Kde sa vzal, tu sa vzal, Anton Šafárik sa šéfom SIS-ky stal, - takto nejako znie aktuálna ľudová povedačka súvisiaca s novým šéfom Slovenskej informačnej služby. Stal sa ním doteraz temer neznámy muž s menom Anton Šafárik.

A hoci na základe koaličných dohôd ide o kandidáta Slovenskej národnej strany, nikto sa akosi nemá k tomu, aby sa k nominácii uvedeného pána hrdo prihlásil. Predseda národniarov Andrej Danko dookola verklíkuje, že Šafárika v konečnom dôsledku navrhol Robert Fico, nuž a premiér k osobe nového šéfa tajnej služby a jeho predpokladom fundovane zastávať tento nanajvýš dôležitý a zodpovedný post doteraz nepovedal ani slovo.

Verejnosťou sa tak šírili zaručene pravdivé informácie, ktoré však nie vždy zodpovedali realite. A tá je napokon oveľa zaujímavejšia, ako by sa mohlo zdať. Anton Šafárik má totiž blízko nielen k cirkvi, ale za povšimnutie stojí aj jeho podnikateľské pozadie. Nitky ľudí z firiem jemu blízkych vedú k spisu Gorila, ale tiež do mimoriadne populárneho komplexu Bonaparte.

Cirkevník

Meno 59-ročného Antona Šafárika sa doteraz skloňovalo predovšetkým v cirkevných kruhoch. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia patril tento rodený Bratislavčan medzi organizátorov sprievodu so sochou Panny Márie centrom hlavného mesta. V roku 2003 bol koordinátorom prípravy a priebehu návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.

V období rokov 2006 až 2014 zastával post viceprezidenta a potom aj prezidenta zboru dobrovoľníkov Zvrchovaného maltézskeho rádu u nás zameraného najmä na pomoc chudobným a ľuďom v núdzi.

Blízko k rímskokatolíckej cirkvi majú aj synovia Antona Šafárika. Jeden pracuje na arcibiskupskom úrade v Bratislave, ďalší je kaplánom v Podunajských Biskupiciach. A vraj patrí medzi veľmi obľúbených. Nielenže je to nadaný operný spevák, ale jeho aktivity vo farnosti podporuje taká hviezda, ako je česká popová diva Lucie Bílá.

V januári tohto roka v tamojšom Kostole svätého Mikuláša dve hodiny spievala na benefičnom koncerte, z ktorého honorár venovala na záchranu tamojších vzácnych malieb. No a Lucia prišla do Podunajských Biskupíc aj koncom júna, aby potešila deti z farnosti. Len tak, lebo mladý fešný kaplán je jej kamarát.

VIDEO Nitky ľudí z firiem blízkych šéfovi SIS Šafárikovi vedú ku komplexu Bonaparte

Šikovný syn: Jeden zo synov Antona Šafárika je kaplán v Podunajských Biskupiciach, kde mu v rôznych aktivitách pomáha česká speváčka Lucie Bílá. Foto: internet

Nový šéf tajnej služby má podľa dostupných informácií aj ďalšieho syna, Michala. Ten pred pár dňami prebral po otcovi konateľstvo vo firme BERTON, s. r. o. Anton Šafárik zostal jej jediným spoločníkom. Keď sme sa však do jej sídla, ktoré v Obchodnom registri uvádza na adrese v Devínskej Novej Vsi, vybrali, dozvedeli sme sa, že firma BERTON tam už dávno, ale naozaj dávno neúraduje.

Čo o sebe prezradil? Nuž...

Zaujímavé prepojenia

Aktuálne meno Antona Šafárika figuruje aj v akciovke B. V. O. A práve cez túto spoločnosť sa dostávame k človeku, ktorého prepojenia sú vskutku zaujímavé. Členom dozornej rady B. V. O. je totiž od marca 1998, teda od jej vzniku, istý Jindrich Majerský. Pána s rovnakým menom možno pritom dohľadať aj v niekoľkých ďalších firmách, v ktorých sedí alebo sedel s architektom Jaroslavom Procházkom.

Ten sa spolu s manželkou v júni 2013 pripojil k prominentným vlastníkom bytu v exkluzívnom komplexe Bonaparte na bratislavskom hradnom vŕšku, aktuálne každý pondelok podvečer na popud opozičných politikov obliehanom protestujúcim ľudom.

Nuž a Jindrich Majerský bol v minulosti konateľ a spoločník vo firme, kde spolu s ním uvedené funkcie zastával aj Viliam Guderna. Ide o muža, ktorého meno sa veľmi tuho skloňovalo v súvislosti so spisom Gorila pochádzajúceho z dielne SIS. Guderna sa veľmi konkrétne spomínal v časti opisujúcej vznik a fungovanie Malchárkovej politickej strany Nádej, od ktorej odkúpil pohľadávku. A Gudernov brat Roman bol dokonca na jej kandidátke.

Je to slušný človek

Ale poďme späť k novému šéfovi tajných. Anton Šafárik krátko po tom, ako ho do funkcie šéfa SIS vymenoval prezident Andrej Kiska, čelil otázkam, či sa bude zaoberať spisom Gorila. Veľmi sa o tom nechcel baviť. Prehodil len čosi v tom zmysle, že sa na to pozrie. Za svoju prioritu to však zrejme nepovažuje. Medzi tie zaradil boj proti terorizmu, venovať sa chce aj extrémizmu či neduhom Slovenska, ako je korupcia, organizovaný zločin a ekonomická trestná činnosť.

Nový šéf tajnej služby aj po odpovediach, či má vôbec nejaké skúsenosti s prácou takýchto organizácií, zostáva pre verejnosť veľkou záhadou. Odvetil totiž, že doteraz v priamom styku s tajnými službami nebol, podľa vlastných slov bol však v styku s organizáciami s podobnou náplňou. Čo to presne znamená - nevysvetlil.

Dopátrať sa k tomu, komu vlastne napadlo meno Anton Šafárik v súvislosti s vedením SIS, je nemožné. Nechcú to prezradiť ani ľudia z jeho blízkeho okolia, ktorí síce priznali, že má blízko k politikom vládnej koalície, jedným dychom však zdôraznili, že je to veľmi slušný človek. Nuž, aby sa stal človek šéfom SIS, stačí na Slovensku naozaj málo.