Tip na článok
Mestské služby v Nitre: Odsúdený Vladislav Borík je poverený ich riadením.

Vicežupan zmanipuloval verejnú súťaž, dnes je z neho riaditeľ

Bývalý vicežupan Vladislav Borík sa priznal k machináciám za desaťtisíce eur. Dostal podmienku a sedí na teplom miestečku.

Galéria k článku (4 fotografie )
Primátor Jozef Dvonč: Odobril rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ktoré poverilo riadením mestských služieb Vladislava Boríka.
Mestské služby v Nitre: Odsúdený Vladislav Borík je poverený ich riadením.
Vladislav Borík: Pred súdom sa priznal, že sa podieľal na machináciách pri verejnom obstarávaní za viac ako 180-tisíc eur.

Namočil sa do kauzy za desaťtisíce eur. Vladislav Borík ako vicežupan Nitrianskeho samosprávneho kraja podpísal tri zmluvy - dve na stavebný dozor a jednu na externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať dodávateľa stavby.

Po prevalení kauzy priznal, že verejnú súťaž zmanipuloval tak, aby vyhrali vopred vybrané firmy. Zo súdu odišiel s podmienkou a dnes je poverený riadením Mestských služieb v Nitre. Prednosta Mestského úradu v Nitre v tom nevidí problém.

Opäť v riadiacej funkcii

Keď v roku 2012 nabehli do budovy Nitrianskeho samosprávneho kraja policajti a v putách vyviedli vtedajšieho vicežupana Boríka, vyzeralo to na škandál nebývalých rozmerov. Muži zákona obvinili šesť ľudí vrátane vicežupana z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Podľa polície nominant Smeru spolu s ďalšími obvinenými prideľoval zákazky za desaťtisíce eur tak, aby sa víťazom stala vopred dohodnutá spoločnosť. Polícia vyčíslila ich zisk na viac ako 180-tisíc eur.

Borík po prevalení kauzy odišiel z lukratívnej pozície vicežupana, vzal rozum do hrsti a s prokurátorom urobil dohodu o vine a treste. V praxi to znamená, že sa v plnom rozsahu priznal k spáchaniu trestného činu za viac ako 180-tisíc eur. Napriek priznaniu Borík nemusel zabudnúť na atraktívne pozície v mestských podnikoch.

Na jeseň 2014 nastúpil do Mestských služieb v Nitre ako námestník. Po odchode riaditeľa v marci 2015 ho primátor Nitry Jozef Dvonč dokonca poveril riadením mestských služieb. Ani jeden z menovaných s tým nemal žiaden morálny problém. Napokon, až do vyrieknutia právoplatného rozsudku sa na Boríka vzťahovala prezumpcia neviny, hoci sa ku skutku priznal.

Ľady sa pohli, až keď sme o prípade informovali v PLUS 7 DNÍ. Po našom upozornení bol do riaditeľského kresla Mestských služieb v Nitre vymenovaný nový človek, ktorý však odstúpil z funkcie ešte v skúšobnej lehote.

Čítajte viac:

Mestským službám v Nitre šéfuje človek, ktorý má na krku obvinenie

Teplé miestečko

Od Boríkovho priznania pred prokurátorom ubehli mesiace, kým Špecializovaný trestný súd vytýčil termín pojednávania - 10. november 2015. Predpokladalo sa, že bývalý vicežupan spolu s ďalšou obvinenou, vedúcou oddelenia vereného obstarávania, prizná vinu v plnom rozsahu a súd im na základe toho schváli dohodu o vine a treste uzavretú s prokurátorom.

Poslancom mestského zastupiteľstva v Nitre však zrejme neprekážal profil muža, ktorý sa pred prokurátorom priznal k machináciám pri verejnom obstarávaní.

Koncom októbra 2015, niekoľko dní pred stanoveným súdnym pojednávaním, volení zástupcovia ľudu odobrili jeho opätovný návrat na post riaditeľa Mestských služieb v Nitre po tom, čo odíde ten predchádzajúci.

Pár dní nato Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel bývalý vicežupan s prokurátorom. Verdikt znel: trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky.

Borík tak za machinácie pri verejnom obstarávaní vyfasoval podmienku. Zároveň mu súd uložil zákaz stretávania so spolupáchateľmi alebo s účastníkmi na trestnom čine a tiež zákaz zúčastňovať sa vo výberových komisiách v súvislosti s verejným obstarávaním. Počas štyroch rokov nemôže ani zastávať funkciu vedúceho zamestnanca v štátnych orgánoch, obciach a vo vyšších územných celkoch.

V súvislosti s verdiktom sme sa obrátili na prednostu Mestského úradu v Nitre. Zaujímalo nás, či môže Borík zastávať v mestských službách vedúcu funkciu.

„Evidujem, že bol vynesený rozsudok, aj som si ho vyžiadal a tiež som si vyžiadal stanovisko pána Boríka, či mu z toho vyplynul zákaz zastupovať riadiacu funkciu takejto organizácie.

Záleží na tom, čo je vedúci zamestnanec obce - mne ide teda o to, či je to aj vedúci zamestnanec organizácie zriadenej obcou. Aj keď si myslím, že hlavným zodpovedným, aby postupoval v súlade so zákonom, je pán Borík,“ reagoval prednosta Mestského úradu Nitra a vyštudovaný právnik Igor Kršiak.

Dodal, že morálny rozmer menovania trestaného Boríka do funkcie nerieši. „Pre mňa je dôležité, čo môže a čo nemôže robiť, osobné a morálne veci ma v tomto smere netrápia,“ uzavrel Kršiak. Ak by sa preukázalo porušenie zákazu nariadeného súdom, Borík môže skončiť za mrežami. Keď sme sa ho na to chceli opýtať, nedvíhal mobilný telefón.

Dohoda sa oplatí

Prípady z posledných mesiacov ukazujú, že na Slovensku sa zrejme oplatí vyskúšať podvod s verejnými financiami či zobrať úplatok. Ak vás neprichytia, prilepšíte si. Ak vás predsa len „čapnú“ a obvinia, ku všetkému sa priznáte, s prokurátorom uzavriete dohodu a zo súdu odídete s podmienkou. Väzenia sa báť nemusíte. Jedine, že by ste porušili podmienku.

S podmienkami vyviazli viaceré známe persóny, ktoré prekročili zákon v snahe prilepšiť si. Príkladom je niekdajší prezidentský kandidát a vážený kardiochirurg Viliam Fischer, známy detský urológ Vladimír Polák i rektor Akadémie Policajného zboru v Bratislave Václav Krajník. Všetci menovaní vzali úplatok, priznali sa a zo súdu vyšli so vztýčenou hlavou sťa slobodní muži. Skončili s podmienkou.

Do elitnej partie „dohodárov“ patrí i bývalý vicežupan Borík. Kým on i vedúca oddelenia verejného obstarávania Gabriela Šranková obišli s podmienkou, ďalším štyrom obvineným hrozia až dvanásťročné tresty.

Navyše, bývalý vicežupan si napriek všetkému spokojne sedí v riaditeľskej funkcii, ktorú mu požehnali mestskí poslanci, prednosta mestského úradu aj primátor Nitry. A bude tam zrejme bačovať dovtedy, kým sa nenájde profesionál schopný vykonávať funkciu šéfa Mestských služieb v Nitre.

VIDEO Plus 7 Dní