Brutalita, o ktorej prehovorili svedkovia z dunajskostredského podsvetia, otriasa aj profesionálmi. Svedkovia, a v niektorých prípadoch aj spolupáchatelia, začali objasňovať vraždy, pri ktorých zmizli desiatky ľudí vrátane bosa Lajosa Sátora.

Na povrch dnes vychádzajú ďalšie závažné skutočnosti. Naznačujú, že mafiáni mali krytie z vysokých policajných kruhov, ktoré nielenže „nevideli“, čo sa deje, ale, naopak, ešte prinášali gangstrom chúlostivé informácie z prostredia vyšetrovania. Navyše, Sátor pred smrťou avizoval, že chce prehovoriť o vraždách v podsvetí. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ už tieto informácie preveruje Ministerstvo vnútra SR.

Chladnokrvní vrahovia

„Sám Sátor má na konte vraždy viac ako štyridsiatich ľudí. Vražda pre nich nebola nič výnimočné, brali ju ako samozrejmosť. Raz sa stalo, že pri prestrelke sa dostal guľke do dráhy Sátorov blízky človek. Jednoducho ho zastrelili omylom. Telo chlapa pohodili do nejakej skruže v poli a zasypali. Len tak, bez emócií, zahrabali ho ako psa. Niekedy v roku 2010 však aj sám Sátor cítil, že je ohrozený. Bál sa svojich najbližších ľudí, medzi ktorých nepochybne patril Kristián K. Sátor vedel, že Kristián fetuje a pod vplyvom drog bol schopný čohokoľvek,“ vysvetľuje náš informátor.

Čítajte viac:

Vraždiace monštrá z Dunajskej Stredy: V brutalite prekonali aj Černáka

„Mám istotu, že ma dá dolu,“ vraj sa v prvej polovici roku 2010 vyjadril bos Sátor. Istým ľuďom vyrozprával nielen detaily o násilnostiach, vraždách a finančných podvodoch, ale aj o čiernom obchode s kradnutými pohonnými látkami priamo z výroby. Sátor kontaktoval ľudí z polície, o utajenej operatívnej schôdzke, ktorá mala predchádzať jeho zadržaniu, vedel aj minister vnútra. Vzhľadom na to, čo všetko Sátor vedel a bol ochotný to porozprávať polícii, stal sa lovnou zverou.

Zavraždili ho jeho najbližší tak, ako to sám povedal niekoľko mesiacov pred svojou smrťou. Druhého decembra 2010 odišiel na schôdzku a viac sa neozval. Zdôveril sa však niekoľkým ľuďom, okrem iných bývalému policajtovi z dunajskostredského regiónu. Ten potom na jar roku 2011 vytvoril písomný dokument s názvom Kriminálna informácia.

Zavraždili ho, aby mlčal?

„Občas som sa stretol s Lajosom Sátorom, bolo mi známe, že ide o osobu, po ktorej je vyhlásené pátranie a je obvinená z násilných trestných činov. Bolo to niekedy v roku 2009 až 2010, keď sa Sátor znovu objavil. Prišiel za mnou s požiadavkou, či by som mu vzhľadom na moju policajnú minulosť nevedel pomôcť. Že on sa už nechce schovávať a utekať, chce sa sám prihlásiť na polícii a vysvetliť, prečo sa skrýva. Uviedol, že už stačilo byť desať rokov na úteku. Odporučil som mu, aby vyhľadal advokáta, ktorý by prišiel na políciu a začal konať, pretože neoficiálne sa jeho osobou nebude zaoberať žiadny policajt. Viem, že v tom čase sa robili nejaké úkony v kauze vraždy pápayovcov vo Fontáne, Sátor mi hovoril, že je to na dobrej ceste a že sa asi bude môcť vrátiť domov. Hovoril mi aj o tom, že spolupracuje so Slovenskou informačnou službou, chodil ku mne na stretnutia, nemal problém ukázať sa v reštaurácii. Z toho som usúdil, že je pod nejakou ,ochranou‘ zo strany štátu. Myslel som si, že je súčasťou nejakej spravodajskej hry,“ vysvetľuje bývalý policajt.

