Tip na článok

VIDEO: PLUS 7 DNÍ zistil, kam sa poslanci ukrývajú pred odpočúvaním

To, že ste paranoidní, ešte neznamená, že vás nesledujú, - hovorí staré známe príslovie. A viac ako kohokoľvek iného sa priamo dotýka politikov. Ako sa bránia naši čelní predstavitelia odpočúvaniu?

Zistili sme, že aj v parlamente majú steny uši a tak naši zákonodarcovia potrebujú na niektoré pracovné stretnutia miesto zabezpečené proti odpočúvaniu. Špeciálne miestnosti určené na tajné rokovania nám potvrdili na tlačovom oddelení Národnej rady.

„V zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností sú v Národnej rade SR zriadené chránené objekty, v ktorých prebiehajú rokovania výborov v utajenom režime,“ reagovali z parlamentu.

Zaujímalo nás, kde konkrétne sa nachádzajú. Už dávnejšie je na Západnej terase Bratislavského hradu, teda priamo pod kanceláriami poslancov, miestnosť - ktorej vybavenie stálo sto tisíc eur - zabezpečená proti odpočúvaniu. A hoci nie je známa verejnosti, ba dokonca mnohí noví poslanci ešte o nej netušia, podarilo sa nám k miestnosti aspoň priblížiť.

Poslanci sa tam dostanú len na osobnú kartu, všade striehne ochranka a kamerový systém. Pred miestnosťou sú odkladacie skrinky, do ktorej si naši zákonodarcovia musia odložiť mobily.

Takto to funguje aj na parlamentnom výbore, ktorý je zas umiestnený pod ubytovňou poslancov, ale prístup do nej majú aj média - prinajmenšom počas rokovania výboru. Aj tu sú pred vstupom do miestnosti odkladacie skrinky, do ktorej si naši poslanci musia odložiť mobily.

O tom, že ide o miestnosť určenú na utajené rokovanie svedčia aj na oknách upevnené rušičky, ktoré sa zapnú len počas rokovania výboru.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ

VIDEO Plus 7 Dní