Tip na článok
Ľubomír Vážny má ako vicepremiér pre investície k dispozícii 15-členný tím úradníkov. Teraz pribudnú externí poradcovia.

K vicepremiérovi pre investície plánujú poradcov za 23 miliónov eur

Koncom minulého roka premiér Robert Fico „vymyslel“ Ľubomírovi Vážnemu funkciu vicepremiéra pre investície. V jeho kompetencii malo byť dohliadanie na veľké investičné projekty a čerpanie eurofondov od roku 2014. Zdá sa však, že Vážny vláde nestačí, chystá mu teda ďalších pomocníkov.

Poradcovia pri čerpaní investícií – to je nový nápad z dielne Úradu vlády, ktorý vôbec nebude lacný. Z eurofondov by mal počas štyroch rokov zhltnúť takmer 23 miliónov eur bez DPH. Píše o tom portál hnonline.sk.

Podľa hovorkyne vlády Beatrice Hudákovej sa tým odstráni jedna z príčin predlžovania a odkladania realizácie projektov spolufinancovaných z konkrétnych finančných programov.

Čítajte viac:

Vážny sa dočkal funkcie, Fico mu ju vymyslel

Vážneho aparát má mať pritom pätnásť úradníkov a zastrešovať megaprojekty za viac ako miliardu eur. Nový vicepremiér bude mať dôležité slovo pri rozhodovaní o tom, aké veľké investície Slovensko potrebuje. Načo sú potom vláde externí poradcovia?

„Obstarávané služby sú rozsiahle, nárazové a odborne náročné, verejný obstarávateľ nie je kapacitne a časovo schopný pokryť tieto služby svojimi kapacitami, resp. ministerstvami,“ cituje hnonline.sk Hudákovú.

S poradcom, resp. so skupinou poradcov vláda podpíše rámcovú zmluvu. Ich službyby mala využívať aj Národnú agentúra pre sieťové a elektronické služby.

VIDEO Plus 7 Dní