V čase, keď parlament riešil ministra Kaliňáka a polícia zatýkala poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, ktorý sa Kaliňákovi a Počiatkovi údajne „hrabal“ v bankových účtoch, podnikateľ Ladislav Bašternák organizoval veľkolepé oslavy narodenín svojej malej dcéry.

Kvôli detskej párty uzavrel svoj hotel Encián na Donovaloch, portál booking.com uvádzal, že od piatka až do nedele sú všetky izby obsadené. Boháč sa síce stále tvári „husto“ a premáva sa v neprehliadnuteľnej koženej bunde, ale otrasy politickej scény, ktoré vyvolal, mátajú zrejme už aj jeho.

VIDEO Muž, u ktorého býva Fico a obchodoval s ním Kaliňák. Chráni Bašternáka celý Smer?

Na Donovaloch: Víkend strávil Bašternák vo svojom víkendovom sídle, odkiaľ sa presunul na oslavu dcéry. Foto: Tony Štefunko

Skontroloval nás

V predvečer oslavy, v piatok večer, sa kolotoč objednaný špeciálne na narodeniny sťahoval z lúky neďaleko hotela Encián preč. Bašternák na poslednú chvíľu oželel jednu z najväčších atrakcií, deti sa na súkromnom kolotoči nevybláznili. Provokovať verejnosť by sa totiž nemuselo vyplatiť, a tak sa celá paráda presunula za múry podnikateľovho hotela. Prúdili tam zväčša rodičia s deťmi a darčekmi.

Napokon na miesto dorazil aj samotný Bašternák - tvár ukrytú za slnečnými okuliarmi. Dovtedy sa podnikateľ zrejme zdržiaval vo svojej obrovskej luxusnej vile na Donovaloch, ktorá, mimochodom, stojí v tesnom susedstve exministra Počiatka a nad Kočnerovým hotelom. Skôr ako sa Bašternák aj s rodinou presunuli v sobotu autom do Enciánu, skontroloval jeho človek celé okolie hotela. Auto našej redakcie, stojace mimo pozemku hotela, si odfotil a dlho telefonoval.

Na malú oslávenkyňu Barborku čakalo v hoteli pár desiatok hostí a hneď za vchodovými dverami aj množstvo balónov, každý z nich ozdobený iniciálami BB. Personál doniesol velikánsku takmer metrovú tortu v štýle známej rozprávky Ľadové kráľovstvo, začala hrať hudba a oslava rodiny s najopľúvanejším menom týchto dní sa veselo rozbiehala. Našu žiadosť o rozhovor alebo as mohol zašiť. Ako developér tu vlastní desiatky nehnuteľností.

Jeho hlavným sídlom je však niekoľkomiliónová vila priamo pod vojnovým pamätníkom Slavín. Megalomanská stavba hneď udrie každému okoloidúcemu do očí. Mramor, kamery a garážové brány v zlatej farbe demonštrujú, že tu býva niekto, kto nemá hlboko do vrecka. No roky pred tým, ako známy developér luxusnú vilu postavil, býval oveľa skromnejšie.

V jednoduchom drevenom domčeku na bratislavskej Kolibe vedľa hotela West. Tam žil takmer samotárskym spôsobom života. Chalúpku si kedysi prenajímal a tam čakal na svoju príležitosť. „Vtedy ešte nebol milionár. Vtedy bol ešte obyčajný chlapec z ulice,“ zaspomínal si na niekdajšieho suseda podnikateľ Ladislav Mojžiš. „Snažil sa, snažil sa a snažil sa. Robil aj v jednej firme pri hoteli Kyjev, predávali tam whiskey. A potom sa pretĺkal životom,“ opísal jednoducho začiatky Bašternákovej milionárskej kariéry.

