tomto vrchu zakazoval, ale študenti aj iní nadšenci vždy našli spôsob, ako si na idylickom mieste pri hraniciach pripomenúť svoje bratstvo.

V roku 1990 tu vyrástol symbolický Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti a zakrátko sa obnovili Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine. Stretnutia každoročne pripomínajú spoločnú minulosť dvoch stále prepojených národov. Tak ako hovorí slogan na Holubyho chate: „Hranicou sú rozdelené naše krajiny, ale nie naše srdcia." Poslednú júlovú nedeľu podujatie oslávilo štvrťstoročnicu.