Tip na článok
Viliam Fischer: Známy kardiochirurg sa dohodol na vine a treste. Priznal úplatok tritisíc eur.

VIDEO Fischer na súde uspel. „Chcem robiť iba konzultácie, to snáď môžem!“ bránil sa známy slovenský kardiochirurg

„Čo spravil, to spravil, to je druhá vec. Ale nemôžeme zato negovať celý jeho život,“ hovorí o Viliamovi Fischerovi jeho advokát. Špecializovaný súd rozhodol, že známy slovenský kardiochirurg a bývalý kandidát na prezidenta sa bude môcť vrátiť po korupčnom škandále ku svojej práci.

Galéria k článku (14 fotografií )
Mikulášsky večierok: Fischer na snímke s hercom Štefanom Kožkom.
Obľúbený: Viliam Fischer v spoločnosti slávneho hokejistu Jozefa Golonku a herca Martina Hubu.
Obľúbený: Viliam Fischer v spoločnosti slávneho hokejistu Jozefa Golonku.

Viliam Fischer sa dnes po roku a pol vrátil pred sudcu Špecializovaného trestného súdu. Po korupčnom škandále, žiadal o skrátenie zákazu lekárskej činnosti. Úspešne.

Pozrite sa, čo nám povedal bezprostredne po vynesení verdiktu. Druhé video ukazuje prozhovor tesne pred vstupom do súdnej siene.

S novinármi veľmi komunikovať nechcel, odrádzal ho od toho aj jeho obhajca Peter Vačok. „Nehovor nič, nič nevrav,“ radil Fischerovi pred vstupom do súdnej siene. Súd nakoniec Fischerovi vyhovel. Zákaz činnosti mu skrátil, no s dvojročnou podmienkou.

Iba konzultácie

„Prosím vás, ide iba o konzultačnú činnosť, konzultácie snáď môžem robiť,“ odpovedal Fischer na otázku, či bude aj operovať. To, že sa vráti aj k srdcovej chirurgii v podstate vylúčil.

Prečo žiada lekár obnovu konania, vysvetlil jeho advokát. „Existuje množstvo ľudí, ktorým zachránil život a prečo by tieto informácie (vedomosti) nemohol postúpiť ďalej, mladým ľuďom. To je dôvod, prečo žiadame o obnovu konania. Ďakujem,“ uviedol Vačok.

„Čo spravil, to spravil, to je druhá vec. Ale za to nemôžeme negovať celý jeho život,“ dodal.

Peniaze, čokoládu aj kačice

Kardiochirurga Viliama Fischera obvinili začiatkom februára 2015 z prijatia úplatku v celkovej výške 3000 eur. Podľa prokuratúry mal na trikrát prijať „všimné“ vo výške 1000, 1200 a 800 eur, bonboniéru a dve kačice.

Tie mu odovzdala rodina pacientky, ktorú na Klinike srdcovej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb operovali v decembri 2014.

Jej operácia mala byť za úplatu uprednostnená. Po tom, ako žena zomrela, rodina ohlásila počínanie kardiochirurga na polícii.

Dohoda o vine a treste

Fischer prijatie úplatku spočiatku popieral, na súde sa však priznal, aby dosiahol čo najmiernejší trest.

Niekdajší prezidentský kandidát Viliam Fischer uzavrel v apríli 2015 dohodu o vine a treste. Súd ho nakoniec odsúdil na dva roky s podmienečným odkladom, udelil mu tiež zákaz činnosti na 3 roky a finančný trest vo výške 15-tisíc eur.

Správu budeme priebežne aktualizovať

VIDEO Plus 7 Dní