Tip na článok

VIDEO Dramatická situácia na východe Slovenska. Hrozia povodne!

Po dlhotrvajúcich mrazoch prišlo rýchle oteplenie a topenie snehu. Hladina riek rýchlo stúpa, pri viacerých tokoch hrozí, že sa vybrežia.

Galéria k článku (6 fotografií )
Rýchly prílev: Ľadové kryhy rýchlo plní tok rieky.
Pinkovce: Ľadová drť mala hrúbku minimálne jedného metra. Rieku úplne pokryla a hustá kaša sa posúvala len veľmi pomaly.
Pinkovce: Ľadová drť mala hrúbku minimálne jedného metra. Rieku úplne pokryla a hustá kaša sa posúvala len veľmi pomaly.

Kryhy a ľadová drť

Ubľanka na severovýchode Slovenska bola úplne zamrznutá, plná primrznutých ľadových krýh a cez víkend a jej priepustnosť museli zabezpečiť hasiči.

Uh na juhovýchode sa nebezpečne plní posledné dva-tri dni. Ľadová drť s niekoľkometrovými a desiatky centimetrov hrubými kryhami nebezpečne blokujú rieku pozdĺž hranice s Ukrajinou.

V nedeľu to bolo päť kilometrov od Pinkoviec, dnes ráno už museli na rieke vyhlásiť prvý stupeň povodňovej aktivity.

Hladina stále stúpa

Situácia je naozaj dramatická. „Neskutočne to hučí. Plávajúci ľad z neďalekých ukrajinských Karpát rýchlo napĺňa naše koryto. V Užhorode je rieka široká, tu sa zužuje a aj preto sa toto hrdlo rýchlo zapĺňa a hladina stúpa. Zatiaľ sa stúpanie nezastavuje. Uvidíme, čo prinesie dnešné počasie,“ povedal nám jeden z obyvateľov Pinkoviec.

Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu Uh za posledných 24 hodín stúpol takmer o jeden meter a ďalej sa jeho hladina zvyšuje. Teplota vody sa pohybuje okolo nuly.

VIDEO Plus 7 Dní