O sporoch Rómov v osade Kolónia v okrajovej časti Plaveckého Štvrtka sa hovorilo už dlhé roky, ale v marci sa v osade rozpútalo hotové peklo, ktoré trvalo až do októbra. Cez deň, ale najmä v noci, vzduchom lietali kamene, sklené fľaše, kovové tyče, tehly a rôzny stavebný odpad. Čo obyvateľov nelegálnej osady na chvíľu upokojilo?

Stále v strehu

„Kamene tam poletujú stále, ale, chvalabohu, už je kľud,“reaguje na otázku, aká je teraz v Kolónii situácia, starosta Plaveckého Štvrtka Radoslav Benkovič. Pred mesiacom vytvoril Rómom na Facebooku skupinu, kde môžu zdieľať videá z incidentov. „Prestali byť teda anonymní, video ich usvedčuje, lebo vždy tvrdili, že oni nič nerobia, že sú čistí,“ vysvetľuje.

Rómov z Plaveckého Štrvrtka upokojil aj núdzový stav. „Boja sa, lebo vedia, že by dostali moc rokú. Keď niečo spravíte, dostanete navyše. Nesmíme byť zhromáždení,“ poučí nás Gabriela Polakovičová, štyridsiatnička z osady. „Už je to lepšé. Ale človek sa furt bojí. Stačí, že nejaké dezko ide ze školy, niekto si do nékoho vŕtne a už je bitka. Ale to aj pred dvadsátimi rokmi tu boli bitky. Ale taká ako včil, to né, toto bylo najhorší. Každý deň kamene, balvany aj sekere hádzali, šetko, čo im prišlo pod ruku. Polícia nestačila, záchranári sem chodili. Je to dobré, čo vyhlásil pán premiér, nech sa boja,“ pochvaľuje si núdzový stav.

Pozrite si video z rómskej osady v Plaveckom Štvrtku, kde donedávna išlo takmer o život

Bezzubosť zákonov

Na celoplošné testovanie museli prísť Rómovia z Kolónie do centra obce. „Bol som sa tam predtým pozrieť, ale okolo padali kamene. Rozhodli sme sa teda, že ich nebudeme testovať v blízkosti teritória, kde sa cítia doma a môžu iných ohrozovať pod plášťom anonymity a spoza plotov prehadzovať kamene,“objasňuje.  

V Kolónii je zaevidovaných asi 580 Rómov, ale reálne ich tam žije okolo tisícky. V 70. rokoch tam stálo len pár domčekov, dokonca im priradili súpisné čísla. „Bol tam normálny život, futbalové ihrisko, na ktorom sa hrávali deti z bielych aj rómskych rodín. Postupne sa však z toho miesta stalo ghetto, ktoré sa neuveriteľne rozrástlo kvôli bezzubosti zákonov. Sťahujú sa tam ľudia, ktorí nemajú žiadne väzby k obci, nepoznajú ani obyvateľov Plaveckého Štvrtka. So staršími Rómami problém nemáme,“vysvetľuje starosta, ktorého najviac hnevá zlý obraz o Plaveckom Štvrtku. Zdôrazňuje, že nepokoje sa odohrávajú v osade, nie na celom území obce. V jej centre panuje pokoj a  obyvatelia necítia ohrozenie.

Viac sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ:

  • Ako Rómovia ohrozovali seba aj policajtov?
  • Čo vyvolalo konflikt medzi dvoma rodinnými klanmi?
  • Prečo sú čierne stavby v Kolónii nielen nelegálne, ale aj nebezpečné?