Dnes štyridsaťpäťročný podnikateľ na Kolibe prevádzkoval autoumyváreň a v hoteli, ktorý mal zo svojho obydlia na skok, si dohadoval väčšinu stretnutí. „Mojej dcére raz povedal, že uvidíme, kto tu hore dlhšie vydrží. Či my, alebo on. Kto tu bude kvázi pánom. Ja sa na neho za to nehnevám. Ale už nie sme kamaráti. Som na druhej strane. Nikomu neslúžim, som slobodný človek a peniaze nie vždy znamenajú všetko. A keby môjmu synovi v škole rozprávali, že jeho otec je zlodej, tak by som sa prepadol od hanby. A moja mama by ma strieskala tak, že by som to neprežil, aj keď som už starý somár,“ smeje sa dnes Mojžiš.

Podľa neho pred desiatimi rokmi sme tu mali Majského a dnes Bašternáka. „Treba sa na to pozrieť hlbšie. A nielen z pohľadu, že mám drahý kabát Fendi alebo Bugatti. Samozrejme, má veľa peňazí a rád to ukáže. On je v podstate čudák, ten pán Bašternák. Je z takej snobskej rodiny. Viete, čo majú Kaliňák s Počiatkom tie satelity na ochranu hraníc na chemických závodoch, tak tam robí správcu Bašternákov brat Peter. Staral sa aj o všetky jeho stavby. Ich otec bol nejaký vojenský prokurátor za komunizmu či v kontrarozviedke. Mama je taká veľká malomeštiačka,“ smeje sa hotelier, ktorého musel Bašternák v minulosti poriadne napáliť.

Mať ho za suseda je sen

Keď sa Ladislav Bašternák presťahoval do novej päťposchodovej vily plnej mramoru, luxusu a parkovacích boxov pre autá, stal sa jeho susedom Milan Kňažko. Prvé trampoty medzi nimi sa začali hneď, ako developér vylial prvý betón na svojom pozemku. „Popraskal mi celý dom!“ rozčuľuje sa niekdajší politik a herec ešte aj dnes. „Vyrúbal všetku zeleň. Pôvodne bolo v stavebnom rozhodnutí desať skladov a dnes je tu vila. Keď si niekto kúpi dom na Slavíne, tak dominantnou hodnotou by mala zostať zeleň. Mohol si kúpiť v činžiaku celé poschodie. Ale čo urobí človek, ktorému sa vyhol kultúrny a mentálny vývoj? Tak prvé, čo urobí, zničí zeleň. To najhodnotnejšie.“ Vo finále Bašternák nad Kňažkom už niekoľkokrát vyhral.

VIDEO Muž, u ktorého býva Fico a obchodoval s ním Kaliňák. Chráni Bašternáka celý Smer?

Bašternákov kolos: Nadštandardné rozmery má garáž. Na najvyššom poschodí je bazén aj spa. Interiér dizajnovala architektka, ktorá navrhovala byt pre premiéra Fica. Foto: Martin Domok

Herec a bývalý politik musel vyrúbať štyridsať pätnásťročných stromov, ktoré slúžili prevažne ako živý plot a vytvárali istú intimitu medzi susedmi. Nepochopiteľné bolo pre Kňažka aj ďalšie rozhodnutie. „Keď sused vyhral súd, musel som rozbiť betónový múrik, ktorý mu prekážal. Ale začali sa sťažovať, že ich to ruší. Tak robotníkov s elektrickými vŕtačkami začal polievať vodou. Napriek tomu, že neskôr proti nemu vypovedali, prišlo z polície, že skutok sa nestal. Je to niekto, kto je nad zákonom,“ upozorňuje Milan Kňažko.

Sok v láske? Boris Kollár

O Ladislavovi Bašternákovi sa prvý raz začalo verejne hovoriť v súvislosti s čiernymi stavbami v Bratislave a neskôr s čudesným parkovaním na bratislavských uliciach. No jeho meno sa skloňovalo aj v istej pikantnej šoubiznisovej kauze, ktorá sa týkala milostného života Borisa Kollára. Známy zvodca sa priplietol do cesty Bašternákovi, ktorý v tom čase tvoril pár s Beatou Haverlovou, vnučkou známeho herca.

