Otázkou zostáva, či sa Vianoce a koniec roka ponesú v znamení vírusu Covid – 19, alebo či je šanca, že by vírus konečne poľavil a ubral na sile. Vyspovedali sme niekoľko odborníkov a všetci sa viac menej zhodujú v jednom. Korony sa len tak ľahko nezbavíme a vianočné sviatky nie sú žiaľ výnimkou.

Matematik Kollár: Korona nám to môže po Vianociach zrátať!

Podľa Richarda Kollára, ktorý je matematik a zároveň odborník na predpovedané modely, Vianoce, stretnutia, oslavy či cestovanie spojené s blížiacimi sa sviatkami predstavujú epidemiologické riziko, s akým sme sa ešte počas pandémie doteraz u nás nestretli. „Nie náhodou iné infekčné choroby ako chrípka nastupujú vždy najsilnejšie pár týždňov po Vianociach,“ obáva sa Richard Kollár. „Ak nebudú tvrdé obmedzenia a ich kontrola, pár týždňov po Vianociach nám to koronavírus s obrovskou pravdepodobnosťou spočíta. Chápem, že sa vyvinie veľká snaha znížiť čísla čo najviac pred Vianocami, lebo malé čísla, aj keď rastú veľmi rýchlo, nie sú hneď hrozivé,“ dodáva Kollár.

V otázkach vírusu je nekompromisný a odporúčal by počas Vianoc čiastočný lockdown, pretože vtedy by bol kvôli ekonomickej aktivite veľmi efektívny a mohol by nám umožniť zásadnejšie uvoľňovanie v novom roku.

Aká však bude situácia s koronavírusom počas Vianoc, závisí podľa neho od toho, aké opatrenia vláda prijme, čo je podľa Kollára momentálne veľmi nepredvídateľné. „Podľa vyjadrení našich politikov sa však vyvinie maximálne úsilie na to, aby prebehli Vianoce s čo najmenšími obmedzeniami. Ja tomuto rozhodnutiu osobne úplne nerozumiem, keďže si myslím, že oslavy sviatkov a najmä veľká miera stretávania počas pandémie by sa mohli odložiť, keďže predstavujú riziko. Na druhej strane ale chápem, že vláda potrebuje uspokojiť do čo najväčšej miery väčšinu obyvateľstva,“ hovorí matematik Richard Kollár.

V ťažkých časoch ľuďom odkazuje: „Túto dlhú krízu treba vydržať hlavne mentálne. Pre niektorých to môže byť skutočne veľmi ťažké obdobie, či psychologicky alebo ekonomicky. Zima môže byť pre mnohých veľmi ťažká.“ Podľa neho sa už však blíži východisko a on verí, že na jar budeme už vo veľkej miere fungovať pomerne normálne.

Infektológ Jarčuška: Nepočítajme s vianočnými trhmi

Infektológ a člen pandemickej komisie Pavol Jarčuška je tiež v otázkach, či sa na Vianoce bude situácia s koronavírusom zlepšovať, veľmi opatrný. Podľa neho všetko bude záležať od toho, ako sa ľudia budú v najbližších dňoch správať a či budú dodržiavať opatrenia. „Situácia sa môže zlepšiť, ale žiaľ, rovnako sa môže aj zhoršiť. Momentálne je síce stabilizovaná, ale nie dobrá,“ hovorí profesor Jarčuška.

Na Vianoce vidí najväčšie riziko práve v zhlukovaní osôb. „Asi by sme si darčeky mali zaobstarať inak, ako v predvianočnom zhone v nákupných centrách. Nerátajme s realizáciou vianočných trhov a rovnako aj pri návšteve adventných omší by mali byť najmä starší ľudia obozretní a zodpovední,“odkazuje infektológ.

Vianočné sviatky sú hlavne rodinného charakteru, lenže to môže byť v tejto situácii jeden z problémov, keďže koronavírus sa šíri hlavne tam. „Ak chceme navštíviť starších členov rodiny, mali by sme pred ich návštevou absolvovať test, či už PCR test alebo antigénový,“ odporúča Pavol Jarčuška.

Virológ Klempa: Žiadne bujaré silvestrovské oslavy!

Ak si ľudia myslia, že koronavírus sa zo dňa na deň stratí akoby mávnutím čarovného prútika, mýli sa. „Zásadné zlepšenie situácie rozhodne nebude z ničoho nič. Skôr by som povedal, že práve v tomto predvianočnom období sa núka situácia, kedy by sme mali znížiť pokles mobility, aby sme sa pokúsili šírenie vírusu obmedziť. Aj keby sa situácia zlepšila na tých päťsto či sedemstopäťdesiat prípadov denne, my by sme si mali byť vedomí sami od seba, že dodržiavanie opatrení a opatrnosť sú stále na mieste. Určite by sme ich nemali podceňovať, pretože stále nemáme nad koronavírusom vyhratý boj,“domnieva sa virológ Boris Klempa.

Ak si niekto plánuje Vianoce vo veľkom kruhu rodiny či bujaré silvestrovské oslavy, vedec nad mi zdvíha varovný prst. „Takéto správanie určite neodporúčam. Som za to, aby sme rodinné návštevy obmedzili na čo najužší rodinný kruh. Som si vedomý toho, ako je rodina pre nás v tejto ťažkej dobe mimoriadne dôležitá. Nemôžeme zostať v úplnej izolácii, len buďme opatrní a snažme sa minimalizovať riziko, ako sa dá,“ vyzýva Boris Klempa.

To, ako sa bude situácia v najbližšom období vyvíjať, nedokáže s určitosťou predpovedať. „Treba rátať aj s najhorším, avšak predpokladám, že na jar by sa situácia s koronavírusom mohla začať zlepšovať, čo súvisí s príchodom vakcíny. Pokiaľ by všetko išlo podľa plánu, v lete by sa život mohol vrátiť opäť do normálnych koľají,“ povedal na záver predsa len niečo optimistické uznávaný slovenský virológ.

Vedec Flegr: Tretia vlna a prísnejšie opatrenia!

Jedným z odborníkov, ktorý si vo vyjadreniach ohľadom koronavírusu servítku pred ústa nekladie, je český evolučný biológ Jaroslav Flegr. Aj keď na začiatku prvej vlny jeho vyjadrenia spôsobili doslova „búrku“, nakoniec jeho predpovede vychádzali priam do bodky. Ako on v tejto chvíli vidí Vianoce, nikoho veľmi nepoteší. „Myslím si, že počas Vianoc už v Česku, ale aj na Slovensku pobeží tretia vlna, takže budú platiť veľmi prísne epidemiologické opatrenia. Záleží samozrejme od počasia, možno k nám bude príroda milosrdná,“ povedal nám Flegr a dodal, že opatrenia budú musieť byť zrejme prísnejšie, ako je tomu teraz a rovnako v rodinách asi nebude veľký dôvod na radostné a veselé prežívanie vianočných sviatkov, keďže spoločnosť je momentálne poznačená situáciou kvôli vírusu.

Jaroslav Flegr dodáva, že na Vianoce sa síce tešiť môžeme, ale až na tie budúcoročné. Hoci jeho predpovede nie sú veľmi pozitívne, našťastie aj on vidí svetielko na konci tunela: „Vďaka vakcíne takmer isto žiadna štvrtá ani ďalšia vlna Covid - 19 nebude."