Tip na článok
Kaviarne: Kaliňák s Počiatkom majú podiel vo firme, ktorá prevádzkuje Steam and Coffee. V úspešnej sieti ostali už len dve prevádzky.

VIDEO Smerácki kamaráti Počiatek a Kaliňák: Nespája ich len politika, vybudovali sieť reštaurácií

Slovenskí politici kraľujú steakom, bryndzovým haluškám, zmrzline aj vlastnému pivu.

Galéria k článku (10 fotografií )
Róbert Kaliňák.
Slovak pub: Koncept vymyslel Alojz Hlina a navštívila ho prezidentka Fínska aj Lech Walesa.
Niečím zaujať: Bratislavská kaviareň je postavená na známom sochárovi Messerschmidtovi a jeho bustách.

Vrhli sa na gastronómiu. Slovenskí politici majú okrem diskutovania v parlamente radi dobré jedlo či zmrzlinu, a tak majú viacerí z nich reštaurácie a kaviarne. Niektorí stavili na slovenskú klasiku, iní na zážitkovú kuchyňu.

Kráľ steakov

Jedným z najúspešnejších gastropodnikateľov spomedzi politikov je bývalý poslanec parlamentu a teraz mestský poslanec Martin Chren (Skok). Začínal pred siedmimi rokmi s reštauráciou Towers, ktorá sa špecializuje na steaky. Ako tvrdí, jej úspech je najmä v americkom mäse, ktoré sa na Slovensku nedá kúpiť.

Interiér Korza, ktoré vlastní Martin Chren s Danielom Krajcerom a dvoma kamarátmi, pôsobí ľahko a príjemne. Foto: Tony Štefunko

Chrena na podnikanie v gastre presvedčil kolega, ktorý sa tiež venoval niečomu inému, no veľa cestoval po celom svete a túžil založiť si reštauráciu. „Po vlastnej kaviarni či reštaurácii túži asi každý. Je to typ podnikania, ktorý človeka naplní. Som rád, keď sa môžem dobre najesť, a u seba je to najlepšie,“ vraví so smiechom Chren.

Kontrolovať

Ako však upozorňuje, nie je to jednoduché. „Je to jedno z najťažších podnikaní. Nedá sa to robiť tak, že niečo vlastním a nemusím sa o to starať. Ja mám šťastie na skvelých partnerov, ktorí odrobia gro práce. V gastre fungujú dva koncepty. Buď sa majiteľ stále stará, je prítomný, odrobí si svoje, alebo franchize ako rôzne fastfoody, kde majú stostranové manuály a všetci sa tými procesmi riadia,“ vysvetľuje.

„My sa snažíme presadiť tým, že máme veľmi kvalitné suroviny a veľmi chutné jedlá. Určite sa na tom nedá rýchlo zbohatnúť, ak to chcete robiť dobre,“ upozorňuje.

Čítajte viac:

Milionár Kaliňák: Zbohatol po vstupe do Smeru, celú rodinu zabezpečil luxusnými nehnuteľnosťami

Prelomia prekliatie?

Chren spolu s troma spoločníkmi, z ktorých jeden je exminister kultúry Daniel Krajcer, vlastní reštauráciu Korzo pri Carltone. V priestoroch na rohu známeho hotela sa už vystriedalo mnoho projektov, vydržali väčšinou krátko. Chren dúfa, že prekliatie tohto miesta prelomia.

„Snažíme sa tu robiť aj kultúrne akcie, koncerty. Základom je však dobre variť,“ hovorí a dodáva, že majú skvelého šéfkuchára, ktorý rád experimentuje. Z reštaurácie sa vraj vyžiť dá, ale musí sa jej človek venovať.

Farmár a krčmár

Jednou z najznámejších reštaurácií v hlavnom meste je Slovak pub. Ten zakladal nový šéf KDH Alojz Hlina pred 18 rokmi. „V objekte na Obchodnej sme mali dole predajňu a nevedeli sme, ako využiť vrch. Chodil som po celom svete a všade som chcel ísť do nejakého typického priestoru pre danú krajinu. To mi na Slovensku chýbalo, tak sme vytvorili koncept prvého Slovak pubu,“ opisuje svoje začiatky Hlina. Aj on, podobne ako Chren, označuje gastrobiznis za mimoriadne náročný.

Čítajte viac:

Počiatek sa zabáva bez ženy a na politiku kašle: Čo mám robiť, aby som bol nezaujímavý?

„Najmä z personálneho a prevádzkového pohľadu, mňa osobne baví tvorba. Prevádzky, ktoré máme, som vytvoril, som taký amatérsky architekt. Samotná prevádzka ma ničí,“ hovorí Hlina a dodáva, že to zabezpečuje jeho manželka.

Reštauratér: Chren, na fotke so spolumajiteľkou Natáliou Haramiovou, tvrdí, že na reštaurácii sa nedá rýchlo zbohatnúť. Foto: Tony Štefunko

Koncept

„Máme dve reštaurácie a salaš,“ dopĺňa Hlina. Vraj ide o náročný biznis. Mesačne platia 60- až 70-tisíc eur len dane a odvody. „Konkurencia je veľká, ale je dobrá, ak zvyšuje kvalitu, nie, ak podráža ceny. Ak máte v Bratislave lacnejšie pivo ako 1,5 eura, tak čosi nefunguje. Keď máte prevádzku postavenú na najnižšej cene, tak neprežijete, lebo vždy sa nájde niekto, kto je lacnejší. A najlacnejšie je kúpiť si 1,5-litrové plastové pivo a vypiť ho pred telkou. Gastronómia je postavená na zážitku. Neponúkate najlacnejšiu cenu, ale nejaký príbeh, nejaký koncept,“ opisuje podnikanie Hlina a ukazuje kaviareň, ktorú postavil na príbehu nemeckého barokového sochára Messerschmidta a jeho búst vyjadrujúcich ľudské emócie.

