Tip na článok
Moonisti: Preslávili sa hromadnými sobášmi.

VIDEO Šialenosti niektorých náboženských vodcov a ich prívržencov nepoznajú hranice!

Slovo osud nahrádzame termínom karma a ani predstava reinkarnácie už pre väčšinu nie je len akýmsi bludom východných filozofií.

Galéria k článku (9 fotografií )
Ján Juran: Riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR a jeho kolegovia skúmajú žiadosti o registrácie cirkví.
Celebritný scientológ: Sporné hnutie zlákalo do svojich radov mnohé známe osobnosti. Medzi nimi aj herca Toma Cruisa.
Mary Baker Eddyová: V 19. storočí založila duchovný prúd Kresťanská veda.

„Dnes v jazyku bežne použijete spojenie - v minulom živote. Kedysi by sa na vás pozerali ako na bláznov,“ hovorí Ján Juran, riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR (MK SR). Posledné desaťročia sa začali rôzne kulty a kultúry prelínať a ovplyvňovať. „Bežný človek je členom rôznych náboženských spoločností. Ráno vstane, dá si budhistickú meditáciu, potom namiesto lekára ide k liečiteľovi, ktorý použije metódu one brain. Večer si zacvičí jogu zo systému Joga v dennom živote a pred spaním si dopraje hinduistickú meditáciu. Mnohí si to ani neuvedomujú, ale takmer denne prichádzame do styku s inými náboženstvami a tradíciami. Nazývame to neviditeľné náboženstvo. Počas dňa môžete byť členom rôznych náboženských skupín. Ani o tom možno neviete,“ opisuje Lucia Grešková, pracovníčka cirkevného odboru MK SR.

Uveríme všetkému?

Sekty, zhubné kulty a ich neraz kontroverzní vodcovia poskytujú médiám atraktívny i drsný materiál. Viera v najabsurdnejšie bytosti a príbehy, neviazaný či, naopak, prísne asketický spôsob života, bizarná príprava na apokalypsu, sebazničujúce praktiky, sexuálne zneužívanie, samovraždy aj vraždy - to všetko sa dialo pod rúškom nejakej náboženskej ideológie.

Goel Ratzon: Izraelský liečiteľ splodil s 23 ženami tridsať detí. Hárem dvoch tisícok žien svojho Mesiáša nekriticky zbožňoval.
Goel Ratzon: Izraelský liečiteľ splodil s 23 ženami tridsať detí. Hárem dvoch tisícok žien svojho Mesiáša nekriticky zbožňoval.
profimedia.sk

Goel Ratzon: Izraelský liečiteľ splodil s 23 ženami 30 detí. Hárem dvoch tisícok žien svojho Mesiáša nekriticky zbožňoval. Foto: Profimedia.sk

Nie všetky nové náboženské hnutia a komunity sa prejavujú až takým okatým extrémizmom, napriek tomu v nich môže dochádzať k cielenej manipulácii a akémusi duchovnému zotročeniu. Termín sekty je veľmi sporný. Väčšinová spoločnosť si pod ním zväčša predstaví náboženské skupiny so špecifickými názormi a praktikami.

Niektoré pútajú na seba väčšiu pozornosť verejnosti, iné nenápadne a v tichosti oberajú svojich stúpencov o slobodu, kritické myslenie i peniaze. Na Slovensku je osemnásť registrovaných cirkví a okolo sto neregistrovaných náboženských spoločností. „To sú len základné, je ich oveľa viac. Máme veľa malých skupín, ktoré vzišli z nejakej väčšej. Mnohé ezoterické a okultné smery sa podobajú, ale ony sa vzájomne od seba dištancujú a nepriznávajú k tomu druhému,“ hovorí Lucia Grešková.

Vodca je vševed

Hľadanie duchovného naplnenia a realizácie sú zrejme človeku prirodzené. Ako však rozoznať zhubný kult od pomerne nevinného duchovného spoločenstva? Často stojí na čele náboženskej skupiny vodca, ktorý sa prezentuje výnimočnými vlastnosťami, najmä neomylnosťou a kontaktom s bohom. Má rôzne označenia - guru, apoštol prorok, Pravý rodič ako v prípade zakladateľa Cirkvi zjednotenia Moona. Supreme - Najvyšší - sa nechal nazývať aj indický guru Sri Chinmoy, ktorý vraj v sebe realizoval boha.

