Tri mesiace po parlamentných voľbách príde k zmenám aj v Slovenskej informačnej službe (SIS). Podľa koaličnej dohody sa na jej čelo postaví nominant SNS, doterajší manažér technicko-investičného oddelenia a člen hospodárskej rady Bratislavskej arcidiecézy a bývalý prezident Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku Anton Šafárik.

Nový šéf SIS: Podľa koaličnej dohody ním bude nominant SNS Anton Šafárik. Foto: TV LUX

K zmenám však dôjde aj v nižších poschodiach. V bezpečnostnej komunite sa šíria šumy, že na post námestníka riaditeľa tajnej služby pre legislatívu a finančné záležitosti existujú dvaja horúci adepti.

Ako prvé sa spomína meno súčasného okresného policajného riaditeľa z Dunajskej Stredy Pétera Botha a ako možný kandidát je v hre aj niekdajší šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Peter Krajíček.

Pozrite si letecký záber sídla, v ktorom žije Both

S otáznikom

„Námestníkom riaditeľa by sa mal stať Péter Both. Policajný riaditeľ z Dunajskej Stredy, ktorý tam je vo funkcii ostatných zhruba desať rokov,“ informoval nás zdroj pred niekoľkými dňami. Zároveň podotkol, že pri tejto nominácii sú namieste isté rozpaky.

Dunajská Streda bola totiž až donedávna azda poslednou slovenskou baštou klasickej mafie. Bola mestom, kde boli stále živé praktiky vydierania, zastrašovania, umlčiavania protivníkov falošnými trestnými oznámeniami, prevádzkovaním čiernych výrobní cigariet.

Práve v týchto dňoch začali vypovedať vrcholní členovia miestnej mafie o desiatkach vrážd konkurenčných gangstrov a bielych koní. Súčasťou výpovedí sú informácie o tom, kto z policajtov spolupracoval s podsvetím, informoval ho o chystaných akciách a kryl trestnú činnosť.

V tejto súvislosti už úrad inšpekčnej služby začal konať a jedného z podozrivých policajtov postavil mimo služby. Péter Both je sused bývalého policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka z rokov 2010 až 2012. Zhodou okolností aj Jaroslav Spišiak bol kedysi okresný šéf polície v Dunajskej Strede.

Susedia: Both aj Spišiak bývajú na konci slepej ulice, ktorá je na začiatku označená zákazom vjazdu pre tam nebývajúcich ľudí. Foto: Juraj Roščák

A zhodou okolností i jeho sa týkajú najnovšie objavy pozostatkov obetí mafie zakopaných na pozemku pri Čótfe. Polícia mala na jar roku 2011 informácie o tom, že mafiánsky bos Sátor je zakopaný na farme v Čótfe, kde vtedy vykopali telá zavraždených bratov Raiszovcov.

S vykopávkami však polícia v roku 2011 po náleze Raiszovcov skončila a Sátorovo telo nehľadala. Prečo polícia na čele s prezidentom Spišiakom nekonala a dovolila pohrobkom zo Sátorovho gangu pod vedením Lehela H., Kristiána K. a Zsolta „Čontyho“ Nagya terorizovať ľudí v meste ďalších päť rokov?

Odpoveď opäť pozná len vtedajšie vedenie polície. Both aj Spišiak bývajú v jednej ulici spolu s podnikateľom a bývalým starostom Ernestom Tóthom.

„V súvislosti s bývalým starostom sme podali tri či štyri trestné oznámenia týkajúce sa okrem iného hospodárenia s majetkom obce, vyšetrené to stále nie je. Fakt je, že predaj pozemkov v tej lokalite, kde bývajú páni Spišiak a Both, mal do činenia aj s Ernestom Tóthom. Nakoniec, pán Tóth má stále na tej istej ulici pozemok na svoje meno,“ povedal nám starosta Urogi.

V hre je aj Krajíček

„Okrem Botha, ktorý má údajne problémy s vyjadrovaním v úradnom slovenskom jazyku a je otázne, ako urobí jazykové testy zo slovenčiny, sa v súvislosti s postom námestníka v SIS spomína meno Petra Krajíčka. Je to bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), opäť z čias, keď bol vo funkcii Jaroslav Spišiak. Krajíček je aktuálne šéfom mestskej polície v hlavnom meste, ale hovorí sa aj o jeho spolupráci s tajnými službami,“ naznačil ďalší zdroj z prostredia.

