Tip na článok

VIDEO Ivan Mikloš: Automatizácia ohrozuje Slovensko, musíme zmeniť systém vzdelávania

Kvôli strojom zanikne v najbližších 20 rokoch až desať percent pracovných miest. Ďalších štyridsať percent sa zmení a stane náročnejšími.

Galéria k článku (17 fotografií )
Mikloš: Opustil slovenskú politiku pracuje ako poradca ukrajinského premiéra. Teraz sa vrátil do Mesa 10.

Svet sa mení. Z prieskumov OECD vyplýva, že Slovensko je krajinou, ktorú najviac ohrozuje automatizácia. Veľká časť zamestnaní sa buď zmení, alebo úplne zanikne. Podľa Ivana Mikloša sa dá problémom vyhnúť zmenou systému vzdelávania. Organizácia MESA 10, ktorej Mikloš šéfuje, preto rozbieha projekt s názvom To dá rozum.

Ivan Mikloš o zmenách v budúcnosti a o tom, ako na ne reagovať cez školstvo:

Musíme sa pripraviť

„V priebehu najbližších 20 rokov sa totiž výrazne zmení prostredie. Asi 10 percent pracovných miest nebude existovať a okolo 40 percent bude vyžadovať oveľa vyššiu a inú kvalifikáciu. Dá sa to dobre ilustrovať na tom, že automechanik nemusel donedávna ani vedieť, čo je to počítač. Dnes sa už moderné autá nedajú opraviť bez znalostí informačných technológií,“ vysvetľuje Mikloš.

Martin Domok

Tím Ivana Mikloša: Pracujú na zmene systému vzdelávania. Foto: Martin Domok

„Celkom určite sa bude meniť ekonomika. Stratíme určité pracovné miesta a je dôležité, aby sa vzdelanie a a spoločnosť menili tak, aby boli ľudia, ktorí stratia prácu schopní a kvalifikovaní robiť iné veci, ktoré ale budú náročnejšie na vzdelanie, tvorivosť či flexibilitu. Jednoducho bude treba vychovávať ľudí tak, aby zmena bla úspešná a boli miesta, ktoré sa stratia nahradené inými,“ dopĺňa Mikloš.

Podľa neho budú len dva scenáre. Ľudia buď stratia prácu a nenájdu si inú, alebo stratia prácu, ale nájdu si inú a lepšiu. „Stratia ju každopádne, svet sa mení. Ale je dôležité, aby boli pripravení,“ dopĺňa.

Martin Domok

Individualizovať: Vzdelávanie by malo odhaliť silné aj slabé stránky študenta a pomôcť mu. Foto: Martin Domok

Aby boli deti šťastné

Vízia To dá rozum opisuje ideálny stav, ku ktorému by sa mohlo Slovensko priblížiť do roku 2040. „Je dôležité, aby systém vzdelávania nebol postavený na uniformite. Aby už nebol taký, že učíme všetkých to isté mechanickým nalievaním informácií. Ale aby bol individualizovaný, aby odhalil silné či slabé stránky a s tými pomohol,“ hovorí Mikloš.

On a jeho tím riešia komplexnú zmenu vzdelávacieho systému. Zahŕňať bude aj vzdelávanie budúcich učiteľov. Nemá ísť len o reformu, ale nové zadefinovanie vzdelávania.

VIDEO Plus 7 Dní