Čítajte viac:

Je Sátor mŕtvy? Partnerka mafiánskeho bosa odovzdala polícii jeho doklady

Presne opisuje 29. november roku 2010, keď k nemu domov prišiel Sátor na požičanej tmavej Škode Superb s bratislavským evidenčným číslom. „Začal mi hovoriť, že sa bojí, že ma prišiel požiadať o pomoc. Že mu jeho ľudia klamú a má obavy o život. Myslel som si, že žartuje. Veď prečo by sa asi mohol bos báť svojich ľudí? Začal hovoriť o Kristiánovi K., že ho oklamal o niekoľko stotisíc eur, mali konflikt a ten sa skončil vzájomnými vyhrážkami. Povedal mi o výrobni falšovaných cigariet, že mu za ňu mal K. vyplatiť odstupné 400-tisíc eur. Povedal, že vytkol Kristiánovi, že je nekontrolovateľný blázon, alkoholik a narkoman. Kristián totiž spolu s Ferencom Z., prezývaným Šrek, uniesli v Komárne nejakého podnikateľa. Nechcel im zaplatiť, vydierali ho. Naložili ho do kufra Kristiánovho Audi S8, odviezli ho na odľahlé miesto, kde ho chceli popraviť. Chlapovi sa však podarilo ujsť a udal ich na polícii. Aj pre túto akciu sa s Kristiánom pohádali,“ informoval políciu v roku 2011 expolicajt z Galanty.

Sátor mu prezradil, že Kristián sa vtedy musel schovať v zahraničí, ušiel do Budapešti, a kontakt so Slovenskom mu sprostredkoval muž s prezývkou Beny z Komárna, ktorý jazdil na tmavom VW Passat. Beny zabezpečoval chod ilegálnej továrne, dovoz a odvoz bulharských robotníkov, ktorí pracovali na linkách. Výrobu zabezpečovali aj pomocou firmy zo Svitu, ktorú vlastnili traja bratia Š. spod Tatier.

Čítajte viac:

Akcia lynček: Jednu z obetí mafiánskeho zúčtovania pomleli v mlynčeku na mäso!

Sátor prosil policajta, aby mu pomohol, mal starosť o svoju družku a malého syna. „Chcel ešte overiť informácie o Kristiánovi, mal obavy, že spolupracuje s políciou, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Nechcelo sa mu to veriť, pretože s Kristiánom spáchali kopu vecí, a zrada, akou je spolupráca s políciou, by bola neprípustná. Ale že ak je toho Kristián schopný, potom mi aj on, Sátor, všetko vyrozpráva. Ak by sa mu niečo stalo, aby mala polícia informácie. Videl som na ňom, že sa skutočne bál Kristiána, nevedel, komu má veriť. Kristián vraj mal kontakty s ľuďmi, ktorí v tom čase boli na vysokých pozíciách v Policajnom zbore,“ dodal policajt.

Ten po stretnutí so Sátorom čakal na ďalšie stretnutie. Mali sa vidieť 2. decembra 2010 popoludní.

Zmizol bez stopy

„Sátor sa mi neohlásil. Čakal som ho doma, že príde. Okolo osemnástej hodiny mi zavolal Zsolt Nagy, prezývaný Čonty. Vedel, že sme sa mali so Sátorom stretnúť, pýtal sa ma, či u mňa nebol. Čonty mi povedal, že ráno sa stretol so Sátorom, mali spolu ísť niečo vybaviť. Sátor mu dôveroval, bol to jeho človek číslo dva. Spojili sme sa so Sátorovou družkou, ani ona nevedela, kde je. Husto snežilo, hľadali sme ho v Hamuliakove, nikde nebol, nehlásil sa. Po pár dňoch, keď sa nikomu nehlásil, nám bolo jasné, že ho niekto zabil a niekam zakopal. S Čontym sme premýšľali, čo sa asi mohlo stať. Prišli sme na to, že ho musel odstrániť niekto z jeho blízkeho okolia, a takouto osobou mohol byť iba Kristián. Ten Kristián, ktorý vyhlasoval, že na neho nikto nemá, lebo políciu má „pod kontrolou“. Navyše by už nemusel Sátorovi zaplatiť odstupné 400-tisíc za cigaretovú fabriku, stal sa namiesto neho bosom a pod ochranou polície si mohol robiť svoje kšefty,“ píše sa v dokumente, ktorý má PLUS 7 DNÍ k dispozícii v plnom znení od jari 2011.

