Tip na článok
Kontrola: Tí, ktorí sa dostali do rokovacej sály, prešli dôkladnou kontrolou tak ako na letisku. Okrem zbraní hľadali policajti i vajíčka.

VIDEO Cirkus na košickom magistráte: Policajti šacovali ľudí, okrem zbraní hľadali aj vajíčka

Košický magistrát bol včera strážený prinajmenšom ako bratislavská Reduta počas samitu európskych lídrov.

Galéria k článku (15 fotografií )
Chránený: Košický magistrát bol počas pondelkového mestského zastupiteľstva chránený ako oko v hlave. Policajná presila bola značná pred začatím rokovania. Nechýbal ani policajný pes.
Petičná akcia: Aj pred začatím mestského zastupiteľstva Košičania podpisovali petíciu proti parkovaciemu systému pod taktovkou súkromnej spoločnosti EEI.
Nepáči sa im: Mnohí Košičania žiadajú, aby Raši kvôli parkovaciemu cirkusu odstúpil. Ten na to nevidí dôvod.

Kvôli mestskému zastupiteľstvu a avizovanej hojnej účasti aktivistov a odporcov súčasného košického primátora Richarda Rašiho sa sídlo mestských radných stalo na niekoľko hodín doslova nedobytným.

Prehliadka ako na letisku

Mestskí a štátni policajti hliadkovali pri každom vstupe, na magistrát. Nechýbal ani policajný pes. Vo vnútri na možných návštevníkov mestského zastupiteľstva čakala osobná prehliadka, tak ako tomu býva na letisku pri odletoch. Okrem zbraní policajti hľadali aj vajíčka

Dnu sa dalo dostať len cez zátarasy, pri ktorých hliadkovali policajti a usmerňovali zvedavcov. Policajti okrem možných zbraní kontrolovali i to, či náhodou horúce hlavy nenesú do rokovacej sály náhodou aj vajíčka.

Pre verejnosť nedostupný

Aj keď pôvodné odhady boli, že pred magistrát príde niekoľko tisíc odporcov Rašiho a vládneho Smeru, nakoniec ich bolo len pár desiatok.

Radní nič nenechali na náhodu, magistrát pre verejnosť, ktorá by si náhodou chcela ísť niečo vybaviť – či už platenie daní mestu, alebo požiadať sociálny odbor o pomoc – uzatvorený. Úradníci boli síce v práci, no nik sa k nim kvôli policajnej ochrane a obavy z davovej psychózy kvôli zastupiteľstvu nedostal.

Odstúp, klamár!

Nespokojní Košičania sa do zasadačky v obmedzenom počte však dostali aj spolu s transparentmi a tak sa primátor ešte pred začatím zastupiteľstva dozvedel, že je klamár a má odstúpiť.

Nepáči sa im: Mnohí Košičania žiadajú, aby Raši kvôli parkovaciemu cirkusu odstúpil. Ten na to nevidí dôvod.
Nepáči sa im: Mnohí Košičania žiadajú, aby Raši kvôli parkovaciemu cirkusu odstúpil. Ten na to nevidí dôvod.
Foto: Rudolf Felšöci

Nepáči sa im: Mnohí Košičania žiadajú, aby Raši kvôli parkovaciemu cirkusu odstúpil. Ten na to nevidí dôvod.Foto: Rudolf Felšoci

Nadávky a návrhy na odstúpenie sa na primátorovu hlavu hrnuli z úst nahnevaných obyvateľov Košíc takmer celé tri hodiny, čo poslanci a vedenie mesta diskutovalo o rozbehnutom parkovacom systéme za účasti firmy EEI. „Fuj hanba! Ste klamári! Raši odstúp!,“ skandovali naštvaní Košičania.

„Kúpili“ si ich výhodami?

A aj keď bol tlak verejnosti veľký, mestskí poslanci, z ktorých mnohí majú parkovacie karty platné v rámci celého mesta len za cenu dane, nakoniec schválili to, čo im predniesol primátor. Parkovanie v meste aj naďalej bude prevádzkovať súkromná firma EEI. Len s tým rozdielom, že primátor pripraví návrh, v ktorom budú zapracované niektoré pripomienky občanov.

Parkovanie v meste: Košičania stále veria, že mesto predsa len vyjde v ústrety občanom a nie súkromnej parkovacej firme.
Parkovanie v meste: Košičania stále veria, že mesto predsa len vyjde v ústrety občanom a nie súkromnej parkovacej firme.
Foto: Rudolf Felšöci

Parkovanie v meste: Košičania stále veria, že mesto predsa len vyjde v ústrety občanom a nie súkromnej parkovacej firme.Foto: Rudolf Felšoci

Tie okrem iného hovoria aj o tom, že sa môže znížiť cena rezidenčných kariet a upravia sa podmienky používania a využívania týchto kariet. V súčasnosti sa na jednu bytovú jednotku dajú vybaviť tri takéto karty, pričom prvá stojí na rok 35 eur, druhá sedemdesiat a tretia až 150 eur.

Jeden z aktivistov po skončení hlasovania poznamenal, že keď nič iné výhodu hlasovanie prinieslo: „Koncentrácia policajtov tu bola tak vysoká, že tieto tri hodiny nemal kto merať v Košiciach rýchlosť,“ podotkol ironicky.

Košičania však stále veria, že mesto predsa len vyjde v ústrety občanom a nie súkromnej parkovacej firme.

VIDEO Plus 7 Dní