Radi by sme verili, že Zuzana Čaputová je prezidentkou nás všetkých a snažíme sa nemyslieť na to, že pred svojím zvolením za hlavu štátu pôsobila ako podpredsedníčka politickej strany Progresívne Slovensko. Ale ona sama nám v tom bráni. Najskôr si do Prezidentského paláca zobrala frajerku lídra Progresívneho Slovenska Michala Trubana.

Potom mimovládna organizácia Transparency International Slovensko upozornila, že facebookové konto prezidentky využívalo Progresívne Slovensko vo volebnej kampani. Najnovšie začal v prezidentskej kancelárii pracovať muž podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Zory Jaurovej.

Stredoškolský učiteľ

Dušan Jaura bol do konca júna 2019 riaditeľom bratislavského súkromného gymnázia C. S. Lewisa. Po ukončení zmluvy v škole ostal bez práce. Na profile na sociálnej sieti uvádzal namiesto „nezamestnaný“ výraz „sabatikal“. Sabatikal je moderný nástroj oddychu pre tých, ktorým na to, aby nabrali nové sily, nestačí dovolenka. Ide o akési voľno bez práce.

„V rámci sabatikalu som veľa chodil, prešiel som napríklad púť do Compostelly dlhú osemsto kilometrov a intenzívnejšie som sa staral o rodičov dôchodcov,“hovorí Jaura.

Zdá sa, že Jaura nabral za šesť mesiacov voľna nielen sily, ale aj vedomosti potrebné na robotu, o ktorej veľa nevedel. V marci sa z neho stal riaditeľ odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidentky Slovenska, hoci nikdy  predtým nerobil v štátnej správe. Študoval religionistiku, bohosloveckú fakultu a venoval sa školstvu. K politike „pričuchol“ len ako člen Progresívneho Slovenska a hlavne cez svoju manželku, podpredsedníčku tejto strany.

Aj keď politické ambície Jaura nepochybne má. Kandidoval na miesto poslanca zastupiteľstva mestskej časti Petržalka, ale nevyšlo to. Ľudia si ho za poslanca nezvolili.

Že vraj najlepší

U prezidentky má teraz na starosti „vyhodnocovanie informácií z vnútropolitickej oblasti, napríklad o hospodárskej a sociálnej situácii“. Očakáva sa od neho tiež „sledovanie a analyzovanie závažných vnútropolitických udalostí“. Prezidentke „predkladá stanoviská, návrhy a odporúčania“. Jeho plat vrátane príplatku za riadenie a osobného príplatku môže tvoriť 2 750 eur v hrubom.

Prezidentskej kancelárii absencia Jaurových skúseností v potrebných oblastiach neprekáža. „Pán Dušan Jaura úspešne absolvoval celé výberové konanie, ktoré preverilo všetky jeho osobnostné aj odborné predpoklady, aby mohol kvalifikovane viesť odbor vnútornej politiky,“ napísal hovorca Martin Strižinec. Vysvetlil, že správneho človeka na pozíciu vedúceho odboru vnútornej politiky hľadali dvakrát. Prvýkrát nenašli nikoho.

V druhom výbere prešli cez písomný test len dvaja z trinástich uchádzačov a z ústnej časti vraj vyšiel ako víťaz práve manžel podpredsedníčky Progresívneho Slovenska.