Jeho politickú kariéru sprevádza mnoho rozkolov a odchodov. Do parlamentu sa dostal v roku 2010 na kandidátke súčasného koaličného partnera SaS Richarda Sulíka. Vlastných kolegov z poslaneckého klubu SaS nahneval ako prvých, keď hlasoval za návrh Smeru. Menej ako rok po voľbách ho preto zo svojich radov vylúčili. A takto to Sulík zdôvodnil na svojom blogu vo februári 2011: „Samozrejme, že jedno nedodržanie dohody nemusí byť dôvodom na vylúčenie, no pretiekol pohár trpezlivosti. Igor nám totiž v poslednom čase čoraz viac a viac škodil, a to len preto, aby povedal niečo, s čím sa dostane do médií. Nepoznám iného človeka, ktorý by sa s takou obľubou producíroval v médiách, a keď už prestával byť zaujímavý tým, že útočil na Fica, tak začal útočiť na vlastných.“
Kopať hroby
Matovič je so Sulíkom takmer v permanentnom konflikte aj v súčasnosti. Líšia sa ich názory nielen na protipandemické opatrenia, ale pred Vianocami premiér obvinil Sulíka z toho, že spôsobil zbytočnú smrť 4,3 tisíca ľudí. Lebo nenakúpil testy na plošné testovanie.
„Na základe tohto zlyhania u mňa absolútne stratil dôveru,“ tvrdil Matovič. Koalícia však vydržala a Sulík je stále ministrom.
Stihli sa posekať aj pre štedrú dotáciu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Sulíkova poslankyňa Janka Bittó Cigániková vystúpila proti nej a Matovič ju označil za opozičnú političku. Matovičovým terčom bola, aj keď sa ako predsedníčka zdravotníckeho výboru ohrádzala proti kroku ministra Mareka Krajčího, ktorým zrušil bezplatnosť interrupcií pre ženy nad 40 rokov. Matovič jej dokonca zrušil priateľstvo na Facebooku. A keď bojovala proti návrhu ultrakonzervatívnych Matovičových poslancov na zmeny v interrupčných zákonoch a navrhovala povoliť potrat liekmi, odkázal jej, že „je rád, že jej mama nepoužila potratovú tabletku“.
Prázdny marketing
Celoplošné testovanie nebolo dôvodom len na obviňovanie Richarda Sulíka. Aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová sa kvôli nemu dostala do sporu s premiérom. V polovici januára nepodporila ďalšiu vlnu celoplošného testovania a medzi nimi dvoma došlo aj k hádke v koaličnej rade. O dva dni došiel Remišovej ministerstvu list, že sa jej v júni končí nájomná zmluva s úradom vlády. Premiér odmietol, že by to súviselo s ich hádkou.
Nezabúdajme, že Remišová bola spočiatku dvojkou v Matovičovom hnutí a odišla od neho k Andrejovi Kiskovi do hnutia Za ľudí. Nepáčilo sa jej, že hnutie OĽaNO funguje ako uzatvorená skupinka pár ľudí bez pevných základov v regiónoch. „Bez účasti ľudí a ich spolurozhodovania sa politika robiť nedá, pretože ináč je to len politika prázdneho marketingu,“ tvrdila v lete pred ostatnými voľbami.
Debilný nápad
Matovičova schopnosť nevychádzať s vlastnými je zrejme jeho charakteristickou črtou. V roku 2012 vyžadoval od niektorých kandidátov za svoje hnutie, aby išli pred voľbami na detektor lži a odpovedali na otázku, či niekedy vzali úplatok. To zopár z nich aj samotného lídra kandidátky, vysokoškolského učiteľa a novinára Martina Mojžiša, urazilo.
„Je to prekročenie hranice normálnej demokratickej politiky. Detektor sa používa pri ťažkých zločincoch,“ povedal ďalší odstupujúci, šéf OKS Peter Zajac. Aj predseda KDS a exminister Vladimír Palko hovoril o „debilnom nápade“, ktorý môže ublížiť nevinným.
Matovič neskôr zareagoval úplne typicky. Vraj mu odpadol kameň zo srdca. „Zistil som, že si skôr chováme hadov na hrudi, ktorí sú schopní vymyslieť čokoľvek, len aby sa vymotali z toho, že nechcú ísť na detektor lži.“
Odchody poslancov
Spôsob Matovičovej politiky vyhovuje málokomu. Problémy spôsobuje najmä vnútri OĽaNO, ktoré sa snaží spájať politikov s rôznymi ideológiami.
Už v roku 2012 opustil Matoviča jeho predchádzajúci spojenec a parťák Alojz
FOTO Matovičovho útoku na Poliačika v GALÉRII
Hlina. O dôvodoch sa viac dočítate na strane 28. V roku 2017 zas odchod zvolili občianski kandidáti Otto Žarnay a Viera Dubačová. Žarnayovi sa nepáčil Matovičov príklon ku konzervativizmu.