Tip na článok

VIDEO 17 tisíc rozzúrených Košičanov: Raši, zatoč s tou súkromnou firmou!

Už to má čierne na bielom! Presne 17 396 ľudí podpísalo petíciu proti aktuálnemu parkovaciemu stavu v Košiciach. Protestovali tak proti tomu, aby parkové v druhom najväčšom meste na Slovensku vyberala súkromná firma – konkrétne EEI.

Galéria k článku (12 fotografií )
Porátané: Presne 17396 podpisov je na perícií proti parkovnému pod taktovkou EEI v Košiciach
Krátko po deviatej: Predseda petičného výboru Igor Petrovčík vyberá podpisy na magistráte.
Krátko po deviatej: Predseda petičného výboru Igor Petrovčík vyberá podpisy na magistráte.

Aj keď mesto značne spochybňovalo toľký počet podpisov, v pondelok ráno ich petičný výbor odovzdal na podateľni magistráru. Aktivisti na čele s predsedom petičného výboru Igorom Petrovčíkom si to namierili aj za samotným primátorom, aby ho o odovzdaní petície informovali. Okrem primátora ju adresovali aj celému mestskému zastupiteľstvu.

Za pár mesiacov: Cez 17 000 podpisov vyzbierali petičiari od júna tohto roka.
Za pár mesiacov: Cez 17 000 podpisov vyzbierali petičiari od júna tohto roka.
RUDOLF FELŠÖCI

Petičiari vyzbierali cez 17 000 podpisov. Foto: Rudolf Felšoci

„Petícia vznikla ako spontánny výraz nespokojnosti obyvateľov Košíc a okolia s koncepciou schváleného plateného parkovania podľa podnikateľských predstáv spoločnosti EEI, ktorá absolútne nepripravená vstúpila do platnosti 1.7.2016 a rozšírila doposiaľ spoplatnené centrum Košíc o zóny č.1-10,“ píšu petičiari vo svojom sprievodnom liste, ktorý odovzdali na podateľni radnice.

Podpísali nielen Košičania

Obhajujú aj podpisy ľudí, ktorí nemajú trvalé bydlisko v Košiciach a tiež petíciu podpísali. Petičný zákon im to totiž umožňuje. „So zbieraním podpisov sme začali v júni tohto roka. Nestretli sme s pritom ani s jednou negatívnou skúsenosťou,“ dozvedáme sa od aktivistu Henricha Burdigu. Už od začiatku sa podpisy na hárkoch, alebo v elektronickej podobe priamo cez internet zhromažďovali v stovkách.

Petičný odpor: V pokoji dorazili na magistrát členovia petičného výboru krátko po deviatej.
Petičný odpor: V pokoji dorazili na magistrát členovia petičného výboru krátko po deviatej.
RUDOLF FELŠÖCI

Členovia výboru dorazili tesne po deviatej. Foto: Rudolf Felšoci

Raši, zníž poplatky!

V petícií žiadajú primátora, ako aj mestské zastupiteľstvo, aby zriadili konkurenčný mestský podnik, ktorý by spravoval parkovací systém, mimo súčasnej zóny plateného parkovania. Žiadajú aj zníženie poplatku za prvú rezidentskú kartu na 5 eur. „Mieru nespokojnosti občanov vyjadruje rozsah petície. Je pravdepodobne najväčšou v histórií Košíc,“ tvrdia aktivisti.

Primátor Richard Raši začal brať petíciu vážne. „Petíciou sa budeme zaoberať tak, ako to ukladá zákon. Bude skontrolovaná po formálnej stránke. Ide o petíciu, ktorá sa týka dôležitej súčasti mesta,“ skonštatoval po tom, ako sa stretol s petičiarmi po odovzdaní ich petície na magistráte.

VIDEO Plus 7 Dní