Pripomenul i Krajíčkovu kauzu z roku 2008, vtedy vraj policajt požičal milión korún podnikateľovi obvinenému v kauze pozemkovej mafie Ladislavovi B. Dokument o pôžičke sa našiel pri domovej prehliadke u podnikateľa. Navyše vo firme u podnikateľa B. pracovala Krajíčkova manželka. Zaujímavosťou je, že v čase, keď Krajíček požičiaval milión korún, sám potreboval peniaze na kúpu bytu.

Prípad pozemkovej mafie dodnes nie je pred súdom. Krajíček sa v roku 2010 za ministra Daniela Lipšica stal šéfom ÚBOK-u a práve tento odbor vyšetroval aj kauzu pozemkovej mafie, v ktorej okrem Ladislava B. bol obvinený napríklad starosta Rusoviec Dušan Antoš i bývalý siskár a únosca Michala Kováča mladšieho Michal Hrbáček.

Prepolicajtované?

„Riaditeľ SIS nemusí byť pôvodnou profesiou spravodajský dôstojník. Napríklad post riaditeľa CIA zastával v roku 1976 George H. W. Bush senior bez akýchkoľvek skúseností zo spravodajskej komunity.

Na druhej strane zástupca riaditeľa SIS má kľúčové postavenie v službe, pretože zodpovedá za jej každodenný chod, koordináciu spravodajských operácií a profesionálnu kontrolu aktivít jednotlivých útvarov. Ako pravá ruka šéfa by mal mať bohaté skúsenosti so špecifikami fungovania spravodajských služieb,“ vysvetľuje bývalý riaditeľ rozviedky SIS Igor Cibula.

Podľa neho riaditeľ SIS nemusí rozumieť zložitostiam spravodajskej operatívy, ktorej podstatou je predovšetkým získavanie, riadenie a úkolovanie agentov a iných tajných spolupracovníkov.

„Očakávajú sa od neho predovšetkým manažérske schopnosti, ale tiež zasvätená orientácia v naliehavosti odhaľovania bezpečnostných rizík, ktoré ohrozujú základné záujmy štátu. Aj v tomto kontexte sa vyžaduje u jeho zástupcu nie policajná prax, ale skúsenosti spravodajského dôstojníka.

V súčasnosti je podľa môjho názoru naša spravodajská služba ‚prepolicajtovaná‘. Je to negatívna vizitka politických elít na Slovensku, ktoré sa neopierajú o profesionálnych spravodajských poradcov, ale intuitívne sa spoliehajú na svojich ‚známych‘ z bezpečnostného rezortu a ich osobnú lojalitu považujú za garanciu profesionality,“ dodáva Cibula.

My sme si ešte overovali, kto politicky stojí za nomináciou Pétera Botha. Vzhľadom na to, že riaditeľa SIS nominovala Slovenská národná strana a vo funkcii námestníka pre operatívu zatiaľ zostáva aj nominant z čias bývalej vlády, rovnako expolicajt Ľudovít Mihaľ, ostávajú už len strany Sieť alebo Most-Híd.

„V #Sieti sme presvedčení, že v priestore bezpečnostných služieb nemajú stranícke nominácie miesto a o žiadne pozície sme sa preto ani neusilovali. Spomínané mená sú navyše pre vedenie strany úplne neznáme,“ napísala nám hovorkyňa strany Karmen Németová.

V podobnom duchu reagoval aj hovorca Mostu-Híd András Nagy, ktorý deklaroval, že ich strana nemá žiadneho nominanta do vedenia SIS. „Ja sa k tomuto nevyjadrujem, nie že popieram alebo nepopieram. Som odborník, neangažujem sa do politiky. Tam, kde máme dôveru a kde nás ustanovia, tam budeme. To je asi všetko, čo by som k tejto téme mohol povedať,“ vyjadril sa zjavne zaskočený Péter Both.