V médiach sa aktuálne píše o vašej mafiánskej minulosti. Ako to beriete?

Vôbec ma to nerozčuľuje. Píšu, čo bolo pred dvadsiatimi rokmi. A je to pravda?

Ja neviem. Je to pravda?

Nie, nie je to pravda. Lebo keď som chodil u nás doma v Poprade, tak sme boli iba chlapci. Ale u nás sa nevyberalo výpalné, u nás sa nerobilo nič zlé. A vôbec, že nás niekto spojil s mafiou, že sme sa poznali s Černákom alebo s inými? Alebo čo má byť?

Ondrej Žemba: Muž považovaný za mafiánskeho bosa si leto užíva vo svojej haciende na ostrove Brač.
Zdroj: Emil Vaško

Poznali ste sa s Mikulášom Černákom, Milanom Reichelom alebo Róbertom Holubom, ktorí boli mafiánski bosovia jednotlivých skupín?

Však s Reichelom som cvičil, Holuba som videl dva- alebo trikrát, keď išiel s Reichelom niekam, ale ja som s ním nebol v kontakte vôbec. A Černáka som spoznal, lebo som mal posilňovňu, on chcel chodiť ku mne cvičiť, potom si on zariaďoval posilňovňu, tak bol za mnou, aby som mu ju pomohol zariadiť. Tak som mu pomohol.

Milan Reichel: Svojho času považovaný za mafiánskeho bosa Popradu.
Zdroj: archív

Vy ste boli pomerne úspešný podnikateľ. Boli vaše podnikateľské aktivity spojené s týmito ľuďmi?

Nikdy som s nimi nerobil. Nemal som záujem, lebo som vedel, že raz to každého dobehne. Mal som strážnu službu, fitnescentrum, hotel v prenájme a takto pomaly som sa rozvíjal.

Nezaujímal váš biznis podsvetie? Akým spôsobom ste si to vyriešili?

U nás v Poprade sme chlapci, ktorí sme cvičili, chodili do posilňovne a u nás nikto od nikoho nepýtal nič, lebo sme boli kamaráti. V tom čase som Milana Reichela trénoval, on bol kamarát s tými, s tými a s tými, ale mňa to tak nezaujímalo.

Kulturistický šampión Ondrej Žemba
Zdroj: archív

Vo výpovedi Mikuláša Černáka sa objavila informácia, že práve vy ste si objednali vraždu mafiánskeho bosa Róberta Holuba. A vaše autá, ktoré potom vlastnili černákovci, mali byť čiastočnou úhradou za jeho popravu. Je to pravda?

K tomu som sa už vyjadroval aj na polícii. Auto bolo z mraziarní, kde bol Peter Kuchár, on podpísal auto na úver a my sme ho preto dali potom preč. Povedali sme mu stop. To je tvoj podiel, podpísal si, dal si si, koniec. Amen. A ja som nemohol ísť a zobrať mu ho.

Ako sa dostalo Audi S8 z Tatravagónky k černákovcovi Jánovi Kánovi?

To bolo staré auto, preboha. Kán začal vo vagónke odoberať šrot a videl, že tam stojí, tak si ho asi kúpil. Ja som do všetkého nezasahoval.

Ján Kán - V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.
Zdroj: Emil Vaško

Mikuláš Černák však vypovedal, a píše to aj vo svojej knihe, že tie autá ste im dali za vraždu Róberta Holuba.

Černák vie, prečo to píše. Asi boli niektoré veci, v ktorých sa mu nevyhovelo, čo bolo, tak píše takéto veci. Ako som si ja mohol objednať vraždu Holuba, keď on bol s Holubom jedna ruka? To je, ako keby som vám povedal, že „zrobte“ svojho kolegu.

Na nemocničnom lôžku: Bos košického podsvetia Róbert Holub skončil so štvornásobným priestrelom hlavy.
Zdroj: Archív

Prečo teda Černákovi vaše meno vôbec napadlo?

