Tip na článok

Viacnásobne trestaný bývalý policajt Jozef Drag: Žije v luxuse

Kauza recidivistu Jozefa Patocsa, Jozefa Kovačoviča, Dorela Levrona, alias Jozefa Draga, akoby nemala konca.

V roku 2013 šesťkrát súdne trestaný muž v rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ opísal, ako sa stal policajtom. Dopodrobna porozprával o tom, ako on, dlhoročný člen podsvetia, občas polícii podsunul nejakú informáciu a v roku 2008 dostal nevídanú ponuku na vstup do Policajného zboru. Zákon sa práve vtedy, počas prvej Ficovej vlády, podarilo poslancom zmeniť tak, že zrazu sa mohol stať príslušníkom polície hocikto. Aj mafiánsky recidivista.

Drag, pravdaže, nezaváhal. So súhlasom ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa stal príslušníkom prísne utajeného útvaru nazvaného odbor zvláštnych operatívnych činností. Vystupoval v ňom pod krycím menom Jozef Kovačovič, dostával nadštandardný policajný plat a navyše mal k dispozícii byt. Jeho hlavnou úlohou bolo naďalej fungovať ako člen skupiny sýkorovcov s kontaktmi na piťovcov a takáčovcov a o aktivitách zločineckých skupín mal podávať hlásenia svojim nadriadeným.

Z policajta maklér

Dnes vám prinášame nové detaily o pôsobení bývalého sýkorovca nielen v policajných radoch, ale aj mimo nich. Ide o ďalší posun v odkrývaní zvláštnych praktík ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý Dragovo pôsobenie v polícii dlho popieral. Recidivista, ktorý sa verejne priznal, že patril k zločineckej skupine sýkorovcov, sa stal okamžite po prijatí do Policajného zboru dôstojníkom. Policajné výsady začal požívať 1. mája 2008 a pôsobenie v radoch polície ukončil 10. apríla 2010.

Na vysokej nohe: Jozef Drag sa vyváža na terénnom Porsche Cayenne aj vďaka tomu, že mu súd vrátil vodičský preukaz o deväť mesiacov skôr, ako znel pôvodný trest. Foto: Ivan Mego

Dnes sa živí ako maklér a zrejme sa mu darí - vyváža sa na luxusnom Porsche Cayenne. Aj keď v Dragovom prípade museli byť udelené asi všetky možné výnimky na to, aby sa vôbec mohol stať policajtom, okamžite po nástupe získal hodnosť podporučíka. Uviedol to v najnovšej výpovedi pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry. Spresnil i svoje pôsobenie v policajných radoch. Tvrdil, že v polícii začal pracovať 1. mája 2008 a skončil 10. apríla 2010.

K jeho menu pritom patria prívlastky ako trestanec, recidivista, člen organizovanej skupiny, policajný informátor, agent, policajný dôstojník, obžalovaný ako šéf zločineckej skupiny, spolupracujúci obvinený, spisovateľ a realitný maklér. V súčasnosti si Drag napriek zločineckej minulosti a hrozbe dlhoročného väzenia užíva výsady bohatých. On i ľudia z jeho okolia robia kšefty s pozemkami a nehnuteľnosťami v okolí Bratislavy a Dunajskej Stredy.

Čítajte viac:

Z bývalého sýkorovca Jozefa Draga je realitný maklér

Začiatkom tohto roka sme zistili, že Drag obžalovaný v kauze bytovej mafie vystupuje ako realitný maklér. V októbri 2014 kúpil za zvláštnych okolností od invalida Ľubomíra dom s pozemkom v Modre. K majiteľovi nehnuteľnosti sa dostal na základe odporúčania pani z pôžičkovej firmy, ktorej sa Ľubomír okrem iného zveril, že má záujem o predaj. Dom, ktorý má už čo to za sebou, Drag predal obratom ruky, avšak bez pozemku. Na obchode zarobil dvetisíc eur plus pozemok. A v podnikaní sa mu zrejme darí.

Zľutovali sa?