Sri Chinmoy: Požadoval od žiakov absolútnu oddanosť.
Sri Chinmoy: Požadoval od žiakov absolútnu oddanosť.
profimedia.sk

Sri Chinmoy: Požadoval od žiakov absolútnu oddanosť. Foto: Profimedia.sk

Vodcovia v spornom kulte sa tešia obrovskej úcte. Dokážu svojich zverencov natoľko zmanipulovať, že im ochotne slúžia a prepisujú majetky. Podporení skupinou vidia vo svojom guruovi najdokonalejšiu bytosť a už len jej blízkosť im prináša neuveriteľný pôžitok.

Len cez nás vedie spása

Ďalším typickým znakom sporných náboženských spoločenstiev je ich vymedzenie k názorom, hodnotám a praxi väčšinovej spoločnosti. „Sú presvedčení, že len oni sú tí správni veriaci, a teda len ich čaká záchrana, spasenie,“ hovorí Ján Juran. Každé spoločenstvo nadväzujúce na kresťanstvo sa cíti tým najsprávnejším Kristovým nasledovníkom.

Mormóni - Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní - sú presvedčení, že v roku 1830 ich zakladateľom Josephom Smithom vzkriesili pravé kresťanstvo. Veľmi špecifické vymedzenie ponúkali napríklad raëliáni. Sami seba považovali za ateistické náboženstvo - ľudstvo podľa nich vytvorila mimozemská civilizácia.

Budha, Mojžiš, Ježiš alebo Mohamed boli proroci, ktorých vyslali mimozemšťania, aby nám odovzdávali učenie o láske a úcte.

Tvoje peniaze sú naše

„Členovia sa zväčša podriaďujú aj vo finančných veciach. Vo viacerých prípadoch býva stanovená časť príjmov, ktorú musia skupine odvádzať,“ upozorňuje Ján Juran. V niektorých náboženských spoločenstvách sa peniaze vyberajú nenápadne: odporučia vám literatúru, hudbu či kurzy, za ktoré zaplatíte nemalé sumy.

Celebritný scientológ: Sporné hnutie zlákalo do svojich radov mnohé známe osobnosti. Medzi nimi aj herca Toma Cruisa.
Celebritný scientológ: Sporné hnutie zlákalo do svojich radov mnohé známe osobnosti. Medzi nimi aj herca Toma Cruisa.
profimedia.sk

Celebritný scientológ: Sporné hnutie zlákalo do svojich radov mnohé známe osobnosti. Medzi nimi aj herca Toma Cruisa. Foto: Profimedia.sk

Inde zase požadujú prácu, za ktorú nikdy neuvidíte ani cent a ešte máte dobrý pocit, že ste vykonali karma jogu a odpracovali si hriechy z minulých životov. Tieto praktiky nám potvrdili aj členovia náboženskej skupiny Joga v dennom živote. Stúpenci japonskej sekty Óm šinrikjó mali oveľa tvrdšie podmienky - pri vstupe do komunity jej mali prenechať všetok majetok, dokonca aj telefónne i bankové karty.

Vyriešia to za teba

Na to, aby svoje ovečky mal pod palcom, musí vodca vytvoriť pravidlá, ktoré jej členov udržia v poslušnosti a nekritickosti. Tým najmenej škodlivým je požiadavka stať sa vegetariánom a nepožívať drogy ani žiadne omamné látky. V niektorých kultoch sú, naopak, halucinogénne látky podmienkou, aby prívržencom navodili zmenený stav vedomia.

„Sri Chinmoy prikazoval žiakom biele oblečenie a sexuálnu abstinenciu. Ženy a muži dokonca nemohli spolu sedieť ani v aute,“ povedala nám bývalá členka. Cirkev zjednotenia, neskôr Hnutie zjednotenia, Federácia rodín za svetový mier preslávili hromadné svadobné obrady. Samozvaný mesiáš Moon spojil tisícky párov, ktoré mal čakať idylický manželský život bez hriechov.

Moonisti: Preslávili sa hromadnými sobášmi.
Moonisti: Preslávili sa hromadnými sobášmi.
profimedia.sk

Moonisti: Preslávili sa hromadnými sobášmi. Foto: Profimedia.sk

V 90. rokoch sa dejiskom jeho bizarného sobášenia stal newyorský štadión Madison Square Garden. Pred svadbou však cirkev zakazuje akýkoľvek pohlavný styk rovnako, ako to musia mať na pamäti Svedkovia Jehovovi. Tí sa nemôžu zúčastňovať na politických podujatiach, v minulosti sa vyhýbali základnej vojenskej službe.

Ohrozujú zdravie

„Niektoré zhubné sekty neuznávajú klasickú medicínu, zakazujú návštevu lekára, ako napríklad Kresťanská veda. Iné zase sľubujú vyliečenie všetkých chorôb rôznymi rituálmi, napríklad Sahadža joga, alebo liečebnými zhromaždeniami ako skupina Kresťanské spoločenstvá,“ vymenúva Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa dlhé roky venuje prevencii pred zhubnými kultami.