Ale ja neviem. Ja som nebol za ním v base. Viete, to je tak - s kým on nemal spor? S každým. Aj s kamarátmi.

A s vami mal teda aký spor?

Aký mal problém so mnou? Nechcem vyťahovať veci. Niekomu som asi nevyhovel, čo chceli v Poprade robiť, tak rozpráva. Vtedy na mňa robili aj iné veci. No ja sa už k tomu nevraciam, lebo to bolo dávno.

Hovoríte o príprave vašej vraždy?

Áno bola, pravdaže bola, ale ja to už neriešim. Lebo riešila to aj polícia, dostali basu za to. Ale niekomu to asi nevyhovovalo, že ma nestihli „zrobiť“. A potom, keď niekto sedí dnu a niečo od vás chcú, a ja sa od nich dištancujem, tak to tak je, ale mne to je už jedno.

Súviselo to so sporom s Mikulášom Černákom?

Počuli ste, bola na mňa objednávka vraždy. On bol raz nahnevaný, raz bol dobrý, preto sme sa stretávali veľmi málo. Keď prišiel Černák do Popradu, tak len do Gerlachu k Reichelovi, takže my sme sa stretávali zriedkavo.

S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka.
Zdroj: archív

Prečo vás chceli zavraždiť?

No, chceli ma dať dole, to stačí.

Ako to bolo so šrotom z Tatravagónky, ktorý ste spomínali? Práve ten sa totiž spomína vo výpovediach viacerých svedkov ako biznis černákovcov a hlavne Jána Kána.

To bolo tak, že bolo treba zrušiť kotolňu. A vagónka mala za to zaplatiť peniaze, ale oni povedali, že chcú za to šrot. Čo odvezú do šrotu, to bude jeho. A tak sa tam dostal, riaditeľ s nimi podpísal papier a oni odoberali šrot. A neviem, či ho neodoberajú dodnes.

Boli ste majiteľom Tatravagónky Poprad, ktorá bola predmetom rôznych sporov a vrážd. Poznali ste sa s Petrom Steinhübelom, prezývaným Žaluď?

Poznal som ho. Ale viete čo? Do tých vecí zasahovať nebudem, to sú už dlhé roky a nemám k nemu čo povedať. Poviem vám iba jednu vec. Bol som s ním kamarát, Boris Kollár bol s ním kamarát. Žaluďa som poznal tak, že keď išiel do Tatier, Boris Kollár mi zavolal, že keď tam príde Peter, aby sme mu postrážili auto. Lebo my sme strážili parkoviská hotelov v Tatrách.

Peter Steinhübel - Zomrel 4. augusta 1999. Považovali ho za bosa bratislavského podsvetia. Bol známy pod prezývkou Žaluď.
Zdroj: Archív

Akú úlohu mal Boris Kollár, bol nejakou pravou rukou Žaluďa?

Nie, to neviem. To bolo pred dvadsiatimi rokmi a ja už neviem nič. Boli kamaráti.

A Boris Kollár mu tam vybavoval veci?

No len mi volal, že Ondrejko, keď strážite tie parkoviská a hotel, tak aby nemal u nás Žaluď nejaký problém. Neviem aký, ale my sme tam boli, keby niekto mal problém, hociktorý hosť, tak jasné, že to budeme riešiť.

Boris Kollár: Podľa Žembiu zabezpečoval pohodlie mafiánskemu bosovi prezývanému Žaluď.
Zdroj: archív

Vaše meno sa spolu s Tatravagónkou spájalo so zavraždeným Bachledom aj so zavraždeným Žaluďom. Ako takéto spojenia vnímate?

Môžu spájať, koľko chcú, ja s tým nemám nič spoločné ani nechcem mať, lebo tam bola iná hra, iná politika.

Poznali ste sa s Vladimírom Bachledom, ktorého zavraždila mafia kvôli podielom z Tatravagónky?