Rovnako mala tento dokument polícia, ktorej v tom čase šéfoval človek z Dunajskej Stredy - Jaroslav Spišiak. Podľa svedkov videli Kristiána deň pred Sátorovou vraždou v Šamoríne spolu s Benym, pritom o tri dni, keď sa s ním chcela stretnúť Sátorova družka, tvrdil, že je na úteku a nemôže prísť na Slovensko.

Čítajte viac:

VIDEO Na mafiánskom pohrebisku pri Dunajskej Strede zakopali zrejme až 40 obetí

Bodoky za mrežami

Sátor mal aj tretieho blízkeho človeka a komplica. Bol ním Karol Bodoky z Rimavskej Soboty. Aj on začal intenzívne pátrať po šéfovi. Bodoky vedel o konflikte s Kristiánom a dobre poznal aj Kristiána a jeho metódy či sklony k drogám. Kristián zase vedel, že Bodoky je schopný Sátora pomstiť. Netrvalo dlho a polícia na základe „informácie z podsvetia“ v lete 2011 Bodokyho zadržala. Obvinili ho z vydierania a nátlaku a posadili do väzby.

Nikto však nerátal s tým, že rozprávať začne aj Bodoky. Napísal list plný informácií o mnohých závažných trestných činoch. Napríklad aj o vražde účtovníka Andora Reisza, ktorého mafiáni pomleli v mlynčeku na mäso a vyliali do Malého Dunaja. „Hlupáci pritom nemysleli na to, že keď zavraždia človeka, ktorý im vedel ,robiť‘ peniaze, sami sa dostanú do ťažkostí,“ komentoval to neskôr človek znalý pomerov. Bodoky ponúkol polícii aj informácie o vražde učiteľa z Galanty a o jeho vrahovi. Motívom surovej vraždy bolo, že učiteľ mu zviedol manželku. Bodoky vypovedal k vražde drogového dílera Kalmána, ktorý nezaplatil za drogy.

Vec mal „vyriešiť“ človek, ktorý bol sfetovaný do nepríčetna, najprv osekal dílerovi uši mačetou a potom ho odstrelil ako psa. Na základe Bodokyho informácií polícia naozaj našla hrob zavraždeného učiteľa aj zmasakrovaného dílera.

Kto chránil Kristiána?

Na jar 2011 sa niečo predsa len pohlo. Bolo nemožné ďalej sa tváriť, že sa nič nedeje. A tak polícia na základe svedectva Lehela H. vykopala telá zavraždených bratov Raiszovcov. Lehel presne vedel, kde ich má hľadať. Sám ich totiž malým bagrom zakopal na svojej farme. Tak, ako po nich zakopal ďalšie obete vrátane Sátora. Lenže po prvotnom objave Raiszovcov ustala aj aktivita polície.

Na naše otázky, prečo ďalej nehľadajú, sme nedostali odpovede. Vyšetrovanie beštiálnych vrážd desiatok obetí ustalo na dlhých päť rokov. Kto a prečo kryl gangstrov, aký blízky bol vzťah medzi Kristiánom a najvyšším vedením polície či tajnej služby, ktorí policajti vyzrádzali chúlostivé informácie z vyšetrovania či priamo zakrývali trestnú činnosť v okrese Dunajská Streda, sa môže ukázať už v najbližšom čase.

Kristián totiž za mrežami začal rozprávať. „Úrad inšpekčnej služby veľmi úzko spolupracuje s ostatnými útvarmi Policajného zboru na objasňovaní trestnej činnosti, kde sa vyskytnú policajti. Vzhľadom na to, že ide o operatívne informácie, nebudeme sa k tomu vyjadrovať, nemôžeme ani potvrdiť, ale ani vyvrátiť informácie, ktoré máte,“ vyjadril sa šéf policajnej inšpekcie Ivan Ševčík.