Tip na článok
Stop EEI!: Východniari protestovali proti tomu, aby zisky z parkovného išli do vrecka súkromníkovi. Pred Rašiho dom prišlo niekoľko stovák nespokojných ľudí. Pozrite si video na: plus7dni.sk/protest Foto:

VIDEO Protesty v Košiciach: Obyvatelia žiadajú zmenu parkovania a odstúpenie súkromnej firmy

V Košiciach to už niekoľko dní poriadne vrie. Parkovacia politika mesta a súkromnej spoločnosti EEI, ktorá parkovanie v Košiciach prevádzkuje - poriadne dvíha mandle mnohým Košičanom.

Galéria k článku (6 fotografií )
Poškodené: Parkovacie automaty spoločnosti EEI čelia útokom vandalov.
Parkovacia realita: Autá parkujú vo dvoch radoch. Nie všetci tu však majú trvalý pobyt. A tak na rezidentskú kartu nemajú nárok.
Rezidenčné karty: Sú viazané na trvalý pobyt. Prvé auto v rodine ju má za 35 eur, druhé za 70 eur ročne.

Akútny nedostatok parkovacích miest trápi Košice už roky. Zaparkovať v centre alebo aj v širšom okolí, či večer na sídliskách je neuveriteľný problém. Popri košických éčevéčkach na parkoviskách, ale hlavne na chodníkoch nájdete stáť autá z celého širokého východu.

Od Svidníka až po Veľké Kapušany. Mesto sa rozhodlo riešiť tento problém po svojom. Rozšírením spoplatnených zón. Tým zasiahlo ľuďom to najcitlivejšie miesto - peňaženku. Mnohí ľudia nie sú ochotní platiť za parkovacie miesto pred blokom. Navyše, ak sa neplatí priamo mestu, ale firme, ktorá sa stará o celý parkovací systém.

PROTEST PRED DOMOM PRIMÁTORA RAŠIHO

Cítia sa ukrivdení. Košičanom nepomohli ani protesty na mestskom zastupiteľstve, keď poslanci schvaľovali rozšírenie spoplatnených zón, vtedy im do rokovacej sály bránili vstup mestskí poslanci. A to napriek tomu, že mestské zastupiteľstvo je verejné. Nepomohol ani tichý protest pred pár dňami pred domom samotného primátora Richarda Rašiho.

Ten sa tvári, že je to iba čisto pracovná vec, a pred protestom aktivistom i Košičanom odkázal, že doma nebude. Ak mu vraj niečo chcú povedať, nech mu napíšu podnety a prinesú ich na magistrát. Parkovací problém tak prešiel do politického.

Súkromná firma

V centre Košíc je spoplatnené parkovanie už niekoľko rokov. Donedávna sa platilo euro za hodinu parkovania. Od 1. júla sa táto taxa zvýšila. Prostredníctvom SMS zaplatíte za hodinu parkovania 1,8 eura. Ak platíte priamo v automate, tak 1,5 eura. V odľahlejších zónach za hodinu parkovania zaplatíte 0,5 eura. Tieto ceny a, samozrejme, aj rozšírenie parkovacích zón odklepli mestskí poslanci.

Parkovací systém v Košiciach už od roku 2012 prevádzkuje firma EEI. Aktivisti mestu vyčítajú najmä fakt, že zisky z utŕženého parkovného sa strácajú v rukách súkromníka, ktorý obhospodaruje mestský majetok - mestské komunikácie či parkoviská. Považujú to za mimoriadne neefektívne.

Čítajte viac:

Ficova mládež buduje pred voľbami ihriská. Ich bezpečnosť je otázna

Žiadajú zmenu celého parkovacieho systému. V prvom rade chcú, aby mesto zriadilo vlastný podnik s transparentným účtom na parkovanie, aby odstúpili od zmluvy so súkromnou spoločnosťou prevádzkujúcou parkovanie v meste aj zníženie ceny rezidentskej karty na 5 eur a celkové zníženie ceny parkovného. Spoločnosť EEI sa bráni.

My pracujeme na základe zmluvy s mestom a podľa VZN, ktoré schválili poslanci mestského zastupiteľstva. My ani neurčujeme ceny ani nevyberáme pokuty, sme zmluvný správca, ktorý sa zaviazal k veľkej investícii,“ píše sa v stanovisku, ktoré firma poskytla nášmu týždenníku. Aj keď nie je známy jej ročný zisk z vybratého parkovného v Košiciach, podľa jej vyjadrenia z parkovného vybratého v centrálnej zóne ročne platí do mestskej kasy paušálne 516-tisíc eur.

