Tip na článok

VIDEO: Nebezpečný sused! Tuší Fico, vedľa koho vlastne býva?

Bude si musieť premiér Fico dávať v prenajatom byte pozor na ústa?

Galéria k článku (3 fotografie )

Raz darmo! Na Slovensku je možné skutočne všetko. Aj to, že tretí najvyššie postavený ústavný činiteľ žije vraj v prenajatom byte v objekte, ktorý možno označiť všelijako, len nie obyčajný a štandardný.

Luxusný komplex Bonaparte na bratislavskom hradnom vŕšku skrýva veru rôzne tajomstvá. Možno práve preto pomerne nedávno učaroval aj kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, ktorý sa zhruba pred tromi mesiacmi stal cez svoju firmu majiteľom jedného z tamojších bytov.

Hoci v minulosti jeho meno figurovalo na takzvaných mafiánskych zoznamoch a kontakty má tiež rôzne, nikomu kompetentnému zrejme nevadí, že susedí s predsedom vlády. A to nielen v rovnakom dome, na rovnakom poschodí, ale priamo cez stenu.

Kočnerova firma Správa a inkaso pohľadávok totiž vlastní byt na štvrtom poschodí hneď vedľa nehnuteľnosti obývanej Robertom Ficom a jeho manželkou Svetlanou. Pre políciu však tento fakt nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko.

Chránení

Komplex Bonaparte, kde žijú prominentní obyvatelia - sú medzi nimi známi podnikatelia, právnici, ale byt tam vlastní aj exminister Ján Počiatek - a sídli tam pestrá škála firiem, ktorých nitky vedú k niekoľkým oligarchom spájaným so stranou Smer, pritom patrí medzi najstráženejšie objekty v Bratislave.

Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži, keď nás policajná hliadka v civile podrobila kontrole doslova pár minút po tom, ako sme vystúpili z auta. Z ničoho nič policajti povyskakovali z nenápadnej červenej Fabie, preukázali sa služobnými preukazmi, vypýtali si naše občianske, z ktorých údaje skončili zapísané ktovie v akej databáze.

Slušne nám však vysvetlili, že to oni musia a urobili by tak, aj keby sme boli zahraniční turisti, a že nestrážia len dom, kde býva premiér, no celú oblasť, ktorá je plná veľvyslanectiev. Pri otázke, ako vyhodnotili situáciu, keď sa susedom predsedu vlády stal muž spájaný s podsvetím, zostali zaskočení mlčať. Až po chvíli zo seba vysúkali čosi v tom zmysle, že oni takú informáciu nemajú.

Žiadne riziko

V zásade to asi nikomu neprekáža. Lebo aj z Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý sa stará o bezpečnosť našich papalášov, nám dali nemastno-neslano vedieť, že „vo vzťahu k bydlisku predsedu vlády Slovenskej republiky vykonáva štandardné bezpečnostné opatrenia a v tomto smere zatiaľ žiadne bezpečnostné riziko nebolo vyhodnotené ako bezprostredne hroziace“.

Ďalšie podrobnosti vzhľadom na taktiku vykonávaných úkonov vraj prezradiť nemôžu. Bezpečnostný expert a bývalý šéf úradu Juraj Zábojník sa domnieva, že kompetentní si situáciu dostatočne vyhodnotili, zanalyzovali, zmonitorovali a operatívne prijali opatrenia na zaistenie maximálnej bezpečnosti predsedu vlády.

„Myslím si, že Úrad na ochranu ústavných činiteľov veľmi dobre vie, v akom prostredí pán premiér žije, ako funguje, preto mu dali odporúčania a návrhy. Či sa rozhodne rešpektovať ich, alebo nie, úrad musí urobiť všetko na odstránenie bezpečnostných rizík,“ vysvetľuje Zábojník a dodáva, že návrhy úradu majú len odporúčací, nie príkazový charakter. „Ale ja som sa nikdy nestretol s tým, že by chránená osoba nerešpektovala či odmietla naše návrhy. Boli totiž konštruktívne. Určite som neodporúčal pobyt chránenej osoby v takom priestore, kde napríklad hrozilo vybavovanie účtov,“ dodáva Zábojník.

Pozor na ústa

Ťažko teda povedať, či vedenie Úradu na ochranu ústavných činiteľov Robertovi Ficovi pre jeho bydlisko nejako dohováralo, či, nebodaj, mu odporučilo zmenu. Minimálne ho však v súvislosti s novým susedom možno upozornilo na nebezpečenstvo termostatov so zabudovanou skrytou kamerou či odpočúvacím zariadením.

Lebo na Slovensku už máme politika, ktorý sa vo vysokej funkcii nechal počas návštevy Mariána Kočnera tajne nahrať. Stalo sa to ešte v roku 2010 vtedajšiemu predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi, ktorý nič netušiac, avšak iste v dobrej viere, porozprával podnikateľovi hádam aj viac, ako sám chcel.

Milý rozhovor na Sulíka ktosi vytiahol o dva roky. Celý prípad dostal poetický názov Sasanka a Marián Kočner po jeho prepuknutí hromžil, že nemá ani potuchy, kto namontoval skrytú kameru do termostatu v jeho dome. Ponúkal dokonca odmenu 300-tisíc eur tomu, kto prezradí meno toho nezbedníka.

