Je skoro ráno a Partizánska ulica v hlavnom meste je tichá. Na známu súkromnú gynekologickú kliniku len začínajú do rannej šichty prichádzať lekári. Ani pacientky ešte nevidieť. Oproti cez cestu sa však zbieha malá skupina ľudí. Zdravia sa a vyťahujú transparent a ružence.

Modlia sa proti potratom

Niekoľko kresťanských organizácií totiž rozbehlo akciu s názvom 9 mesiacov za život. Tých 9 mesiacov sa chcú modliť pred gynekológiami po celom Slovensku. Skupinka deviatich ľudí, teraz už pripravení s transparentmi sa začína modliť Svätý ruženec k Panne Márii.

Onedlho sa k nim pridá ešte aj mních, podľa habitu františkán. Odmietajú sa však vyjadriť, prečo sa dnes zišli. Jeden z účastníkov nám podáva letáčik a odkazuje nás na internetovú stránku akcie. „My poznáme váš názor, preto sa nechceme rozprávať,“ reaguje mních.

Povedať nechce ani pár, ktorý odchádza dolu Partizánskou ulicou, hoci sa usmieva, odkazuje nás na mladú ženu, ktorá však nechce povedať ani to, či patrí medzi organizátorov. Rovnakú taktiku zvolil aj šéf kliniky. Jeho asistentka nám odkázala, že to nebude komentovať.

Čítajte viac:

Nekompromisný Vatikán: Potrat je zlá odpoveď na vírus Zika

Už 16 rokov

Zhovorčivejšia je skupinka troch dám, ktoré sa modlia pred nemocnicou na Antolskej ulici v bratislavskej Petržalke. Nedržia žiadne transparenty a nerozdávajú letáky. Len ticho stoja pri lavičkách a modlia sa. „My sem chodíme už 16 rokov, my sa pripájame k nim. Každý štvrtok sem chodíme. V tichosti sa modlíme, máme také prisľúbenie od Panny Márie, že za každý Zdravas zachránime jedno nenarodené dieťa,“ vysvetľuje pani Helena (66) a ukazuje nám ruženec s embryami a obraz Panny Márie Guadalupskej.

Ako vysvetľuje, k akcii 9 mesiacov ich pridali a nevedia o nej viac, ako to, že ide o modlenie pred klinikami.

Salámová metóda

Mottom akcie je podľa internetovej stránky dávanie nádeje budúcim mamičkám a deťom. Ani na letáku nie je napísané, že by chceli priamo zákaz potratov. „Od 25. marca 2016, povzbudzovaní príkladom veľkých predkov, chceme radostne a odhodlane pokračovať na ceste k nastoleniu veľkého dňa, keď v našej vlasti bude uznané a chránené právo na život pre každého - od počatia po prirodzenú smrť,“ napísané na internete je však jednoznačné.

Koncipované je to síce miernejšie ako návrh zákona z dielne ultrakonzervatívnych poslancov Štefana Kuffu, Jozefa Mikloška a Mariána Kvasničku z decembra minulého roka, ktorí chceli nielen zakázať interrupcie, ale posielať za umelé oplodnenie do väzenia aj ženy túžiace po dieťatku.

Poľské protesty

Niečo podobné sa momentálne deje aj v Poľsku, ktoré má jedny z najprísnejších zákonov v tejto oblasti v Európe. Potraty sú zakázané a výnimky povoľujú len v prípade trestných činov či ohrozenia života a zdravia matky. Poľská vláda strany Právo a spravodlivosť by však chcela celkový zákaz, teda aj v prípade znásilnených žien, a tiež zákaz prenatálneho vyšetrenia plodu, ktorým sa zisťujú vážne poruchy plodu.

Podporuje ju v tom cirkev, ktorá v nedeľu v kostoloch čítala pastiersky list, kde sa k tomu vyjadrovala. Poľky však reagovali a napríklad z Kostola svätej Anny vo Varšave hromadne odchádzali, aby dali najavo svoj názor. V krajine sa uskutočnili aj protesty, na ktorých sa zúčastnili tisíce žien.

Odporcovia zákona tvrdia, že sprísnenie povedie ženy k tomu, aby sa zákroku podrobili na klinike v zahraničí, prípadne si ho dali urobiť pokútne, čím by mohol byť ohrozený ich vlastný život.

Čítajte viac:

Poliaci sa búria: Pastiersky list vyzýva na odsúdenie potratov, ženy odišli z kostola

Počet interrupcií klesá

Zaujímavé je, že na Slovensku sa snahy o sprísnenie zákonov upravujúcich interrupcie stupňujú, hoci podľa štatistík počty umelých prerušení tehotenstiev klesajú. Podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií za rok 2014 bolo vykonaných 7 501 interrupcií, teda o 498 menej ako rok predtým.

Keď to porovnáme napríklad s rokom 1990, keď ich bolo takmer 48-tisíc, je to obrovský pokles. Od konca 90. rokov sa však na Slovensku vykonáva menej interrupcií ako v 70. rokoch minulého storočia. Podľa odborníkov ovplyvňuje znižujúci sa počet umelých potratov napríklad lepší prístup k antikoncepcii.

Pozrite si video redaktorky k článku článku: