Pozadie kauzy pozemkovej mafie, v ktorej figuruje Kaliňákov niekdajší podriadený recidivista Jozef Drag ako svedok, sa poriadne zamotáva. Po tom, ako Najvyšší súd pre závažné pochybenia zrušil verdikt Špecializovaného trestného súdu a vrátil ho na prejednanie s pokynmi, ktoré mali viesť k zákonnému rozsudku, nasledoval doslova šok.

Kaliňákov recidivista: Útek na luxusnom Porsche

VIDEO: Prokurátor spôsobil fiasko okolo Kaliňákovho mafiána

 

Prokurátor Špeciálnej prokuratúry Alexander Biró totiž odmietol splniť pokyn Najvyššieho súdu. Stojí v pozadí jeho rozhodnutia fakt, že Jozef Drag sa ako mafiánsky recidivista stal členom supertajného policajného útvaru s názvom Odbor zvláštnych operatívnych činností, kde sa dostal po podpise ministra Kaliňáka?

Mafiánsky recidivista a Kaliňákov podriadený môže zavariť policajným funkcionárom

Nezákonný verdikt

Pred pár týždňami prišiel týždenník PLUS 7 DNÍ so škandalóznym zistením, že recidivista Jozef Drag sa po Kaliňákovom podpise stal policajtom, a poodhalil zvláštne pozadie vyšetrovania kauzy pozemkovej mafie. Ide o prípad, kde si gauneri ešte v roku 2007 vytypovali pozemky v Bratislave v katastri Devínskej Novej Vsi v hodnote asi 15,5 milióna eur a jednoducho sa ich pokúsili zmocniť. Na podvode sa podieľalo sedem ľudí, údajne ich riadil Jozef Drag. Bežná kauza dostala megarozmer, keď Drag vyrozprával príbeh o tom, že sa stal ako šesťkrát súdne trestaný mafiánsky recidivista po podpise Roberta Kaliňáka policajtom supertajného útvaru pod názvom Odbor zvláštnych operatívnych činností. Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy bohorovne tvrdil, že taký človek ako Drag by nikdy policajtom nemohol byť a klame.

Šokujúce odhalenie: Na polícii existuje svedecká výpoveď s menom Valkovho vraha

VIDEO: Prokurátor spôsobil fiasko okolo Kaliňákovho mafiána

Po rokoch vyšetrovania je všetko inak. Informácia o Dragovom pôsobení v polícii je už dnes verejná, napísaná čiernymi písmenami v rozhodnutí Najvyššieho súdu. Ten nedávno zrušil rozsudok v kauze pozemkovej mafie z roku 2014. Verdikt senátu Špecializovaného trestného súdu bol totiž plný chýb a podľa Najvyššieho súdu nezákonný.

ODHALENIE: PLUS 7 DNÍ získal dôkaz, že mafiánsky recidivista bol skutočne Kaliňákovým podriadeným

VIDEO: Prokurátor spôsobil fiasko okolo Kaliňákovho mafiána

Obžalujte Jozefa Draga!

Jedna z najdôležitejších otázok a jeden z pokynov, s ktorým sa mal senát Špecializovaného trestného súdu vyrovnať, znel - „Kto, ak nie Jozef Drag, bol organizátor posudzovaného skutku?“ Najvyšší súd tým poukázal na to, že Špecializovaný trestný súd sa dôsledne nezaoberal skutočnosťou, že Drag v rokoch 2006 - 2008 spolupracoval s Odborom zvláštnych operatívnych činností Prezídia Policajného zboru ako informátor a od 1. mája 2008 až do 30. apríla 2010 bol na tomto odbore ako viackrát súdne trestaný zločinec dokonca v služobnom pomere - teda ako policajt s hodnosťou a so všetkými náležitosťami. Mal prístup k vyšetrovacím spisom k trestnej činnosti, na ktorej sa v minulosti podieľal. Podľa Najvyššieho súdu mal takisto prístup k odposluchom, ktoré boli v tejto súvislosti vyhotovené, a takto získané poznatky potom používal vo svojej výpovedi ako svedok.

Čo sa dialo na súde a aké sú dôvody prokurátora Alexandra Biróa, aby Kaliňákovho mafiána Jozefa Draga neobžaloval, sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ č. 26