Odkazy: Košičania vhadzovali do poštovej schránky primátorovi svoje návrhy i pripomienky. Ten radšej nebol doma. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Z predaja rezidentských kariet presnú polovicu. Zmluvu s mestom má podpísanú až do roku 2022. Dovtedy sa zaviazala vytvoriť niekoľko tisíc parkovacích miest a skvalitniť parkovací systém mesta. „Celá táto infraštruktúra statickej dopravy v meste prejde po skončení nájmu - čiže oddnes po šiestich rokoch - do majetku mesta bezodplatne,“ uvádza ďalej firma EEI. Protesty obyvateľov ani vášne za odvolanie Rašiho ju teda nezaujímajú. Poukazujú na to, že podmienky určili a podpísali mestskí poslanci a mesto samotné.

Nespokojní

„Koncepcia na papieri vyzerá pekne. Záchytné parkoviská pre tých, ktorí chodia do Košíc pracovať. Voľné parkoviská pre ľudí s trvalým pobytom. Všetko by bolo v poriadku, ale záchytné parkoviská akosi ešte nie sú, nie je prispôsobený ani systém mestskej dopravy, aby týchto ľudí rozvážal do mesta. Autá z okolitých miest sa síce z rezidentských miest stratili, ale parkujú o ulicu vyššie, kde sa končí rezidentská zóna,“ povzdychne si obyvateľka novovytvorenej rezidentskej zóny.

Poukazuje aj na ďalší fakt - nestačí, aby návšteva, ktorá k nim príde, si zaplatila parkovné, čo je podľa nej nonsens. Ak zaparkuje na mieste, na ktoré má prednostne nárok rezident, tak ho polícia jednoducho odtiahne alebo dostane papuču.

Čítajte viac:

Tisíce eur mesačne za nič? Viera Tomanová už dostáva lukratívny plat, vybavila len 16 podnetov

„Celkovo je nedostatok parkovacích miest,“ vysvetľuje pani Anna. Ľudí hnevá aj fakt, že za parkovanie musia platiť pred blokmi. „Rozumiem, že sa parkovné platí priamo v centre. Je to daň za bývanie v dobrej lokalite. Ale prečo mám platiť 35 eur za svoje a 70 eur ročne za manželkino auto len preto, že stojím pred vlastným blokom? Veď tu nie je poriadne ani parkovisko. Je tu ešte to, čo postavili pri výstavbe blokov. Stojí sa tu rovno na ceste. Teraz tu len namaľujú čiary a je to akože už parkovisko,“ mávne rukou Ladislav z mestskej časti Košice-sever.

Parkovacia realita: Autá parkujú vo dvoch radoch. Nie všetci tu však majú trvalý pobyt. A tak na rezidentskú kartu nemajú nárok. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Problém je aj v tom, že rezidentská karta je aj vďaka poslancom viazaná na trvalý pobyt. To znamená, že ak je niekto v nájme, jednoducho na spomínanú parkovaciu kartu nemá nárok. Ešte v horšej pozícii je človek, ktorý býva v podnájme načierno. Väčšina prenajímateľov nemá snahu povoliť svojim podnájomníkom, aby v ich nehnuteľnosti získali trvalý pobyt.

Aj keď to podnájomníka na nič neoprávňuje, máloktorý nájomca takéto niečo dovolí.

Rovný a rovnejší

Ani samotným poslancom, ktorí rozhodovali o parkovacom systéme, sa za parkovanie veľmi platiť nechce. Inak by predsa poniektorí z nich nemali parkovacie karty takpovediac zadarmo. Konkrétne mená známe nie sú, no spoločnosť EEI potvrdila, že takéto karty vydala.

Čítajte viac:

Arogancia najhrubšieho zrna: V kauze priživovania sa na dôchodcoch figurujú mená Gašparovičová a Majský

Mesto malo požiadať o 60 kariet, ktoré platia vo všetkých parkovacích zónach. V Košiciach totiž platí, že ak si obyvateľ kúpi rezidentskú parkovaciu kartu, tá platí len v jednej zóne, nie plošne na parkovanie v celom meste. Poslanci mestského zastupiteľstva na grátis parkovací luxus však boli zvyknutí už z minulosti.

„Do roku 2012 vydávala Správa majetku mesta Košice, ktorá spravovala parkovací systém v centre mesta, poslancom mestského zastupiteľstva parkovacie karty zdarma ako vec, ktorá súvisí s výkonom mandátu poslanca,“ vysvetľuje spoločnosť EEI a dodáva: „My sme od roku 2012 povedali, že ako súkromná firma karty zadarmo rozdávať nevieme. Realita bola taká, že každý poslanec, ktorý takúto kartu chcel, sa obrátil na vedenie mesta a to oslovilo nás. My sme kartu vydali s tým, že daný poslanec ju musel priznať ako nepeňažný dar a zdaniť. Niektorí poslanci to využili, niektorí nie.“

VIDEO Plus 7 Dní