No, poznali sme sa s Vladom, ale necháme to tak, dobre? Nechcem, aby sa to riešilo. My sme boli kamaráti s Vladom dlhé roky a hotovo.

Zdroj: archív

Vy ste tiež museli v Tatravagónke skončiť. Ako to prebehlo?

Prišiel Alexander Beljajev, že chcú odkúpiť vagónku, malo to ísť do konkurzu, ale ja som to nedal. Keď som tam prišiel, bol úver jedna miliarda šesťstopäťdesiat miliónov korún, a keď som odchádzal, bol osemstopäťdesiat miliónov. Takže ja som zaplatil osemsto miliónov korún za štyri roky. A bol som rád, že som odtiaľ odišiel, lebo som mal vysoký tlak. A od všetkého mám pokoj.

Ako si vysvetľujete, že vás označujú za mafiánskeho bosa?

Viete, ja viem, čím žijem, viem, ako žijem, viem, z čoho žijem, a ostatní ľudia, keď majú takýto pocit, tak im ho brať nebudem. Teraz vy poviete, že som bol bos a ja vám mám hlavu rozbiť?

Chápem, ale ako to vzniklo?

Cvičili sme chlapci, nikto si u nás nemohol nič dovoliť. Holub si nemohol dovoliť vyberať výpalné ani Kolárik si nemohol dovoliť vyberať výpalné, tak nás spájali, že sme podsvetie. Ale keď nájdete v Poprade jedného podnikateľa, že my sme od neho niekedy zobrali výpalné, dám takto ruky (skrížil ruky - pozn. red.) a pôjdem do basy sám. Takže u nás to bolo takto.

Ondrej Žemba: Je považovaný za mafiánskeho bosa Popradu. Región mal prevziať v čase, keď bol Milan Reichel na úteku.
Zdroj: Emil Vaško

Teda ste udržiavali akýsi poriadok v regióne?

Hej, tak. Keď chceli nejakého podnikateľa vypaľovať, zasiahli sme a nedovolili.

Súvisela objednávka vraždy s tým, čo ste teraz opísali?

Boli v tom siskári a tak ďalej a tak ďalej.

Aj vaše meno sa spájalo so Slovenskou informačnou službou. Boli ste jej členom?

Nikdy, hoci si to o mne mysleli všetci. Myslel si to aj nebohý černákovec Šipula, aj ďalší Bystričania. Mne to vyhovovalo, čo si myslia. Mám pokoj.

Černákovec Ján Kán si vraj k vám chodil po tašky s peniazmi, je to pravda?

A čo spadol dakto na hlavu? Nech mi to príde povedať. Ako by som sa dostal vo vagónke k peniazom? Všetky peniaze išli predsa na účty a podpisové právo som nemal žiadne.

Mali ste nejaký spor s Petrom Steinhübelom, prezývaným Žaluď?

Nie, nemal. My sme tam akurát strážili, lebo niektorí mali určité problémy. To prišlo na záznamník, že keď nezloží peniaze, zabijú syna jednému z vagónky. Tak sme to riešili, preto nás spájali.

Tatravagónka v Poprade: Vlastnícke pomery v podniku boli dôvodom na likvidáciu Vladimíra Bachledu.
Zdroj: Ivan Mego

A ako si vyrovnali podiely, ktoré zostali po Žaluďovi?

To neviem, mal som podiel od Trnavčanov, ale o Žaluďových akciách neviem. Bolo tam veľa firiem a ako a kam tie akcie išli, to nikto nevie.

Čomu sa dnes venujete?

Mám bezpečnostnú službu, ale to len tak na nejaké firmy, ktoré strážime. Som na penzii a venujem sa deťom.

Máte dnes niečo s Tatravagónkou?

Nie, nič. Odkedy som odtiaľ v roku 2004 alebo 2005 odišiel, nechcem mať nič spoločné s ničím, nechcem prísť o hlavu. Už nerobím nič, som v dôchodku.