Bez jediného dôkazu, bez reálnej možnosti brániť sa. Tak opísal generálny prokurátor Maroš Žilinka obvinenie sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna, ktorého zmietla kauza Víchrica. Podľa neho boli skutky, za ktoré sudcu od konca októbra stíhali, založené len na hmlistej výpovedi kajúcnika. Aj tak chcela dozorujúca prokurátorka strčiť sudcu Kolcuna do väzby.

Dvom ďalším obvineným sudkyniam z akcie Víchrica generálny prokurátor zrušil obvinenia čiastočne. Rozpadne sa kauza vyšetrovateľom pod rukami?

Nezistený čas, neurčitá osoba aj suma

Obvinenie v kauze vzniesla prokurátorka ešte 27. októbra. Obvinení boli viacerí sudcovia, aj Monika Jankovská či kontroverzný podnikateľ Zoroslav Kollár. Sudcovi Jozefovi Kolcunovi z Najvyššieho súdu SR prokurátorka špeciálnej prokuratúry kládla za vinu, že „v presne nezistený deň pravdepodobne v roku 2017 na nezistenom mieste“ v prípade sporu, v ktorom figuroval Slovenský syndikát novinárov, si dal „sľúbiť od neurčitej osoby neurčitý úplatok pre zákonného sudcu“. V ďalšom bode obvinenia je skutok opísaný podobne. V nezistenom čase na neznámom mieste si dal od neurčitej osoby sľúbiť neurčitý úplatok. 

Polícia sa dozvedela o údajnom korupčnom správaní Kolcuna od sudcu Sklenku. Tvrdil, že za ním Kolcun posielal „poslíčkov“. A polícii to stačilo na Kolcunovo zadržanie.

Po zadržaní sa Kolcunov obhajca Sergej Romža proti nekonkrétnym obvineniam ostro ohradzoval. „Ťažko sa vyjadruje ku skutkom, ktoré sú založené na neurčitkoch. Nie je zrejmé, koho kontaktoval, kto kontaktoval jeho, v akej veci. Je to hodnotené ako fabulácia doktora Vladimíra Sklenku.“

Vladimír Sklenka je jedným z mnohých kajúcnikov v rozohratých kauzách. Už len preto, čo sme o Sklenkovom charaktere vedeli z minulosti, by sme jeho reči mali vážiť na veľmi jemných váhach.

Namočil ho kajúcnik

Sklenka, ktorý vo svojej deväťdňovej výpovedi spomínal meno sudcu Kolcuna, sa na miesto podpredsedu okresného súdu vyšplhal z pozície ochrankára a šoféra sudcu Štefana Harabina. Kajúcnikom sa stal po tom, čo sa prevalila Kočnerova Threema. Z nej vyplynulo, že si čulo písali a sudca informoval Kočnera o všetkom, čo sa dialo na Okresnom súde Bratislava I. Vymenili si šesťtisíc správ za necelý rok.

Sklenka priznal, že len od Koč­nera vzal na úplatkoch vyše 170-tisíc eur. A to bol jeho ročný plat vyše 31-tisíc eur. Keď ho polícia pritlačila, začal spievať a v jeho výpovediach sa objavili mená ďalších sudcov, ktorí nakoniec skončili v sieti akcií Búrka a Víchrica.

Spolupráca s políciou Sklenkovi výrazne pomohla. Jeho vlastné obvinenie bolo odložené a nezaistili mu majetok. Užíva si slobodu a jeho manželka podniká. Zrejme aj vďaka nelegálne získaným peniazom.

Obvinený „nevieme z čoho“

Proti návrhu prokurátorky zobrať sudcu Kolcuna do väzby sa postavil hneď na začiatku Ústavný súd. Návrh zamietol.

Kolcunov advokát podal sťažnosť proti obvineniu a upozorňoval, že v takomto totálne neurčitom prípade je ťažké realizovať právo na obhajobu. Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka mu dal za pravdu. Obvinenie sudcu Jozefa Kolcuna zrušil.

„Dôvodom zrušenia obvinenia založeného na jedinom dôkaze a aj to v jednom prípade nepriamom - nekonkrétnej výpovedi kajúcnika JUDr. V. S. - bola úplná abstraktnosť stíhaných skutkov,“ zdôvodnil Žilinka. Pod iniciálmi V. S. sa skrýva exsudca Vladimír Sklenka.

Podľa Žilinku bola konštrukcia skutkov opísaných v uznesení o vznesení obvinenia taká neurčitá, že obvinenému neumožňovala využiť jeho právo na obhajobu, „pretože nevedel, proti čomu sa vlastne brániť“.

„Opis skutkov bez špecifikácie súdnej veci, respektíve jej označenia bez jediného dôkazu, ktorý by také skutkové zistenie potvrdzoval, v súvislosti s ktorým malo dôjsť k ponuke úplatku, ale aj miesta či času spáchania skutku, mal za následok porušenie zákonnej podmienky opisu skutku tak, aby nemohol byť zamenený s iným skutkom,“ dopĺňa Žilinka.

Zrušili aj iným

Sudca Kolcun nie je jediný, čej sťažnosti vyhovel generálny prokurátor Žilinka. Čiastočne vyhovel aj bývalej podpredsedníčke Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Jarmile Urbancovej, ktorej zrušil obvinenie v jednom bode pre zločin prijímania úplatku. A takisto sudkyni Kataríne Bartalskej, ktorej zrušil obvinenie v jednom bode pre zločin zasahovania do nezávislosti súdu. Zároveň odkázal prokurátorom a vyšetrovateľom, že takto to ďalej nepôjde.

„Právo a spravodlivosť totiž nemôžu byť založené na nepráve,“ skonštatoval Žilinka.

Viac FOTO v GALÉRII >>

V prípade Víchrica sa okrem zrušení obvinení dejú ďalšie veci. Špecializovaný trestný súd rozhodol začiatkom marca o prepustení z väzby Zoroslava Kollára a Jarmily Urbancovej. Prokurátorom sa to nepáči, podávajú sťažnosť. Kým nerozhodne Najvyšší súd, dvojica ostane za mrežami.