Naopak, niektoré odmietajú vybrané lekárske zákroky ako očkovanie, transplantácie alebo v prípade Jehovových svedkov transfúziu krvi. „Tým v konečnom dôsledku ohrozujú zdravie, ale aj život človeka,“ upozorňuje šéfka Integry. Dodáva, že zdravotné problémy členov spôsobuje aj stres z dlhodobého kontaktu s manipulátorom. „Čím je kontakt častejší, tým sú prejavy stresu silnejšie. Prejavuje sa to napríklad poruchami spánku, ťažkosťami s trávením, bolesťami brucha, hnačkami, kožnými problémami, gynekologickými problémami, ale aj sexuálnymi poruchami ako zníženie potencie aj túžby,“ vymenúva Ivana Škodová.

Sex a smrť

Najviac však verejnosť šokujú extrémy a zvrhlosti, ktoré niektoré nebezpečné kulty praktizujú. Zďaleka nejde len o sexuálnu neviazanosť a orgie, aké propagoval zakladateľ Satanovej cirkvi Anton LaVey či v 70. rokoch veselý Ind Osho. Izraelský liečiteľ Goel Ratzon, ktorý s 23 ženami splodil 30 detí, síce ohúri počtom svojich oddaných mileniek, ale aspoň nemá na krku vraždy.

Skrátka, hárem dvoch tisícok žien svojho Mesiáša nekriticky zbožňoval. Oveľa odp o r n ej š i e chúťky mal na konci 80. rokov Adolfo de Jesús Constanzo, ktorý viedol na severe Mexika zvrhlý kult Narco Satánicos. Našiel záľubu v ľudských obetiach, ktoré s ostatnými kumpánmi následne rozkrájali a neskôr si pochutnali na uvarenom srdci, pľúcach či mozgu obetí.

Členovia sami seba presvedčili, že táto „ľudská pochúťka“ im zaručí nezraniteľnosť. Jedným z najdesivejších vyčíňaní sa stal útok v tokijskom metre 20. marca 1995 japonskou sektou Óm šinrikjó. Tri vlakové linky zamorili nervovým plynom. Už predtým šialená komunita na príkaz takmer slepého okultistu Šóka Asaharu podnikla niekoľko chemických a biologických útokov.

Čo je vlastne sekta?

Kdefinícii siekt možno zaujať tri prístupy: senzáciechtivý či populárny, sociologický a teologický - píše vo svojej knihe Sprievodca sektami a novými náboženstvami americký sociológ Ronald Enroth. Ten prvý vychádza z informácií, ktoré predostierajú médiá a zväčša sa týkajú bizarností jednotlivých náboženských skupín.

Sociologické hľadisko sa zameriava skôr na autoritárske a manipulatívne aspekty siekt a teologický prístup zase sekty vymedzuje z hľadiska vierouky. Aj slovenskí odborníci pristupujú k hodnoteniu siekt rozdielne. „Pôvodne sekta znamenala náboženskú obec líšiacu sa svojim vierovyznaním a obradmi od oficiálnej materskej cirkvi alebo uzavretú skupinu, ktorá sa oddelila od nejakej organizácie.“

Skupina ľudí odniekiaľ odišla a nehodnotilo sa to pozitívne ani negatívne. "Jazyk však žije vlastným životom, vyvíja sa a odráža súčasné prežívanie ľudí,“ opisuje Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra - Centrum prevencie v oblasti siekt. Priznáva, že odborníci nad pojmom sekta „stratili kontrolu“.

Slovo sekta sa dnes vníma veľmi negatívne a má viacero významov. „Jedna z definícií sektu vidí ako skupinu rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí bezvýhradne nasledujú jediného vodcu. Českí odborníci sektou označujú negatívny vzťah väčšinovej spoločnosti k náboženskej menšine. Zhubnú sektu môžeme definovať aj opisom znakov deštruktívneho spoločenstva - fundamentalizmus, elitárstvo, totalitárstvo, psychická manipulácia. Aj na Slovensku sa takéto ,sektárske‘ znaky v niektorých spoločenstvách v rôznej miere vyskytujú,“ vysvetľuje Škodová, ktorá sa dlhé roky venuje tejto problematike. „My oficiálne termín sekta nepoužívame. Hovoríme skôr o zhubných alebo nebezpečných kultoch. Ale stupeň nebezpečnosti pre spoločnosť a jednotlivca je rôzny,“ vysvetľuje Lucia Grešková z cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR.