Zbalil ju ako sedemnásťročnú a zostali spolu osem rokov. Pravdepodobne to bol Bašternák, ktorý svoju priateľku zoznámil s Borisom Kollárom. „Tak začala chodiť aj s ním. Na to jej budúci manžel prišiel,“ tvrdili kedysi naše zdroje. Rozišli sa bez zbytočných emócií, ale po pol roku sa Beata k Bašternákovi vrátila. V roku 2004 sa vzali na zámku v Maďarsku, napriek tomu si novomanželka nechala priezvisko po slávnom dedovi hercovi Leopoldovi Haverlovi.

Mladý pár býval v dome na Kolibe, ale šťastie im nevydržalo ani rok. Po pár mesiacoch sa rozišli a neskôr aj rozviedli. Bašternák nechal bývalej na rozlúčku luxusný Mercedes za tri milióny slovenských korún. Neskôr sa začala Beata objavovať v spoločnosti po boku vtedy už známeho milovníka Kollára. „Len aby jej hviezda svietila toľko, koľko mne vydržia zimné gumy na aute,“ komentoval jej vtedajšie počínanie bývalý muž a jeho slová sa čoskoro naplnili. Po Borisovom boku sa odvtedy vystriedalo nespočetné množstvo žien. A keď sa v roku 2012 ženil na Donovaloch Braňo Zahradník, mali k sebe Kollár a Bašternák asi najbližšie.

Zatiaľ čo kňaz v kaplnke oddával ženícha a nevestu, oni vonku intrigovali. Luxusnú limuzínu nechali odviezť preč a miesto nej dopravili pred svätostánok svadobný traktor s vlečkou. Na Borisa Kollára sa zameriavali fotoaparáty, Ladislava Bašternáka si vtedy nikto nevšímal. Ich výčinom sa prizerala aj jeho budúca manželka Tatiana, vtedajší minister Martin Glváč i Monika Flašíková-Beňová s manželom Fedorom. Práve z tejto akcie pochádzala do minulého týždňa jediná fotografia Bašternáka. Inak by Slovensko vôbec netušilo, ako podnikateľ vyzerá.

Hoby na úrovni

Možno nikto netušil, ako Ladislav Bašternák vyzerá, no mnohým je už roky známa jeho zbierka luxusných áut. Boháčovo Bugatti Veyron často vídať na webovej stránke parkujemakodebil. sk. Podľa fotografií, ktoré zhotovujú náhodní okoloidúci, parkuje všade, kde sa mu zachce. „Viete, keď sme ešte na začiatku riešili príjazdovú cestu, išli sme na úrad. A predstavte si, že má invalidný preukaz, preto pokojne parkuje na mieste pre invalidov. To povedal miestny policajt. Vyzerá zdravo, až na miernu nadváhu. Mne vymenili obe kolená a nemohol som chodiť, tak som chcel preukaz aspoň na pol roka. Odmietli mi to s tým, že vidím,“ zasmial sa Milan Kňažko s chuťou.

VIDEO Muž, u ktorého býva Fico a obchodoval s ním Kaliňák. Chráni Bašternáka celý Smer?

Žena si nažíva: Táňa má k dispozícii celý Bašternákov vozový park. Foto: Martin Domok

O developérovi sa inak nesú chýry, že je vášnivý poľovník a športový antitalent. „Nevie plávať ani poriadne behať, on je rád, že vie chodiť. Raz v živote si sadol na babetu pri Avione a zrazilo ho auto,“ tvrdí hotelier Mojžiš. Nedávno sa však Ladislavovi Bašternákovi podarilo schudnúť desať kíl. Vraj sa svojou diétou aj náležite známym chváli.

O čom nerozpráva, sú jeho dobrodružné zážitky z cestovania. Podľa našich informácií neovláda poriadne žiadny svetový jazyk, čo vraj môžu jeho kamaráti škodoradostne využiť. Ladislav Mojžiš nám prerozprával príhodu, ktorá je vraj vo vyšších kruhoch už roky známa. „Chytili ho v Rakúsku na letisku aj s Kaliňákom a Počiatkom, keď niesli plno vecí, všelijaké tričká Louis Vuitton a podobne. Skončilo sa to tak, že Bašternák dostal nejakých päťtisíc eur pokuty a skončil v ich registri ako šmelinár. A bolo po výlete. Vtedy sa ho jeho kamoši nezastali,“ zasmial sa.