Aktuálne sa dušuje, že žiadny termostat nikde montovať nebude, lebo nový byt vlastne ani neplánuje využívať. Vraj mu vôbec neučaroval. Skutočnosť, že sa nachádza v tesnom susedstve premiéra Fica, je podľa Kočnera náhoda. Rovnako ako to, že byt je súčasťou projektu Ladislava Bašternáka, teda podnikateľa, ktorý je aktuálne podozrivý, že špekuloval s vratkami DPH.

Prípad paradoxne súvisí s bytmi v objekte Five Star Residence, pri ktorého realizácii zas stál Marián Kočner. „Ste úplne vedľa,“ pustil sa do nás Marián Kočner, keď sme podotkli, či skutočne ide len o náhodu, že jeho spoločnosť sa nedávno stala vlastníkom bytu v luxusnom objekte Bonaparte z dielne firmy Ladislava Bašternáka.

„Ja vám to vysvetlím. V roku 2014 som kúpil jednu pohľadávku, ktorá bola voči majiteľovi pôvodnej firmy vlastniacej tento byt. Človek mal požičané peniaze, ktoré nevrátil v časovom horizonte, v akom mal, a ja som tú pohľadávku kúpil. Od roku 2014 plynula lehota na jej zaplatenie.

Keď uplynula, urobil som výkon záložného práva, to znamená, že ja ako fyzická osoba, ktorá pohľadávku kúpila, som bol záložným veriteľom, čiže dal som na kataster zmluvu o záložnom práve a pôvodnému vlastníkovi sme oznámili výkon záložného práva. Čiže moja firma, ktorá sa zaoberá pohľadávkami, za dlžnú sumu získala túto nehnuteľnosť. Bol to čistý obchod,“ vysvetlil nám úplne jednoducho Marián Kočner.

Pozrite si video:

Prezradil tiež, že cena pohľadávky, a teda bytu v nedokončenom stave, bola 700-tisíc eur. Bývať v ňom však neplánuje. Hľadá záujemcu, pričom by to mohli byť pokojne aj nejaké ambasády.

A za koľko chce nehnuteľnosť vo vychytenom objekte na hradnom vŕšku so zabezpečenou policajnou ochranou predať? „Najvyššia ponuka berie,“ uškrnul sa Kočner.

Kto je Marián Kočner

  • Vyštudoval žurnalistiku. Po škole pracoval tri roky v STV, v hlavnej redakcii Televíznych novín ako redaktor vnútropolitickej, neskôr ekonomickej redakcie. Rok pred revolúciou z nej odišiel, stal sa vedúcim strediska výškových prác TJ Patrónka, dnes podniká.
  • Mariána Kočnera verejnosť prvýkrát spoznala v roku 1997, keď mu vtedajší prezident Michal Kováč udelil amnestiu v kauze Technopol. Táto Slovenská firma vyplatila holandskej firme Introcommerce sumu 2,3 milióna dolárov (cca 650 miliónov slovenských korún) za dodávku textilu, ktorá nebola nikdy dodaná. Kočner v nej bol stíhaný spolu s prezidentovým synom Michalom Kováčom mladším.
  • Vari najviac si ho ľudia pamätajú, zo sporu o televíziu Markíza v roku 1998. Kočnerova spoločnosť Gamatex vtedy získala rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá spolu s americkou spoločnosťou CME prevádzkovala Markízu. Slovenská televízna spoločnosť kúpila Gamatex podľa Kočnerových slov za 80 až 300 miliónov korún. Presná suma nikdy nebola zverejnená.
  • Podnikateľ sa zapojil aj do sporu medzi vládou a majiteľmi pozemkov pod automobilkou Kia tým, že časť z týchto parciel skúpil. Napokon na ich predaji štátu zarobil 300-tisíc korún.
  • Kočner kandidoval v decembri 2006 na primátora Bratislavy. Z hlasov voličov spravil lotériu, keď vypísal tri miliónové výhry pre ľudí, ktorí prídu k voľbám. Svoj záväzok aj splnil. - Podnikateľovo meno sa spájalo aj s kauzou Sasanka, keď sa na verejnosť dostala nahrávka Kočnerovho rozhovoru s Richardom Sulíkom, ktorý vznikol v kuchyni Kočnerovho domu. Polícia neskôr v tejto súvislosti preverovala Sulíkovo vydieranie. To sa však nepotvrdilo.
  • Pozornosť médii upriamil na seba Kočner aj v súvislosti so zvláštnym prevodom bytovky Glance House v Bernolákove, za čo bol neskôr riešený aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. - Najnovšie sa hrdí svojimi informáciami zo slovenského podsvetia, ktorými sa snaží diskreditovať novopečeného politika Borisa Kollára.
  • Meno Mariána Kočnera sa tiež objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli z polície v roku 2011. Fotografia, meno, priezvisko, dátum narodenia a iné identifikačné údaje kontroverzného podnikateľa, bolo zaradené medzi mužmi bratislavského podsvetia prezývanými Piťovci.
VIDEO Plus 7 Dní