Tip na článok
Dá sa to aj inak: Lepšie je prežiť Vianoce bez stresu.

Vianoce bez darčekov? V niektorých rodinách sú pravidlom

Väčšina z nás si nevie predstaviť, že pod stromčekom sa na Štedrý večer nič neobjaví. Dokážu túto situáciu zvládnuť tí najmenší?

V našej kultúre je súčasťou Vianoc okrem iných tradícií vzájomné obdarovávanie. „Darovaná vec vyjadruje pozornosť a emócie lásky k druhému človeku,“ hovorí psychológ Norbert Uhnák.

Deti podľa neho do istého veku spájajú lásku blízkych s tým, čo dostávajú a ako sa k nim iní správajú v materiálnej oblasti. „K podobnej detskej skúsenosti sa vraciame aj v dospelosti, keď nám niekto dá čo i len malú pozornosť - koláč, pozvanie na kávu či pošle esemesku k sviatku. V každom veku to padne dobre,“ pripomína psychológ.

Napriek tomu sa v niektorých domácnostiach rozhodli inak. Darčeky si doprajú počas roka a Vianoce prežívajú v duchu iných než materiálnych hodnôt.

Tlak na konzum

Rodiny, ktoré sa zriekli vianočných darčekov, pozná aj sociologička Sylvia Porubänová. „Samozrejme, neberieme teraz do úvahy náboženské dôvody, pretože v takom prípade ide o neslávenie Vianoc komplexne.

Od obdarúvania upúšťajú rodiny, pre ktoré je to reakcia na predvianočný stres, tlak na konzum a spotrebu. Zámerne si preto volia iné prejavy a formy blízkosti - spoločne strávený čas, relax, investíciu do budúcnosti a podobne,“ vysvetľuje Sylvia Porubänová.

Väčšina z nás si nevie predstaviť, že pod stromčekom sa na Štedrý večer nič neobjaví. Dokážu túto situáciu zvládnuť tí najmenší? „Pravdupovediac, rodín, kde sa aspoň symbolicky neobdarúvajú deti, je zrejme minimum. Ak aj sú, situácie ako porovnávanie s rovesníkmi a podobne budú mať určite vnútorne dobre zvládnuté a zdôvodnené,“ myslí si sociologička.

To je aj Michalov prípad. Naposledy si našiel pod stromčekom darček pred pätnástimi rokmi, keď mal trinásť. „Nemal som z toho traumu. Pre mňa je nádherná samotná podstata Vianoc, atmosféra, vianočný stromček, sneh a pohoda,“ vraví.

Psychológ však pripúšťa, že niektoré deti sa môžu pri povianočnom porovnávaní s rovesníkmi cítiť podvedené. „Aj v našej krajine sú však rodiny, ktoré majú iné náboženstvo a tradície a sú zvyknuté dostávať darčeky v inom čase, prípadne inak. Deti tomu rozumejú a to zmierňuje ich prežívanie, že v čase Vianoc darčeky nedostávajú. Dostanú ich inokedy,“ dodáva.

Čítajte viac:

Keď deti robia Ježiška: Aj príprava darčekov ich učí hospodáriť

Obdarúva len deti

„S manželom si nedávame darčeky pod stromček už päť rokov. Nie preto, že sa nemáme radi, skôr z praktických dôvodov. Všetko, čo potrebujeme, si kúpime počas roka, bez ohľadu na sviatky. Samozrejme, na narodeniny a meniny nás vždy potešia maličkosti - kytica, sladkosť, keď treba hodinky, parfum, drobný šperk,“ opisuje Zuzana Bubáková z Malaciek.

So svojím mužom sa chcú práve na Vianoce vyhnúť povinnému darčeku, ktorý často ani neprekvapí, ani nepoteší. Nemôžu však deti situáciu vnímať tak, že rodičia si darčeky nezaslúžili, a teda neboli počas roka „poslušní“? „Záleží na tom, ako dospelí deťom tento jav interpretujú,“ myslí si psychológ Norbert Uhnák.

Keď si moja kamarátka Mirka pred dvoma rokmi nenašla nič pod stromčekom, lebo manžel na ňu pozabudol, cítila sa trápne najmä pred dvoma deťmi. „Dodnes si myslia, že mama asi neposlúchala,“ vraví a dodáva, že odvtedy si pre istotu sama niečo zabalí.

Zuzanine deti sú zvyknuté na to, že Ježiško mamu a tatu obišiel. „Deťom to vysvetľujem úplne jednoducho a funguje to. Vravím im, že Ježiško nosí darčeky len dobrým a poslušným deťom - a dospeláci už deti nie sú. Ježiška k nám pozývame vždy po večeri. Ideme von zapáliť prskavky, a keď sa vrátime dnu, darčeky sú už pod stromčekom,“ opisuje rodinné zvyky Zuzana.

Ani sociologička Sylvia Porubänová v absencii darčekov pre rodičov nevidí žiadny problém. „Súvisí to s vierou, že darčeky nosí Ježiško, dedo Mráz či Mikuláš a tí všetci sú naozaj zameraní na deti.“

Radšej prechádzka ako nákup

Psychológ pripomína, že balíčky pod stromčekom sú len symbolom rodičovskej starostlivosti a záujmu, nie ich náhradou. „Deti vlastne dostávajú dary od rodičov, až kým nie sú schopné samy sa o seba postarať - darom je jedlo, šatstvo, zabezpečenie rôznych potrieb, vzdelania, záujmov. Vo všeobecnosti by som nepreceňoval schopnosť detí abstraktne prežiť atmosféru Vianoc bez konkrétnych vianočných symbolov lásky a pozornosti, akými sú darčeky,“ dodáva Norbert Uhnák.

Ľudia, ktorí sa zriekli dávania a prijímania vianočných darčekov, sa často chcú vyhnúť najmä komerčnej mašinérii, ktorá už mnoho týždňov pred Vianocami podnecuje v ľuďoch chuť tieto sviatky čo najlepšie materiálne obohatiť.

„My však nemáme radi predvianočný zhon a zháňanie darčekov. Vždy sa tomu vyhýbame, radšej si vyjdeme na prechádzku do prírody ako do nákupného centra,“ vraví Zuzana.

„Myslím si, že to je vec voľby každého človeka, každej rodiny. Napokon, na Vianoce ide o blízkosť, spolupatričnosť a darčeky nie sú ich zmyslom ani pointou,“ dodáva sociologička.

VIDEO Plus 7 Dní