Tip na článok
Rádové sestry: Mária Zuzana a Martina Mária za zakladateľkou rádu stoja, nič podozrivé si nikdy nevšimli.

VIDEO Škandálna rehoľa, ktorá pôsobí aj na Slovensku: Rieši ju už Vatikán!

Údajné psychické i fyzické týranie, duchovná manipulácia ba i únosy. Škandály súvisiace s Matkou Myriam a jej rehoľou Mariánske sestry, ktorá má svoju odnož aj na Slovensku, začali prešetrovať najvyšší katolícki hodnostári.

Vo svete pranierovaný, ale bývalým rožňavským biskupom Eduardom Kojnokom vynášaný do neba - aj tak by sa dal nazvať postoj k rádu Mariánskych sestier. PLUS 7 DNÍ navštívil kláštor v Drienovci, v ktorom našli zverenkyne škandalizovanej Matky Myriam útočisko.

Zneužíva dôveru?

Založila ho Maďarka Tünde Szentes v Francúzsku. Prijala meno Matka Myriam a spočiatku pôsobila vo francúzskej dedinke Autun, no zanedlho sa presťahovala do diecézy v Lyone. Na rehoľu Mariánske sestry sa už v 80. rokoch minulého storočia sypali obvinenia z psychického i fyzického týrania, z obmedzovania slobody, z neférových náborov mladých dievčat a sľubov o idylickom duchovnom živote vo Francúzsku, dokonca sa hovorilo sa aj o únosoch.

Starajú sa o kaštieľ: Schátranú pamiatku dal reholi do užívania rožňavský biskup Eduard Kojnok. Foto: Emil Vaško

O prípade na Slovensku mlčia PLUS 7 DNÍ má informácie, že aj na Slovensku súdy riešia jeden smutný prípad, o ktorom poškodená strana zatiaľ nechce hovoriť. „Evidujeme sťažnosti na matku predstavenú, ale celú záležitosť s Mariánskymi sestrami rieši Vatikán, takže vám k tomu nemôžeme dať stanovisko,“ povedal nám hovorca rožňavskej diecézy Stanislav Kocúr.

Nikto ich neväzní

Zbožné sestry, s ktorými sme sa zhovárali v Drienovci, svoj rád úprimne obhajujú. „Nemám informácie o všetkých veciach, čo sa hovoria. Ale čo sa týka tých rodičov, napríklad, niektorí by chceli byť stále v kontakte so svojimi dcérami a treba aj na to myslieť, že dievča vstúpilo do kláštora, zasvätilo svoj život Bohu, odrezalo sa. Ale sestričky stále majú v láske svojich rodičov, s láskou na nich myslia a nie je to také, že nesmú byť s nimi v kontakte," vysvetľuje sestra Martina Mária.

Rozhovor s ňou si pozrite na VIDEU

Viac si o škandáloch spájaných s Matkou Myriam aj o stretnutí redaktorky PLUS 7 DNÍ s Mariánskymi sestrami prečítate v najnovšom vydaní nášho týždenníka

VIDEO Plus 7 Dní