Dôkazom je aj nie práve najlacnejší automobil Porsche Cayenne, na ktorom sme ho pred časom pristihli brázdiť naše cesty. V minulosti pritom jazdil na staršom Nissane Primera. V januári 2014 ho v ňom nachytali policajti opitého a od súdu dostal dvojročný zákaz viesť motorové vozidlo.

Hoci od udalosti dva roky neubehli, bývalý sýkorovec a expolicajt v jednej osobe sa už spokojne vyváža na nepomerne prestížnejšej značke. Súd mu totiž po uplynutí pätnástich mesiacov vodičský preukaz vrátil. Drag si tak môže užívať neprehliadnuteľného štvorkolesového tátoša a bez ťažkostí spojených so zákazom môže pokračovať v úspešnom podnikaní.

Utajené kšefty

Jednou z káuz spomínaných v súvislosti s Dragom bolo pridelenie jednoizbového bytu patriacemu ministerstvu vnútra. Byt v Petržalke mal byť za odmenu prepísaný do osobného vlastníctva. Kompetentní to však popierajú. Ak tvrdili, že Drag byt od ministerstva nedostal, zrejme hovorili pravdu. Drag však tieto informácie spresnil. Podľa neho ministerstvo neprepísalo nehnuteľnosť na neho, ale na jeho matku Margitu.

Jozef Drag býva v rodinnom dome v Šenkviciach. Foto: Ivan Mego

Drag sa rozhovoril aj o odovzdávaní peňazí pochádzajúcich z trestnej činnosti svojmu nadriadenému Ľubomírovi Minichovi, vtedy riaditeľovi odboru zvláštnych operatívnych činností. Tvrdí, že Minichovi dal viac ako 1,9 milióna korún v pizzerii v bratislavskom Prievoze. Minich, aktuálne poradca ministra vnútra Kaliňáka, na naše otázky neodpovedal a k Dragovým obvineniam sa nevyjadril. Inšpekcii ministerstva vnútra sa pravdivosť týchto tvrdení nepodarilo preukázať.

Zastavané stíhanie

Nevedno, aké postavenie má dnes Drag, fakt je, že podnikanie muža obžalovaného v kauze bytovej mafie nikomu neprekáža. Môžeme len hádať, či je dnes agentom nejakého tajného útvaru, alebo spravodajskej služby. Až s neuveriteľnou ľahkosťou sa mu však darí unikať rôznym hrozbám trestného stíhania. Príkladom je ohováranie policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ide o kauzu z roku 2011, keď Drag pred súdom povedal, že keď Gašpar šéfoval protikorupčnému úradu, vzal úplatok 300-tisíc korún.

Peniaze mal dostať za to, že zabráni, aby polícia dala na kataster plombu zákazu nakladania s nehnuteľnosťou, ktorá bola súčasťou podvodu. Protikorupčníci prípad podvodu s pozemkami vyšetrovali. Gašpar podal na Draga trestné oznámenie. Inšpekcia neskôr vyriekla verdikt, že sa jej nepodarilo preukázať, že Gašpar zobral úplatok. Logicky malo nasledovať Dragovo obvinenie. Rozhodnutie Gašparovho podriadeného, vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Bratislava I., však zaskočila aj jeho nadriadeného, policajného šéfa Gašpara.

„Trestné stíhanie bolo v súlade s Trestným poriadkom zastavené,“ potvrdila Tatiana Kurucová z bratislavskej polície. Gašpar netajil prekvapenie a vyhlásil, že to tak určite nenechá. „Odôvodnené to bolo tým, že ja som osoba, ktorá má zniesť mieru vyššej kritiky,“ vysvetlil Gašpar. „Viete, ak by povedal, že mám milenky alebo niečo podobné, to je ohováranie. Ale ak o mne šíri, že som spáchal trestný čin, to považujem za krivé obvinenia. A ja nemôžem preto akceptovať takéto rozhodnutie.“ Zvláštnu atmosféru okolo Jozefa Draga aj to, či ide v tejto súvislosti o akési vybavovanie účtov medzi policajnými funkcionármi, budeme ďalej sledovať.

VIDEO Plus 7 Dní