Ako jednu z najobľúbenejších činností tohto tria označuje Mojžiš cestovanie do Dubaja: „Lebo nič viac nevedia, o nič sa nezaujímajú, len všetko to, čo je drahé. Jummeriah a takéto drobnosti.“ Kráľ stavebnej ignorancie Ladislav Bašternák je známa firma aj na stavebných úradoch. S dodržiavaním stavebných predpisov a nariadení si smerácky miláčik Ladislav Bašternák vo väčšine svojich developérskych projektov ťažkú hlavu nerobil. Ak v bratislavskom Starom Meste spomeniete jeho meno, mnohým obyvateľom stúpne žlč.

Svoje o tom vie aj Milan Kňažko. Bašternák sa stal jeho susedom, keď si na vedľajšom pozemku pod Slavínom postavil okázalú megalomanskú vilu. Počas jej výstavby prežil herec hororové chvíle. Stavia ďalší dom.

Pre koho?

O pár ulíc ďalej, nad Bratislavským hradom, sa proti Bašternákovi vzbúrili celé ulice. Projekt Bonaparte, kde v Bašternákovom byte žije dnes aj premiér Robert Fico, začal nadobúdať neadekvátne rozmery, a to na všetky strany. Proti ozrutnej čiernej stavbe, ktorú podnikateľ „citlivo“ vrazil do lokality rodinných domčekov, spísali obyvatelia petíciu. Výsledok ostal, žiaľ, bez efektu.

Aktuálne Ladislav Bašternák rozhneval majiteľov pozemku na susednej ulici hneď oproti Bonaparte. Ďalšiu vilu začal stavať spôsobom pre neho príznačným. Príjazd k nej si naplánoval cez cudzí pozemok, a to bez vedomia a súhlasu jeho majiteľov. „Viete, spisovali sme petície, ale nič nepomohlo. Začali stavať. Bolo nám povedané, že tam na stavebnom má nejakého pána, cez neho to má podchytené, tak na to máme zabudnúť. Zobrali nám tu aj z príjazdovej cesty, ktorá im nepatrí, ale proste si ju zabrali. Tam oproti je ďalší dom, kde nikto nebýva, tak už aj na ten si brúsia zuby,“ hovorí jeden z rozčarovaných miestnych starousadlíkov. Kto bude nakoniec vo vile domácim pánom, ukáže čas.

Vzbura aj v Novom Meste

O človeku, ktorý je aktuálne spájaný s biznisom Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka a ktorý lieta v podozreniach z daňových podvodov, vedia svoje aj v mestskej časti Nové Mesto. V minulosti sa tu „preslávil“ jednou z najväčších čiernych stavieb - bytovkou na Tupého ulici, kde akosi pozabudol požiadať o stavebné povolenie.

Najnovšie pripravuje projekt prestavby školy na Vajnorskej ulici, ktorú získal od mesta v roku 2009. „Už vtedy som ešte ako miestny poslanec varoval, že v prípade predaja hrozí v danej lokalite výstavba. Zastupiteľstvo napriek tomu predaj schválilo. V roku 2010 investor predstavil obrovský projekt s deviatimi podlažiami nad zemou a jedným podzemným podlažím. Zakrátko získal súhlasné stanovisko magistrátu, pod ktorým je podpísaný vtedajší viceprimátor pre územné plánovanie a výstavbu Tomáš Korček,“ hovorí súčasný starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Aj tu sa proti Bašternákovi ako investorovi spustila vlna nevôle. Miestni obyvatelia spísali proti projektu petíciu. „Podarilo sa nám dosiahnuť zníženie podlaží projektu z deväť na šesť, pričom posledné dve sú ustúpené. A hoci rokovania s investorom neboli jednoduché, podarilo sa nám významne okresať plánovanú stavbu a dosiahnuť viaceré benefity pre obyvateľov. V súčinnosti s miestnymi obyvateľmi sa nám podarilo dotlačiť investora k mnohým ústupkom a vyvolaným investíciám,“ dodáva Kusý.