Izolácia a strata identity

Odborníkov a terapeutov, ktorí sa zaujímajú o pôsobenie rôznych zhubných kultov a náboženských smerov na jednotlivca i spoločnosť, nie je na Slovensku veľa. Psychologička a psychoterapeutka TATIANA RUSNÁKOVÁ, s ktorou sa rozprávala MONIKA MIKULCOVÁ, sa vo svojej praxi zameriava aj na pomoc obetiam siekt.

Prečo sa venujete práve terapii ľudí závislých od siekt a zhubných kultov?

Je nás málo. Mnohí odborníci sa tejto nebezpečnej téme vyhýbajú, pretože sa veľmi ťažko posudzujú stavy človeka poznačeného nejakou sektou. Najčastejšie príde rodina, ktorej člen sa stal obeťou psychomanipulatívnej skupiny, a príbuzní nevedia, ako postupovať.

Čo sa deje s človekom, ktorý sa dostane do područia extrémnej náboženskej skupiny?

Zmena identity je základný problém, z ktorého vyplývajú všetky ostatné ťažkosti človeka závislého od sekty. Je to veľmi zaujímavý jav - človek vstupom do sekty zmení svoje správanie, myslenie, prežívanie a stáva sa akoby iným človekom, ktorého nespoznáva vlastná rodina. Blízki s ním nevedia komunikovať a ich vzájomné vzťahy sa narúšajú. Málokto rozumie tomuto fenoménu a je ťažké s tým pracovať. Nie každý človek, ktorý sa stáva obeťou sekty a zmení svoju pôvodnú identitu na sektovú identitu, musí zároveň trpieť nejakou duševnou poruchou. Ale pod vplyvom psychomanipulatívnych skupín sa môžu rozvinúť nejaké psychické problémy. Neraz však po odchode z takejto skupiny je človek schopný vrátiť sa k pôvodnej identite. Sú to roky terapeutickej práce, ale aj rodinnej pomoci.

Akí ľudia najčastejšie podľahnú vplyvu nejakej náboženskej ideológie či nebezpečnej náboženskej skupiny?

Obeťou sekty sa môžu stať ľudia v rôznych vývinových štádiách, najčastejšie v období dospievania. Takéto obdobie so sebou prináša zmeny, výzvy a človek na ne môže reagovať aj vstupom do takejto skupiny. Najmä ak nenachádza naplnenie základných potrieb ako prijatie, lásku, akceptáciu… Vtedy sa môže ľahko stať korisťou náborárov. Nie je pravda, že sú to ľudia s nízkym intelektom a podobne. Často zareagujú na podnety sekty práve ľudia veľmi inteligentní, ktorí majú potrebu byť v spoločnosti užitoční, majú nenaplnené životné potreby či ambície. Možno prišli o partnera, zmenili prácu či bydlisko a niekto im ponúkne alternatívu. Najviac práce je potom s rodinou, lebo často o svojho člena pre sektu príde. Preruší s ňou kontakt a príbuzní ani nevedia, kde sa zdržiava a čo s ním je.

Mali ste také prípady?

Áno, je to časté - lebo rodina príde k odborníkovi zväčša až vtedy, keď sa niečo také udeje. Keď príbuzní zistia, čo sa s ich blízkym deje, najprv sú šokovaní. Snažia sa ho zo sekty dostať. V minulosti to riešili unášaním, čo dnes už nie je možné. Samozrejme, človek sa potom bráni a snaží sa prerušiť všetky kontakty. Keď ho aj polícia vypátra, oznámi jej, že nechce kontakt s rodinou.

Akými problémami ľudia, ktorí podľahli sekte, najčastejšie trpia po opustení skupiny?

Majú veľa problémov a ťažkostí, ktoré závisia aj od toho, do akej miery boli angažovaní. Či mali vyššiu, alebo nižšiu pozíciu, ako dlho trvalo ich členstvo, akou mierou zhubnej manipulácie skupina na člena pôsobila. Väčšina ľudí už prerušila kontakty s rodinou, ktorá sa za nich možno hanbí. Nemajú vonku priateľov ani finančné prostriedky, lebo ich odovzdali skupine. Prirovnávam situáciu takéhoto človeka k niekomu, kto opustí väzenie. Mnohokrát sa takýto človek cíti so skupinou stále spojený, lebo ho dlhodobo strašili tým, čo všetko zlé sa mu stane, ak od nich odíde - postihne ho nejaká choroba, spácha samovraždu ako niekto iný, kto skupinu opustil, a podobne. Trpí pocitmi viny, že sa angažoval pre spoločenstvo, ktoré ho sklamalo a do ktorého možno priviedol ďalších ľudí. Rehabilitácia takéhoto človeka je veľmi ťažká. Okrem toho trpí inými psychickými a fyzickými ťažkosťami.

VIDEO Plus 7 Dní