Tip na článok
Peter Tománek: „Zlyhanie je v rodine. Vždy,“ tvrdí riaditeľ resocializačného centra ČIstý deň.

VIDEO Sexom si zarábajú už šiestačky na základnej škole. Depresie potom „rozpúšťajú“ v drogách

Žiadny rodič nemohol zostať imúnny voči tvrdeniam poslankyne Natálie Blahovej (SaS), že v resocializačnom centre v Galante mali znásilňovať malé dievčatá. Príbeh štrnásťročnej Natálie, ktorú mal podľa blogu znásilniť údajný terapeut zariadenia, sa podľa matky dievčaťa mal odohrať ešte pred dvoma rokmi.

Riaditeľ resocializačného centra Čistý deň Peter Tománek v exkluzívnom rozhovore pre PLUS 7 DNÍ prehovoril o prípade Natália, o sexe v zariadení ale aj o deťoch, ktoré si sexom zvyšujú životnú úroveň.

Čistý deň: Resocializačné centrum v Galante čelilo pred pár týždňami škandálu so zneužívaním maloletých. Foto: Tony Štefunko

Psychické problémy, ktoré po tomto predčasnom štarte do sveta dospelých nastávajú, riešia drogami a alkoholom. Užívanie drog sa presúva do čoraz mladších vekových kategórií.

„V prvom rade, ide o deti s črtami porúch osobnosti, už v dvanástich rokoch často krát žijú aktívnym sexuálnym životom. Nie som si istý, ako to majú spracované v intimite a prežívaní, ale je to tak,“ tvrdí Tománek. Psychoterapeut dodáva, že internet je plný porna, decká sa k tomu ľahko dostanú. „Presne vedia, ako na to, ale nemajú to vnútorne spracované. Dievčatá používajú sex ako prostriedok na zlepšenie kvality života a vôbec si neuvedomujú, že ich to strašne poškodzuje. Ony vytesňujú tie zraňujúce citové veci, ktoré sa im dejú, strácajú sebaúctu. Sú to stále deti, ale sú určité dimenzie prežívania a tie majú inde, ako by ich v tom veku mali mať. Dieťa, ktoré má v trinástich rokoch opakovaný sex s dospelými mužmi, to nemôže psychicky uniesť. Darmo sa nalíči, aby sa cítila ako “veľká žena”, ale na jej psychike sa to odrazí. A potom začnú úteky z domu, sebapoškodzovanie, drogy,” opisuje realitu bývalý narkoman, ktorý sa vyliečil zo závislosti a šestnásť rokov pomáha s resocializáciou svojim klientom.

Nie sú väznené: No prísne pravidlá treba dodržiavať. Foto: Tony Štefunko

„Keď dieťa začne so sexuálnym životom v dvanástich rokoch, problém je primárne vo výchove. Zlyhala citová väzba medzi matkou a dcérou. Akoby sa tie dcéry matkám chceli pomstiť. Nechávajú sa ničiť a týrať, akoby tým matkám chceli niečo vrátiť. Zlyhanie je v rodine. Vždy. Priznať si to je však veľmi bolestné a málokto to zvládne. Bezpečné je hodiť to na „zlú partiu“. Rozumieme tomu, neobviňujeme. Snažíme a pomôcť,“ hovorí Peter Tománek.

O tom, aký je život v resocializačnom centre, akým spôsobom unikajú závislé deti pred realitou, ale aj o tom, prečo musia ocikávať protidrogové testy v prítomnosti pracovníkov centra, si prečítate v exkluzívnom rozhovore s riaditeľom Čistého dňa Petrom Tománkom v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ

VIDEO Plus 7 Dní