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE FOTO Údajná šedá eminencia Smeru Turčan: Je naňho prepísaná Kaliňákova vila?

Vlastné pivo

A Slovak pub zaujal nielen turistov. „Bol tam Lech Walesa, fínska prezidentka si dokonca vyžiadala, že tam chce ísť, lebo jej o tom niekto hovoril. Robil sa odtiaľ živý vstup do najpočúvanejšej rozhlasovej relácie sveta Good morning, America,“ vypočítava Hlina. Okrem konceptu však Hlinovci lákajú aj inými zaujímavosťami.

V bratislavskej reštaurácii dorábajú vlastné pivo. „Volá sa Kláštorný ležiak. Náš odborný garant, teda sládek, je pán Chramosil, legenda českého pivovarníctva. Štyridsať rokov varil pivo U Fleků,“ chváli svoje pivo bývalý poslanec, ktorý však nepije alkohol.

Čítajte viac:

Tají Kaliňák vilu? Mramorový megadom je údajne postavený v rozpore s predpismi!

Aj mlieko

Keďže Hlinova manželka má záľubu v zmrzline, ponúkajú aj tú. O tom, že to manželke ide, svedčia rady ľudí, ktoré pred okienkom so zmrzlinou pravidelne stoja. „Výhľadovo do roka až dvoch chceme dorábať vlastné mlieko. Na salaši pečieme chlieb a dorábame bryndzu. Mlieko budeme mať najmä na zmrzlinu. Budeme mať malé stádo kráv. Časť potravín, ktoré budeme používať, budeme sami vyrábať,“ vraví Hlina.

Zmrzlinár

V gastre sa pohybuje aj poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič. Známy je najmä zmrzlinou, ktorej sa osobne venuje. „Ja som počas vysokej školy chodil brigádovať do Nemecka. A raz som skončil nie na stavbe, ale u jedného Taliana, ktorý objavil pramene a založil mesto. Vybral si ma ako pravú ruku, mal asi 36 motoriek, z ktorých predával zmrzlinu,“ opisuje, ako sa k zmrzline dostal. „Robil som tam tri roky a trochu som pričuchol k tejto zmrzlinovej mágii. Ja to mám ako oddych. Je to úplne opačné ako politika, tam skôr vzbudzujete úsmev. Niekedy sa dohodnem so ženou a robíme akcie, napríklad rozdávame za samé jednotky tri kopčeky,“ hovorí a dodáva, že Trnavčanom sa môže stať, že im bude kopček do kornútka naberať poslanec v rámci oddychu od politiky.

„Vymyslel som čokoládovú zmrzlinu nero, veľmi som hrdý na liči aj červený melón. Ten sa robí ťažko. Mali sme aj mrkvovú, pivovú aj šampanské. Tam išlo aj trochu prosecca a malo to taký bublinkový nádych,“ chváli sa svojimi nápadmi.

Chrenova Towers: Touto reštauráciou sa bývalý poslanec parlamentu a súčasný poslanec mesta začal venovať gastrobiznisu. Foto: Tony Štefunko

Celé roky

Viskupič nie je žiaden nováčik a gastru sa venuje už od školy. „Prevádzkoval som študentský klub a súčasťou toho je na Slovensku zabezpečovanie občerstvenia. Do roku 2010 som sa venoval klubu Archa, to som už bol trochu starý predseda vysokoškolského klubu,“ smeje sa. Popritom mal internetové kaviarne a venoval sa aj organizovaniu koncertov a akcií. „Vlastním jednu kaviareň v Trnave, nedávno sme tam zažili útok fašistov. Venujem sa zmrzlinovej mágii a ešte v Nitre mám hudobný klub. Medzičasom som robil projekt trnavského amfiteátra,“ hovorí.

Ako dodáva, celkom úspešne ho to vedelo uživiť. Nie je to však úplne idylická oblasť podnikania. „Gastrobiznis je na Slovensku reálne podvyživený. Zamestnáva veľa ľudí, ale zväčša sú na minimálnych mzdách, čiže profesionalizácie tam veľa nejde. Sektoru veľmi ublížila kríza, lebo ľudia ako prvé odpájajú reštaurácie. Nie je to teda žiadna zlatá baňa,“ upozorňuje podobne ako jeho politickí kolegovia.

Kali a Počo

Aj Smerácki kamaráti Robert Kaliňák a Ján Počiatek mali ku krčmám vždy veľmi blízko. Minister vnútra Robert Kaliňák otvoril svoj prvý lokál ako devätnásťročný na bratislavskom vysokoškolskom internáte Družba. Volal sa Havana Bar, no po vyše roku ho zatvoril.

Minister financií Ján Počiatek sa podnikaniu začal venovať, keď mal dvadsaťjeden. Spočiatku išlo o obchodovanie s počítačmi, no potom prišli na rad puby Aligátor a Harley Davidson. Prvý bol rockový, druhý motorkársky, kde sa vďaka spoločnej vášni k dvojkolesovým tátošom zoznámil s Kaliňákom. Výsledkom bola ich spoločná sieť reštaurácií Steam & Coffee. Tá bola istý čas veľmi úspešná. Teraz už má len dve prevádzky v hlavnom meste.

VIDEO Plus 7 Dní