Najvyšší súd SR zmenil rozhodnutie sudcu Michala Trubana. Nitriansky oligarcha bude už počas vyšetrovania za mrežami. Ešte dnes ho odvezú do Ústavu na výkon väzby v Žiline.

U Norberta Bödöra mali končiť prepraté milióny eur z úplatkov v rámci Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Aj keď má Bödör patriť do najvyššej úrovne v celej zločineckej štruktúre, ak by sa rozhodol s políciou spolupracovať, môže svojim svedectvom pomôcť zaklopať na dvere nielen ďalším oligarchom Smeru, ale aj na samotné brány Fica, či Kaliňáka.

Od zápasenia k Ficovi

Norbert Bödör začínal ako profesionálny zápasník a pohyboval sa v blízkosti niekdajšieho šéfa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa. Postupne sa mu podarilo nájsť cestičku až do najvyšších politických kruhov. Policajné konexie boli v jeho prípade významnou pridanou hodnotou.

Robert Fico každoročne navštevoval večierky bödörovskej esbéesky Bonul. Tá za vlád Smeru zarobila na štáte desiatky miliónov eur a zhŕňala zákazky naprieč štátnymi inštitúciami - od ministerstiev až po rozličné štátne podniky. Aj keď je na papieri majiteľom Bonulu Bödörov otec Miroslav, Bödör mladší sa v Threeme Kočnerovi priznal, že firmu riadi on.

Počas minulotýždňového záťahu nabehli muži zákona aj do sídla Bonulu v Horných Krškanoch.

O miliónové štátne zákazky a eurofondy nemali núdzu ani Bödörove blízke firmy z Nitry a jej okolia. Na svoje si prišla najmä stavebná spoločnosť Inpek. Ešte donedávna neohrozený mocipán spod Zobora mal dosah aj na rezorty, ktorým šéfoval jeho sused z Nitrianskych Hrnčiaroviec a spolupoľovník Ľubomír Jahnátek.

Bödörovi sa darilo na hospodárstve a neskôr aj v agrorezorte, pod ktorý spadá Pôdohospodárska platobná agentúra. Jej bývalý výkonný riaditeľ a Bödörov blízky človek Ľubomír Partika už sedí vo väzbe. Rovnako podnikateľ Martin Kvietik a šéf agentúry Juraj Kožuch.

Kaskádovitá policajná akcia Dobytkár postupne odhaľuje, že úplatky za kladné vybavenie agrodotácií mohli tiecť nielen do SNS, ale aj do pozadia strany Smer. Pri mene Norberta Bödöra sa skloňuje pranie špinavých peňazí v sume viac ako desať miliónov eur.

Polícia pod palcom

Podľa exsiskára Petra Tótha, šéfa Kočnerovho sledovacieho komanda, riadil Norbert Bödör spolu s Ficom, Kaliňákom a Miroslavom Výbohom krajinu z hotela Hilton. Kočner nechával prostredníctvom Bödöra najvyšším predstaviteľom Smeru, teda vtedajšiemu premiérovi a ministrovi vnútra, rôzne odkazy. To, že sa v takejto konštelácii neobával o svoju beztrestnosť, nikoho neudivuje.

Že sa nad Bödörovými praktikami zmráka, sa dalo tušiť už dlhšie. Je podozrivý z vynášania informácií a ovplyvňovania policajných prípadov. Prostredníctvom rodinného príbuzného, policajného exšéfa Tibora Gašpara, ale aj ďalších ľudí mal na políciu veľký vplyv.

Jeho kumpán Marian Kočner podľa niektorých výpovedí u neho napríklad vybavoval za „depozit“ 100-tisíc eur zastavenie trestného stíhania bývalej spolumajiteľky istej agrofirmy pri Trenčíne.

Z policajných databáz sa ku Kočnerovi dostali aj údaje o mnohých novinároch vrátane Jána Kuciaka, z ktorého vraždy sa teraz Kočner zodpovedá na súde. Na financovaní sledovania novinárov sa údajne podieľal aj Bödör.

Zamaskované majetky

Norberta Bödöra, rovnako ako Fica a Kočnera, opájal okrem túžby po moci pôžitok z luxusu. Ficovi lahodí apartmán v Hiltone či kaštieľ vo Vinosadoch, Kočner pred pobytom v ústave na výkon väzby s potešením vylihoval na jachte a prevážal sa na Bentley.

Celkový Bödörov majetok nie je momentálne ľahké odhadnúť, no dá sa povedať, že dvanásť rokov pri Smere bolo „štedrých“. V Hrnčiarovcicach už stavebné firmy vchádzajú do cieľovej rovinky so stavbou megasídla týčiaceho sa nad celým krajom z hektárového pozemku pod lesom. Hacienda je písaná na firmu komárňanského architekta, no domáci považujú za skutočného majiteľa Bödöra. Rovnako ako pri hoteli Zlatý kľúčik na Zobore. Ten dostal 2,4-miliónovú dotáciu z PPA a Bödör ho často využíval ako svoju „úradovňu“. Niekoľkokrát do hotela Kľúčik zavítal aj Robert Fico.

Hovorí sa tiež o poľovných revíroch v portfóliu    nitrianskeho klanu.

Bödörovi oficiálne patrí rodinný dom v Nitrianskych Hrnčiarovciach a byt v bratislavskom Ružinove. Historická budova v centre Nitry na pešej zóne, ktorú vlastnil, tento rok zmenila majiteľa.

Posledné tri mesiace by ste ho však rovnako ako polícia v spomínaných lokalitách hľadali márne. Aj s rodinou žil v prenajatom apartmáne luxusného hotela Kempinski Palm Jumeirah v Dubaji. Pred dvoma týž­dňami sa vrátil na pár dní na Slovensko a vzápätí si to namieril do Chorvátska. Tam si užíval ďalšiu honosnú nehnuteľnosť. Mimochodom, jadranské maríny ho zrejme lákajú. S Kočnerom sa pred časom radil o kúpe lode za päť miliónov eur.

Norbert Bödör vyvoláva dojem, akoby sa napriek rôznym podozreniam policajného vyšetrovania neobával. Neskrýva sa. Priam naopak. Vyšetrovateľom ide v ústrety. Na prvú výpoveď sa dostavil skôr, ako ho policajti stihli vôbec predvolať. Akosi sa    dozvedel o plánovanom záťahu. Aj sa naň pripravil. So sebou zobral nový telefón, v ktorom sa o jeho kontaktoch nedalo takmer nič zistiť.

Tentoraz Bödör prerušil dovolenku v Chorvátsku, dobrovoľne sa vrátil na Slovensko a po prekročení hraníc smeroval rovno na NAKA. Vyšetrovateľ obvinil Bödöra z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. 

FOTO megastavby za milióny eur blízkej Norbertovi Bödörovi v GALÉRII

Prečítajte si tiež: