Tip na článok
Policajti Hrnka i biznis s posypovou soľou monitorovali. Za úplatok sa dostal do väzby, na kauciu z nej šiel von.

Veľmi hlúpa strata: Biznismen s posypovou soľou musel pustiť žilou

Muža, ktorý sa priznáva k podplácaniu predsedu burzy, už stíhajú na slobode. Za úplatok dvadsaťpäťtisíc eur skončil vo väzbe.

Obchodník s posypovou soľou Ladislav Hrnek mal toto leto nečakané výdavky. V účtovníctve si do kolónky nazvanej veľmi hlúpa strata zapisuje sumu päťdesiattisíc eur.

Kým prvých dvadsaťpäťtisíc eur narýchlo vytiahnutých z banky horko oplakal, keď mu ich v reštaurácii v bratislavskom bizniscentre Apollo zhabali policajti, ďalších dvadsaťpäťtisíc oželel rád. Použil ich ako kauciu na prepustenie z väzby a súd mu zhruba po šiestich týždňoch za mrežami dovolil odísť domov.

Čítajte viac:

Trh s posypovou soľou si rozdelilo zopár firiem. Majú obrovské zisky

Zinscenovaný podfuk

„Mám z toho zlý pocit,“ to boli prvé slová, ktoré vyslovil Pavol Scholtz po správe o Hrnkovom slobodnom odchode z budovy Špecializovaného trestného súdu.

Scholtz ešte na jar informoval policajtov o Hrnkovej snahe podplatiť ho, aby z pozície predsedu Komoditnej burzy Bratislava zrušil sekciu minerálov. Od tej chvíle policajti Hrnka i biznis s posypovou soľou monitorovali.

V júni prokurátor požiadal Scholtza, aby naoko pristúpil na Hrnkovu novú požiadavku na podvodné získanie osemnásťtisíc ton posypovej soli za ním určenú cenu. Podfuk na burze za pomoci skutočného brokera sa podarilo zinscenovať, Hrnek skontroloval uzavretý kontrakt na vlastnom tablete.

Keď nadobudol dojem, že sa nabalil o dobrých štyristotisíc eur, ukázal Scholtzovi na dvadsaťpäťtisícový úplatok a oznámil mu, že za tieto peniaze si môže kúpiť, čo len chce. Vzápätí k Hrnkovi pristúpili policajti oblečení v civile a nasadili mu na ruky želiezka.

Čítajte viac:

Firma sa nabalila na štáte. Na burze pri rovnakom kšefte neuspela

Prokuratúra zmenila názor

Hrnek mal v sebe dostatok hrdosti, aby si na rozdiel od iných prichytených úplatkárov nevymýšľal primitívne rozprávky, ale k spáchaniu trestného činu sa priznal. Hovoril dokonca o úmysle pristúpiť na dohodu o vine a treste. Prvostupňový súd preto nepovažoval za nutné Hrnka ako doposiaľ bezúhonného človeka držať v chládku.

Lenže prokuratúra i odvolací súd mali na vec iný názor a šokovaný, viditeľne zronený Hrnek putoval za mreže. Ostal tak v bezpečnej vzdialenosti od iných obchodníkov s posypovou soľou i od politických nominantov, ktorí o jej nákupe rozhodujú.

Posypová soľ sa totiž nakupuje takmer výlučne z verejných zdrojov cez výberové konania a napriek tomu - či práve preto? - jej ceny už roky veľmi vysoko prevyšujú jej trhovú hodnotu. To, že zisky nemusia končiť len asi v desiatke malých firiem pôsobiacich na tomto trhu, nie je ťažké domyslieť si.

Pri poslednej Hrnkovej žiadosti o jeho prepustenie z väzby na kauciu už prokurátor nemal námietky, a tak sa tento štyridsaťsedemročný muž po trpkej skúsenosti s pobytom za mrežami pobral za svojou rodinou do Bratislavy.

Otázka, či sa medzičasom podarilo odhaliť širšie súvislosti dôvodov drahého obchodovania so soľou, alebo zase chýba politická vôľa na takéto odhalenie, neostane dlho bez odpovede.

VIDEO Plus 7 Dní